Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 04 28 /19:37

Popiežius Pranciškus Egipto universitete sakė kalbą, ragino prezidentą gerbti žmogaus teises

Popiežius Pranciškus penktadienį lėktuvu atvyko į Egiptą skatinti dialogo su musulmonais ir paremti šioje šalyje skriaudžiamus krikščionis, patyrusius virtinę džihadistų atakų. Čia popiežius susitiko su prezidentu Abdel-Fattah al Sissi ir atvyko į „al Azharo“ universitetą.
Popiežius Pranciškus išvyksta į Egiptą.
Popiežius Pranciškus išvyksta į Egiptą. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

19:37 val. Kreipėsi į prezidentą

Lankydamasis daugiausia gyventojų turinčioje arabų pasaulio šalyje, penktadienį kreipdamasis į Egipto prezidentą, popiežius Pranciškus paragino „besąlygiškai gerbti“ žmogaus teises.

„Plėtra, klestėjimas ir taika“ reikalauja „pirmiausia, kad būtų besąlygiškai gerbiamos tokios žmogaus teisės kaip visų piliečių lygybė, religijų laisvė, žodžio laisvė, be jokių išlygų“, – sakė Pranciškus.

Prezidentas Abdel Fattah al-Sisi pasaulyje dažnokai kritikuojamas dėl žmogaus teisių pažeidimų jo vadovaujamoje po 2013 metų karinio perversmo, nuvertusio prezidentą islamistą Mohamedą Morsi.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Egipto prezidentas Mohamedas Morsi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Egipto prezidentas Mohamedas Morsi

18:50 val. Kalbėjo apie smurtą

Egipte viešintis popiežius Pranciškus penktadienį atvykęs į tarptautinę taikos konferenciją sunitų islamo mokymo centre pareiškė, kad negalima smurtauti Dievo vardu.

„Tik taika... yra šventa ir joks smurto aktas negali būti vykdomas Dievo vardu, nes tai išniekintų jo vardą“, – kalbėjo katalikų pontifikas „al Azhar“ centre.

Popiežius penktadienį savo kalboje musulmonų ir krikščionių konferencijoje Egipte pasmerkė „demagogines populizmo formas“, nes jos nepadeda siekti taikos, ir paragino sustabdyti tuos, kurie finansuoja ir ginkluoja smurto provokatorius.

„Kelia nerimą tai, kad konkreti žmonių gyvenimo realybė yra vis labiau ignoruojama, o daugėja miglotos machinacijos, demagoginės populizmo formos“, – sakė Pranciškus.

Pasak jo, „iš esmės svarbu blokuoti pinigų ir ginklų srautą tiems, kurie provokuoja smurtą“.

17:31 val. Aplankė „al Azharo“ universitetą

Popiežius Pranciškus atvyko į „al Azharą“, svarbiausią pasaulyje sunitų islamo mokymo centrą, per pirmąją šio istorinio apsilankymo Egipte dieną kurti vieningą krikščionių ir musulmonų frontą prieš religinį karingumą.

Vėliau numatytas popiežiaus Pranciškus dalyvavimas tarptautinėje „al Azhar“ organizuojamoje taikos konferencijoje, kurioje jis sakys kalbą kaip paprastas dalyvis. Konferencijai pirmininkaus didysis imamas šeichas Ahmedas el-Tayebas.

X00514/Popiežius Pranciškus ir Egipto prezidentas Abdel-Fattah
X00514/Popiežius Pranciškus ir Egipto prezidentas Abdel-Fattah

16:37 val. Susitiko su prezidentu

Popiežius Pranciškus penktadienį susitiko su Egipto prezidentu Abdel-Fattah al Sissi, pradėdamas istorinį dviejų dienų vizitą šioje daugiausia musulmonų gyvenamoje arabų šalyje, kovojančioje su džihadistais.

Egipto vadovas A.F.al Sissi penktadienį priėmė krikščionių pontifiką savo prabangiuose Itihadijos rūmuose, kuriuose karinis orkestras sugrojo nacionalinius Vatikano ir Egipto himnus.

Iš Kairo oro uosto pontifikas išvyko savo mėlynu „Fiat“ automobiliu, nuleidęs lango stiklą. Pontifikas neatsisakė savo įpročio naudotis paprastais, o ne šarvuotais automobiliais.

Siųs „brolybės žinią“

Iš Kairo oro uosto jis vyks į susitikimus su musulmonų ir krikščionių lyderiais, o vėliau apsilankys gruodį sprogdintoje bažnyčioje.

Šeštadienį mišias aukosiantis Pranciškus sakė tikįs, kad jo 27 valandų vizitas parems šio regiono krikščionis ir pasiųs „brolybės žinią“ musulmonams.

Susitiks su imamu

80 metų pontifikas į Kairą atskrido maždaug 14 val. (15 val. Lietuvos laiku) ir per 27 valandų trukmės vizitą Egipte susitikti su mečetės „al Azhar“ didžiuoju imamu. Tikimasi, kad šis susitikimas sutvirtins pastaruoju metu pasiektą katalikybės ir islamo sunizmo atšakos santykių pagerėjimą.

Egipte, kur po 45 gyvybių pareikalavusių šio mėnesio sprogdinimų dviejose koptų bažnyčiose tebegalioja nepaprastoji padėtis, imtasi griežtų priemonių saugumui užtikrinti. Visoms šalies bažnyčioms buvo skirta papildoma apsauga, nes baiminamasi naujų išpuolių Pranciškaus vizito metu.

Atsakomybę už minėtas naujausias atakas prisiėmė grupuotė „Islamo valstybė“ (IS), kurios propagandistai nuolat skelbia ketinantys rengti atakas prieš Vatikaną ir Egipto krikščionis koptus.

Nepaisant pavojų, Pranciškus į daugumą numatytų susitikimų važiuos paprastu automobiliu ir perdirbtais elektriniais golfo vežimėliais.

„Prašom melstis už mano, taikos maldininko, rytojaus kelionę į Egiptą“, – išvykimo išvakarėse „Twitter“ parašė Pranciškus.

Apsilankymas atakuotoje bažnyčioje

Popiežius privačiai susitiks su didžiuoju imamu šeichu Ahmedu al Tayebu, islamo filosofijos profesoriumi. Pernai jis lankėsi Vatikane ir yra laikomas sunizmo aukščiausiu religiniu autoritetu.

Vėliau pontifikas kaip paprastas dalyvis turi pasakyti kalbą tarptautinėje taikos konferencijoje, organizuojamoje „al Azhar“ – daugiau kaip tūkstantį metų veikiančio universiteto ir garsios mečetės.

Vatikano dialogas su islamo pasauliu, vienas iš dabartinio popiežiaus prioritetų, buvo pristabdytas po Pranciškaus pirmtako Benedikto XVI kalbos 2006 metais, kai tuometis pontifikas, kaip buvo suprasta, susiejo islamą su smurtu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežius viešai atsisveikino su publika, susirinkusia Kastel Gandolfe
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežius viešai atsisveikino su publika, susirinkusia Kastel Gandolfe

Nesutarimai dar labiau padidėjo 2011 metais, kai Benediktas XVI griežtai smerkė ataką prieš vieną koptų bažnyčią. Tąsyk „al Azhar“ peikė Katalikų Bažnyčios vadovą dėl kišimosi į Egipto reikalus.

Pranciškus, 1,3 mlrd. pasaulio katalikų dvasinis lyderis, penktadienį taip pat susitiks su koptų popiežiumi Tawadros II. Abu religiniai lyderiai turi drauge nueiti į Šv.Petro ir Šv.Povilo koptų bažnyčią Kairo centre, tapusią gruodį įvykdytos IS atakos taikiniu. Per šį sprogdinimą žuvo 29 žmonės; tai buvo daugiausia aukų pareikalavusi ataka prieš koptų bendruomenę nuo 2011 metų mirtininko išpuolio Aleksandrijoje, kai žuvo 23 žmonės.

„Antrarūšiai piliečiai“

Konferencijoje prie popiežiaus prisidės ekumeninis patriarchas, Konstantinopolio arkivyskupas Baltramiejus, pasaulio ortodoksų dvasinis lyderis ir artimas Pranciškaus sąjungininkas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abdel Fattahas al Sisi prisaikdintas Egipto prezidentu.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Abdel Fattahas al Sisi prisaikdintas Egipto prezidentu.

Pontifikas taip pat susitiks su Egiptą tvirta ranka valdančiu prezidentu Abdel Fattahu al Sisi. Nors tarptautinė bendrija prezidentą kritikavo dėl žmogaus teisių pažeidimų, tačiau jis yra laikomas gana palankiu Egipto krikščionių mažumai. 2015 metais A.F.al Sisi tapo pirmuoju Egipto vadovu, dalyvavusiu Kalėdų mišiose.

Šeštadienį Pranciškus aukos mišias mažai Egipto katalikų bendruomenei, turinčiai maždaug 272 tūkst. įvairių apeigų tikinčiųjų.

Koptai, sudarantys apie 10 proc. tarp 92 mln. Egipto gyventojų, yra didžiausia krikščionių mažuma Artimuosiuose Rytuose, be to, viena seniausių. Vis dėlto jie patiria vis didesnį spaudimą dėl islamistų įtakos daugelyje gyvenimo sričių. Daugelis koptų sako, kad su jais elgiamasi kaip su antrarūšiais piliečiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius