Rusijos kosminis laivas „Sojuz“ su trijų žmonių įgula sėkmingai iškeltas į orbitą aplink Žemę

Rusijos kosminis laivas „Sojuz TMA-03M“ su trijų žmonių įgula, trečiadienį startavęs iš Baikonūro kosmodromo Kazachstane, sėkmingai pakilo į orbitą aplink Žemę, pranešė naujienų agentūros „Interfax“ korespondentas.
„Sojuz TMA-03M“
„Sojuz TMA-03M“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Aparatas atsiskyrė nuo raketos nešėjos trečiosios pakopos“, – buvo paskelbta per garsiakalbius kosmodromo stebėjimų aikštelėje.

Kosminiu laivu „Sojuz ТМА-03М“ į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) išskrido Rusijos kosmonautas Olegas Kononeka, JAV astronautas Donaldas Pettitas ir Europos kosmoso agentūros (ESA) astronautas olandas Andre Kuipersas.

Planuojama, kad „Sojuz“ susijungs su TKS gruodžio 23 dieną 15 val. 22 min. Grinvičo (17 val. 22 min. Lietuvos) laiku.

Atvykus šiam papildymui, TKS įgula taps įprasto dydžio – šeši žmonės. Dėl Rusijos krovininę kapsulę „Progress“ skraidinusios raketos nešėjos „Sojuz U“ avarijos teko pakeisti skrydžių į TKS tvarkaraštį, todėl orbitinės stoties įgula buvo sumažėjusi iki trijų žmonių ir negalėjo atlikti visų planuotų užduočių.

Per 147 paras truksiantį darbą orbitinėje stotyje šiai įgulai teks priimti krovininę kapsulę „Progress M-13M“, kuri atgabens reikalingų atsargų ir įrangos. Planuojama, kad ši kapsulė startuos sausio 26 dieną.

Dviem dienomis anksčiau TKS įgula paleis skrieti krovininę kapsulę „Progress M-13M“, kuri buvo iškelta į orbitą „Čibis M“ spalio 30 dieną. Ši kapsulė 100 kilometrų aukštyje virš Žemės paleis skrieti mikropalydovą, kuriuo bus tiriamos audros ir žaibai mūsų planetos atmosferoje.

Vasarį orbitinės stoties įgula taip pat priims pirmąją privačią krovininę kapsulę „Dragon“, kurią sukūrė JAV bendrovė „SpaceX“. Šis aparatas pakils į bandomąjį skrydį iš JAV oro pajėgų bazės Kanaveralo kyšulyje Floridoje.

Atliekant „Dragon“ bandymus, ši kapsulė ne tik priartės prie orbitinės stoties, bet ir bus prie jos prijungta manipuliatoriumi, kurį valdys specialiai apmokytas JAV astronautas.

Planuojama, kad kovo pradžioje į TKS išskris ESA automatinė krovininė kapsulė ATV-3 „Edoardo Amaldi“, kurią raketa nešėja „Ariane 5ES“ iškels iš Kuru kosmodromo Prancūzijos Gvianoje. Ši kapsulė turėtų atskraidinti į orbitinę stotį 2,5 tonų krovinių, taip pat 285 kilogramus vandens ir apie tris tonas degalų.

Taip pat planuojama, kad Rusijos kosmonautai O.Kononenka ir Antonas Škaplerovas, dirbantis TKS nuo lapkričio 11 dienos, vasario viduryje atliks darbus atvirame kosmose.

О.Kononenkai šis išėjimas į kosmosą bus jau trečias, o A.Škaplerovui – pirmasis.

Per šešias valandas truksiantį „pasivaikščiojimą“ kosmonautai turės pritvirtinti penkis nuo mikrometeoritų saugančius ekranus prie tarnybinio modulio „Zvezda“, išmontuoti manipuliatorių „Strela 1“ ant modulio „Pirs“ ir perkelti jį ant tyrimų modulio „Poisk“.

Ateinančių metų kovą O.Kononenka perims TKS kapitono pareigas iš JAV astronauto Deno Burbanko, dirbančio nuo šių metų lapkričio 16 dienos kartu su Rusijos kosmonautais A.Škaplerovu ir Anatolijumi Ivanišinu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius