Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pasaulietiniame Tadžikistane – atgimęs susidomėjimas islamu (nuotraukos)

Gyvenimas Tadžikistane
„Scanpix“ nuotr. / Gyvenimas Tadžikistane
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Bahromui – 34 metai. Jį neseniai paleido iš kalėjimo. Turint omenyje tai, kad pastaruosius penkerius metus Bahromas praleido Tadžikistano kalėjime, jis atrodo nusiteikęs gan optimistiškai.

„Kai mane suėmė, bausmės dar nebuvo tokios griežtos, kaip kad dabar. Šiandien už priklausymą „Hizb ut–Tahrir“ gali skirti 15–20 metų kalėjimo“, – BBC žurnalistui dėstė Bahromas.

„Hizb ut–Tahrir“ – tai islamistinė organizacija, per pastaruosius dešimtį metų labai išplitusi Vidurio Azijoje ir pritraukusi tūkstančius naujų, jaunų narių. Ši organizacija atvirai kritikuoja Tadžikistano valdžią, todėl šioje šalyje ji yra uždrausta.

„Hizb ut–Tahrir“ neskatina smurto, tačiau siekia nuversti dabartinę valdžią ir įkurti islamistinę valstybę, kuri aprėptų teritorijas nuo Artimųjų Rytų iki Centrinės Azijos.

„Jokio pasirinkimo“

Bahromo istorija – viena iš daugelio. Gimęs pasaulietinėje, viduriniajai klasei priklausančioje šeimoje, šiaurės Tadžikistane, vaikinas 1990–ųjų pabaigoje metė mokyklą. Kaip ir daugelis jo kartos jaunuolių, Bahromas negalėjo susirasti darbo. Ne ką lengviau posovietiniame ir chaotiškame Tadžikistane buvo ir suvokti gyvenimo prasmę. Tuomet Bahromas susipažino su žmonėmis, pristačiusiais jam islamą. Staiga vyras pasijuto atradęs savo gyvenimo prasmę.

„Anksčiau maniau, kad islamo esmė yra pasninkavimas ir meldimasis. Tačiau vėliau suvokiau, kad islamas yra pats svarbiausias dalykas santykiuose su savimi, su Allah ir su kitais žmonėmis. Islamas yra atsakymas į viską“, – tvirtino vyras.

Šis tikėjimo jausmas yra raktas norint suprasti tokių grupių, kaip „Hizb ut–Tahrir“ Tadžikistane, įtaką. Šios organizacijos siūlo viltį pasaulyje, kuriame viltis dažnai neegzistuoja.

 

Scanpix nuotr./Gyvenimas Tadžikistane
„Scanpix“ nuotr./Gyvenimas Tadžikistane

16-mečio, išėjusio iš mokyklos, perspektyvos – niūrios, sako Bahromas. „Šiandien Tadžikistane nėra pasirinkimo. Jei nori studijuoti universitete, privalai papirkti dėstytojus, kad tau čia atsirastų vietos. Jei turi diplomą ir nori gauti darbą, vėlgi, turi mokėti korumpuotiem pareigūnams. Korupcija apraizgiusi visą šalį“, – tvirtino Bahromas.

Atgimęs domėjimasis islamu Tadžikistane – akivaizdus. Turguose ir priešais mečetas parduodami CD ir DVD diskai su dvasininkų radikalų pamokslais. Kai kuriose šalies vietose nebegalima įsigyti alkoholio ar tabako. Gatvėse matyti vis daugiau Vidurinės Azijos šydus vilkinčių moterų.

„Net ir Tadžikistano sostinėje Dušanbė, žmonės šiuo metu yra religingesni, nei kad anksčiau, – teigė Irano akademikas Shahobiddinas Farrukhyoras, pastaruosius 15 metų gyvenantis Tadžikistane. – Prieš dvejus metus šalyje buvo vos keli restoranai, kuriuose nebuvo prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Šiandien tokių restoranų galima rasti faktiškai visame mieste. Be to, per penktadienines pamaldas net ir valstybės tarnyboje dirbančių žmonių nerasi darbo vietoje. Ir visa tai vyksta šalyje, kuri tariamai yra pasaulietinė“.

Per penktadienio pamaldas pagrindinėje mečetėje, gimtame Bahromo mieste, susirinko tiek daug tikinčiųjų, kad netilpusieji į mečetę buvo priversti spraustis lauke. Prieš saulei nusileidžiant, šimtai vyrų, iš kurių daugiausiai jaunų, apsivilkusių baltais marškiniais, rikiavosi tvarkingose eilėse.

Labai nedaug iš jų turi darbus. Daugeliui jų vienintelė reali galimybė užsidirbti pinigų – vykti į Rusiją, į kurią jau išvyko šimtai tūkstančiai tadžikų. Čia jie dirba vadinamuosius „3D darbus“ – nešvarius, sunkius ir pavojingus (angl. k. Dirty, difficult, dangerous). Kai kuriems iš šių jaunų žmonių penktadienio pamaldų vietinėje mečetėje nepakanka.

Internetinis islamas

Susidomėjimas islamu ne vienam jaunuoliui tapo akstinu daug laiko praleisti naršant interneto platybėse. Furqon.com yra Islamistinio Uzbekistano judėjimo (IZJ), su teroristiniu tinklu „al–Qaeda“ siejamos grupės, šiuo metu kovojančios Talibano pusėje šiaurės Pakistane, grupės tinklalapis.

Dvejomis kalbomis parašytame tinklalapyje galima rasti įvairių islamo tekstų, žiarių vaizdo įrašų ir kvietimą prisijungti prie džihado. Visa ši informacija nelaimingų paauglių, ieškančių, kuo tikėti, rankose gali tapti itin pavojingu įrankiu.
 
„Mano 17-metis sūnėnas mano, kad rugsėjo 11 d. teroristinius išpuolius suorganizavo Izraelio ir Jungtinių Valstijų slaptosios tarnybos, – BBC pasakojo vietos žurnalistas. – Neseniai jo telefone radau Osamos Bin Ladeno nuotrauką... Kaip manote, iš kur jis gauna tokią propagandą? Žinoma, kad ne iš mūsų kaimo mulos, nedaug težinančio apie kitas valstybes“.

 

Scanpix nuotr./Gyvenimas Tadžikistane
„Scanpix“ nuotr./Gyvenimas Tadžikistane

Žinoma, nuo radikalių straipsnių skaitymo iki bandymo jėga nuversti valdžią – didelis žingsnis. Tačiau akivaizdu, kad Vidurinėje Azijoje ir už jos ribų veikiačios kovotojų grupuotės skurdo išvargintą ir trapų Tadžikistaną suvokia kaip silpnąją regiono grandies dalį.

Per pastaruosius 18 mėnesių pasirodė ne vienas pranešimas apie IZJ kovotojus, judančius Afganistano viduje šiaurinio Tadžikistano link. Rugsėjo pradžioje IZJ kovotojai buvo susiję su smurto protrūkiu Dušanbė kalėjime, per kurį žuvo šeši kalėjimo prižiūrėtojai. Manoma, kad šie kovotojai taip pat yra atsakingi ir už praėjusią savaitę įvykusį išpuolį prieš Tadžikistano karius, kurio metu žuvo mažiausiai 25 kareiviai.

Šie išpuoliai – tik paskutiniai išpuoliai iš virtinės smurto protrūkių visame Tadžikistane per pastaruosius metus.

Stiprina ryžtą
 
Valdžios atsakas – bandymas sutriuškinti islamistus. Šimtai jaunų žmonių šiuo metu yra suimti ir kali kalėjimuose. Teigiama, kad su kai kuriais iš jų elgiamasi žiauriai. Tačiau panašu, kad tokia, kietos linijos prieiga, nepadeda. Jei ji ką nors ir daro, tai tik stiprina jaunos kartos, matančios savo valdžią kaip korupcinę ir moraliai bankrutavusią, o islamą – kaip vienintelę realią alternatyvą, ryžtą.

Nepaisant laiko, praleisto kalėjime, Bahromas neturi nė mažiausios minties nuleisti rankas ir nebekovoti. „Kalėjime iš tiesų buvau laisvas. Turėjau laiko studijuoti Koraną ir mokytis arabų kalbos. Prie mūsų prisijungia vis daugiau ir daugiau žmonių. Jei valdžia suims vieną iš mūsų, prisijungs keturi nauji žmonės. Tai niekada nesustos“.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min