Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Prancūzijos vyriausybė galų gale ryžosi atlyginti žmonėms, nukentėjusiems nuo branduolinių bandymų

1971 m. branduolinis sprogimas Mururoa atole – nuolatinėje Prancūzijos branduolinių bandymų zonoje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / 1971 m. branduolinis sprogimas Mururoa atole – nuolatinėje Prancūzijos branduolinių bandymų zonoje.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Prancūzija, dešimtmečiais vengusi prisiimti atsakomybę už branduolinių bandymų padarinius Prancūzijos Polinezijoje ir Alžyre, antradienį pareiškė sutinkanti jų aukoms išmokėti kompensacijas.

Pradinė 10 mln. eurų suma jau išskirta kariniam ir civiliniam personalui bei vietos gyventojams, kurie susirgo dėl radiacijos, sakė gynybos ministras Herve Morinas.

Apie 150 tūkst. civilių ir kariškių dalyvavo 210 branduolinių bandymų, kurie nuo 1960 iki 1996 metų buvo vykdomi Alžyro Sacharoje ir Ramiajame vandenyne. „Atėjo laikas Prancūzijai nesislėpti nuo savo sąžinės“, - dienraščiui „Le Figaro“ pareiškė H.Morinas.

Apie 150 tūkst. civilių ir kariškių dalyvavo 210 branduolinių bandymų, kurie nuo 1960 iki 1996 metų buvo vykdomi Alžyro Sacharoje ir Ramiajame vandenyne.Šį Prancūzijos sprendimą sveikino prancūzai veteranai, kurie ilgus metus reikalavo, kad valstybė pripažintų savo atsakomybę dėl branduolinės programos poveikio jų sveikatai. „Mes sveikiname šį sprendimą“, – pareiškė Branduolinių bandymų veteranų asociacijos (BBVA) prezidentas Michelis Leger.

Sveikatos niekas netikrino

M.Leger prisiminė 7-ojo dešimtmečio pradžioje pietų Alžyre 40 km nuo jo virš žemės paviršiaus įvykdytą branduolinį sprogdinimą, kai jis „gulėjo ant žemės su šortais ir skrybėle, akis prisidengęs rankomis“.

„Po to nebuvo jokio sveikatos patikrinimo“, - sakė M.Leger, dabar kenčiantis nuo širdies ir kraujagyslių ligos.

Prancūzija, viena iš penkių pasaulio valstybių, kuri pasiskelbė turinti branduolinį ginklą, 7-ojo dešimtmečio pradžioje Alžyre įvykdė 17 branduolinių bandymų, įskaitant keturis bandymus, atliktus atmosferoje.

Pirmasis bandymas, kodiniu pavadinimu „Mėlynasis šoklys“ (Gerboise Bleue) įvyko 1960 metų vasario 13 dieną pietų Alžyre, Regane, maždaug 15 metų praėjus po to, kai branduolinį ginklą Naujojoje Meksikoje išbandė Jungtinės Valstijos.

Per daugiau kaip keturis dešimtmečius 193 bandymai buvo atlikti prie Prancūzijos Polinezijai priklausančių Mururoa ir Fangataufa salų. 1996 metais Prancūzijos prezidentas pranešė apie šių bandymų nutraukimą.

Kumščio didumo skylės plaučiuose

Išėjęs į pensiją jūreivis Serge'as Vauley pasakojo, kaip jų komandai buvo įsakyta nuo „Foch“ lėktuvnešio denio „žavėtis Prancūzijos karine galia“, kai po sprogdinimo danguje virš Ramiojo vandenyno išaugo grybo formos debesis.

Vienas iš nukentėjusių, kuris nori gauti kompensaciją, 64-erių S.Vauley kenčia nuo kvėpavimo problemų. Jis pasakojo, kad „jo plaučiuose atsiradusios kumščio didumo skylės“, rašo „Le Figaro“.

Atsisakydama pripažinti tiesioginį ryšį tarp branduolinių bandymų ir veteranų negalavimų, Prancūzijos vyriausybė ilgą laiką tvirtino dariusi viską, kad iki minimumo sumažintų bandymų metu kylantį pavojų sveikatai.

Dabar vyriausybė atskleidžia paslapčių uždangą, kuri gaubė Prancūzijos branduolinę programą, nes tenka svarstyti bylas dėl kompensavimo.

Kariniai branduolinės programos archyvai atverti, ir šiuo metu ten dirba du ekspertai, kurie gruodį turės pateikti ataskaitą apie branduolinių bandymų poveikį aplinkai.

Atskirai šiuo metu tiriama 30 tūkst. besibylinėjančių asmenų sveikata. Šie tyrimai gali padėti jiems laimėti bylas prieš vyriausybę.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min