Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Popiežiaus kreipimąsi „Urbi et Orbi“ temdė kunigų pedofilijos skandalo šešėlis (papildyta 17.00 val.)

Velykų apeigos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Velykų apeigos
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Popiežius sekmadienį aukodamas Velykų mišias ir perskaitė palaiminimą visam pasauliui, tačiau šią iškilmingiausią krikščionybės šventę temdė Katalikų Bažnyčią šiuo metu drebinantis tarptautinis skandalas dėl kunigų pedofilijos atvejų.

Papildyta 17.00 val. (popiežiaus kalbos citatomis).  Popiežius Benediktas XVI savo Velykų kreipimesi į miestą ir pasaulį paragino žmoniją siekti „dvasinio ir moralinio atsinaujinimo“, tačiau tiesiogiai neužsiminė apie Katalikų Bažnyčią šiuo metu krečiantį tarptautinį skandalą dėl kunigų pedofilijos atvejų.

Tradicinis Šventojo Tėvo kreipimasis „Urbi et Orbi“ – vienas iš nedaugelio atvejų, kai apie 1,1 mlrd. tikinčiųjų vienijančios Katalikų Bažnyčios vadovas tiesiogiai kreipiasi į visą pasaulį ir per šią kalbą dažnai pasmerkia karą ir skurdą.

Tačiau šiemet krikščionims minint Kristaus prisikėlimo dieną, buvo tikimasi, kad pontifikas dar kartą pasmerks vaikus seksualiai išnaudojusius kunigus.

„Žmonijai reikia ne paviršutiniškų permainų, bet dvasinio ir moralinio atsinaujinimo, – sakė 82 metų popiežius. – Ji turi... išbristi iš krizės, kuri yra gili ir dėl to reikalingos ir gilios permainos, pradedant sąžinės atsinaujinimu“.

Žmonijai reikia ne paviršutiniškų permainų, bet dvasinio ir moralinio atsinaujinimo. Popiežius taip pat kalbėjo apie Artimuosius Rytus krečiančius konfliktus. „Viešpatį Jėzų prašau, kad Artimuosiuose Rytuose, visų pirma (jo) mirties ir prisikėlimo pašventintoje Žemėje gyvenančios tautos ryžtingai ir galutinai „išeitų„ iš karų ir smurto į taiką ir santarvę“, – sakė Benediktas XVI.

Pasmerkdamas krikščionių mažumų persekiojimą ir reikšdamas apgailestavimą dėl jų „kančių“, pontifikas pridūrė: „Prisikėlusysis dar kartą tetaria paguodos ir padrąsinimo žodžius, kuriais jis kreipėsi į Paskutinės Vakarienės menėje susirinkusius apaštalus: „Ramybė jums!“.

„Bandymų ir kančių slegiamoms krikščionių bendruomenėms, ypač Irake,... Ramybė jums!“, – sakė popiežius ir pridūrė, kad „Prisikėlusysis tepalaiko krikščionis, kurie, kaip Pakistane, dėl savo tikėjimo kenčia persekiojimus ir net mirtį“.

Po iškilmingų apiegų sekė pamokslas. Jo metu popiežius savo žodžiais parėmė kenčiančius Gvinėjos, Nigerijos, Pakistano krikščionis. Taip pat prašė dievo, kad Artimųjų Rytų tautos patirtų taiką ir sutarimą.

Daugiau apie bažnyčią krečiančius skandalus užsiminta nebuvo. Ceremonijos finale sveikindamas visas pasaulio tautas popiežius į pasaulį kreipėsi ir lietuvių kalba: „Linksmų šventų Velykų“.

Skandalų šleifas

Tradicinis Šventojo Tėvo kreipimasis „Urbi et Orbi“ – vienas iš nedaugelio atvejų, kai apie 1,1 mlrd. tikinčiųjų vienijančios Katalikų Bažnyčios vadovas tiesiogiai kreipiasi į pasaulį ir per šią kalbą dažnai pasmerkia karą ir skurdą.

Tačiau šiemet krikščionims minint Kristaus prisikėlimo dieną, popiežius yra spaudžiamas dar kartą pasmerkti vaikus seksualiai išnaudojusius kunigus.

Velykų sekmadienio, kai pasaulio krikščionys mini Jėzaus Kristaus prisikėlimą, išvakarėse Belgijos ir Vokietijos arkivyskupai paskelbė pareiškimus, kuriuose atvirai smerkiamas Bažnyčios vaidmuo dangstant kunigų vykdytų vaikų seksualinio išnaudojimo atvejų dangstymo.

Belgijos Mecheleno ir Briuselio arkivyskupijos vadovas Andre Josephas Leonardas kritikavo Bažnyčią dėl ankstesnių netinkamų veiksmų, susijusių su dabartine krize.

„Kaltai tylėdama ji dažnai teikdavo pirmenybę tam tikrų Bažnyčios žmonių reputacijai, o ne išnaudotų vaikų garbei“, – sakoma iš anksto paskelbtame Velykų sekmadienio homilijos tekste.
Tame dokumente cituojamas neseniai paskelbtas popiežiaus Benedikto XVI laiškas Airijos katalikams, kuriame atsiprašoma dėl kunigų nusikaltimų. Arkivyskupas šį laišką vadino sektinu pavyzdžiu. Kaltai tylėdama ji dažnai teikdavo pirmenybę tam tikrų Bažnyčios žmonių reputacijai, o ne išnaudotų vaikų garbei.

Vokietijos arkivyskupas Robertas Zollitschas Velykų proga paskelbtame pranešime rašo: „Ypač šiandien privalome susitelkti ir ištirti neįsivaizduojamus įvykius, baisius nusikaltimus, Bažnyčios tamsiuosius aspektus, taip pat šešėlyje esančias mūsų puses.“
 
„Bažnyčia neturi būti neveikli: mums reikalinga nauja pradžia“, – pabrėžiama jo arkivyskupijos tinklalapyje paskelbtame pranešime.

Tuo tarpu kiti Bažnyčios hierarchai gynė pontifiką, o Vatikano dienraštis „Osservatore Romano“ spausdino palaikymo laiškus iš viso pasaulio.

Laikraštis pasmerkė „žeminančias atakas ir šmeižto kampaniją, supančią kunigų smurto dramą“.

„Osservatore Romano“ citavo Paryžiaus arkivyskupą Andre Vingt–Trois, kuris pastarąjį skandalą vadino „puolimu, kuriuo siekiama destabilizuoti popiežių, o per jį – Bažnyčią“. 
 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min