Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Čilės šachtininkų iškėlimo į žemės paviršių operacija eina į pabaigą (atnaujinta 02.31 val., nuotraukos)

Kalnakasių iškėlimo operacija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Pirmasis šachtininkas, Florencio Avalosas (centre), iškeltas į Žemės paviršių.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pirmasis iš trisdešimt trijų Čilės kalnakasių, daugiau ne du mėnesius įkalintų užgriuvusioje San Chosė šachtoje, trečiadienį apie 5 val. Lietuvos laiku iškeltas į paviršių. Ketvirtadienį ryte ši unikali operacija turėtų baigtis.

Eilė, pagal kurią kalnakasiai iškeliami iš šachtos, buvo sudaryta iš anksto. Pirmas išgelbėtasis – 31 metų Florencio Avalosas. Kalnakasiai į viršų iškeliami specialia kapsule, kurioje telpa vienas žmogus. Visų 33 kalnakasių gelbėjimo operacija, kaip planuojama, truks ne mažiau nei 36 valandas.

Finalinė gelbėjimo operacijos stadija buvo atidėta daugiau nei dviem valandoms, kai išaiškėjo kai kurie gelbėjimo kapsulės konstrukcijos trūkumai, praneša AFP. Norint įsitikinti, kad konstrukcija patikima, kapsulė buvo dar tris kartus nuleista į šachtą ir iškelta į paviršių – vieną kartą tuščia, o du kartus su gelbėtoju.

33 kalnakasiai daugiau nei 700 metrų gylyje buvo įkalinti rugpjūčio 5 dieną. Apie šachtininkų likimą ilgą laiką nieko nebuvo žinoma. Tik rugpjūčio 22 dieną gelbėtojams pavyko su jais susisiekti. Į šachtą pro išgręžtą ertmę buvo pradėtas tiekti maistas, vanduo ir vaistai, įrengtas vaizdo ryšio kanalas. Ypatingas dėmesys buvo skiriamas kalnakasių psichologinei būklei.

Iš pradžių gelbėjimo operacijos vadovai kalbėjo, kad šachtininkus iškelti pavyks tik per Kalėdas. Tačiau iškelti pakankamo skersmens skylė gręžti buvo baigta gerokai anksčiau – spalio 9 dieną.Iš pradžių gelbėjimo operacijos vadovai kalbėjo, kad šachtininkus iškelti pavyks tik per Kalėdas. Tačiau iškelti pakankamo skersmens skylė gręžti buvo baigta gerokai anksčiau – spalio 9 dieną.

Papildyta 8.20 val. Kaip praneša CNN, gelbėtojai iš šachtos sėkmingai iškėlė antrą kalnakasį, keturiasdešimtmetį Mario Sepulvedą ir trečią – 52 metų Juaną Illanesą.

Kai gelbėtojams pavyko iškelti pirmą šachtininką, Čilės prezidentas Sebastianas Pinera pasiuntė jiems sveikinimą, girdamas jų pastangas: „Mes pažadėjome ieškoti (kalnakasių), kol juos rasime. Mes visi galime didžiuotis būdami čiliečiai.“

Papildyta 10.20 val. Į paviršių gelbėtojai iškėlė jau ketvirtą kalnakasį – 23 metų bolivietį Carlosą Mamani. Iš šachtoje įkalintų kalnakasių jis vienintelis buvo ne čilietis. Bolivietį, kaip ir kitus anksčiau išgelbėtus kalnakasius, pasitiko ir pasveikino Čilės prezidentas S.Pinera, kuris yra specialiai  atvykęs iš Santjago.

Žemės paviršiuje pasirodė ir penktasis kalnakasys – Jimmy Sanchesas. Tai jauniausias vyras iš įkalintųjų po žeme – jam tik 19 metų. Jis, kaip ir kiti prieš tai į paviršių iškelti kalnakasiai, iš gelbėjimo kapsulės išlipo su tamsiais akiniais nuo saulės. Juos pirmomis dienomis po iškėlimo į žemės paviršių kalnakasiams nešioti rekomendavo medikai, kad nenukentėtų nuo ryškios šviesos atpratusios akys.

Po žeme liko 28 kalnakasiai. Šachtoje taip pat dirba trys gelbėtojai, kurie nusileido po žeme padėti jiems per evakuacijos operaciją.

Papildyta 17.16 val. Į žemės paviršių iškėlę J.Sanchezą, gelbėtojai padarė neilgą pauzę – buvo remontuojami gelbėjimo kapsulės ratukai. Netrukus gelbėjimo darbai vėl buvo atnaujinti.

34 metų Claudio Yanezas, šachtoje gavęs Rūkaliaus pravardę, nes nuolat prašinėdavo, kad jam iš viršaus perduotų cigarečių, tapo aštuntuoju išlaisvintu kalnakasiu.Šeštasis į paviršių iškeltas kalnakasys   – 30 metų keturių vaikų tėvas Osmanas Araya. Paspaudęs rankas gelbėtojams, vyriškis glėbyje suspaudė ir išbučiavo žmoną Angelicą Ancallpo.

Septintas į viršų ištrūko 46 metų Jose Ojeda. Diabetu sergančiam vyrui įkalinimo laikotarpiu į požemį buvo siunčiama vaistų. J.Ojeda yra žymiojo raštelio „Mes jaučiamės gerai, 33 šachtininkai“, kurį šachtoje užgriauti vyrai pritvirtino prie juos pasiekusio pirmo gelbėtojų grąžto ir taip pranešė pasauliui apie save, autorius.

34 metų Claudio Yanezas, šachtoje gavęs Rūkaliaus pravardę, nes nuolat prašinėdavo, kad jam iš viršaus perduotų cigarečių, – aštuntasis išlaisvintas kalnakasys. Šachtoje jis atsisakė kalnakasybos ministro siūlytos alternatyvos – nikotino pleistrų ir vis reikalaudavo tikrų cigarečių.

Jau išaušus rytui Čilėje į žemės paviršių buvo iškeltas vyriausias kalnakasys – 63 metų Mario Gomezas. Prieš avariją šachtoje M.Gomezas jau ketino išeiti į pensiją. Kalnakasiu jis dirba nuo 12 metų. Šachtoje jis pasižymėjo kaip religingiausias vyras. Jo prašymu į šachtą įkalinimo laikotarpiu buvo nuleistas kryžius.

Dešimtas iš šachtos buvo iškeltas 31 metų Alexas Vega. Mechanikas A.Vega šachtoje prieš pat nelaimę remontavo transporterį.

Vienuoliktas išgelbėtas kalnakasys Jorge Galleguillosas šachtininku dirba jau 16 metų. Anksčiau jo karjeroje jau pasitaikė pora nelaimingų atsitikimų, tačiau vyras dėl to niekada neketino keisti profesijos. Būdamas šachtoje, jis paprašė, kad žemyn nuleistų gitarą, tačiau gelbėtojai buvo priversti apgailestauti, nes gitara netilpo į siaurą angą susisiekimui ir maistui perduoti.

Dvyliktas kalnakasys 34 metų Edisonas Pena kapsule pasiekė žemės paviršių. Laukdamas gelbėtojų šachtoje jis kasdien po žeme mankštindamasis nubėgdavo 10 kilometrų.

27 metų Carlosas Barriosas į paviršių iškeltas tryliktas. Jis kalnakasiu pradėjo dirbti vos prieš 10 mėnesių.

Atnaujinta 20.23 val.  Iš šachtos ištraukta jau 17 kalnakasių. Keturioliktuoju tapo vairuotojas Victoras Zamora, kuris buvo nusileidęs taisyti įrenginio, penkioliktasis–  Victoras Segovia, šešioliktasis –Danielis Herrera, septynioliktasis – Omaras Reygadasas.

Atnaujinta 23.19 val. Ir toliau kalnakasių gelbėjimo operacija vyksta pagal numatytą planą, jokių nesklandumų nėra.

Aštuonioliktas buvo iškeltas Estebanas Rojasas. Vos išlipęs, jis puolė ant žemės ir ėmė melstis keldamas rankas į dangų. Žmona jo laukė su religiniais amuletais.

Devynioliktasis – Pablo Rojasas, kuris po žeme buvo įstrigęs su dviem pusbroliais. Jį sutiko sūnus.

Dvidešimtas – Dario Segovia. Vos išlipęs iš kapsulės, jis lenkėsi prie žemės, o jį su džiaugsmo ašaromis pasitiko žmona. Moteris vyrą fotografavo dar tuo metu, kai jis buvo kapsulėje.

Dvidešimt pirmas – Yonni Barriosas, kuris daugiausia rūpinosi nelaimės broliais šachtoje ir netgi buvo pramintas Daktaru Hausu.

Atnaujinta 02.31 val. Kalnakasiai pagal iš anksto numatytą tvarką ir toliau traukiami iš šachtos.

Dvidešimt antrasis pasirodė Samuelis Avalosas, dvidešimt trečiasis – Carlosas Bugueno, dvidešimt ketvirtas – Jose Henriquezas. Visus juos pasitinka artimieji, susirinkę žmonės ploja ir sveikina, o išlipusieji neslepia šypsenų ir į klausimus, kaip jaučiasi, atsako, jog puikiai.

Dvidešimt penktas pasirodo Renanas Avalosas. Vyras ilgai nepaleidžia iš glėbio žmonos. Dvidešimt šeštas – Claudio Acunas, kuris po žeme atšventė savo 34-ąjį gimtadienį ir susižadėjo su drauge.

Vėliau iš šachtos pasirodo Franklinas Lobosas, po jo – Richardas Villarroelas, Juanas Aguilas.

Komentarai
Temos Čilė
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min