Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijos rublio katastrofa Kremliaus nuo imperialistinės politikos gali ir neatbaidyti

Rusijos rublis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos rublis
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Antradienio naktį Rusijos centrinio banko (CB) priimtas sprendimas padidinti bazinę palūkanų normą nuo 10,5 iki 17 proc.buvo dar vienas nesėkmingas bandymas sustabdyti spartų šalies valiutos rublio kurso kritimą. Antradienio įvykiai Maskvos biržoje rodo, kad norimų rezultatų šis Rusijos CB sprendimas nedavė. Laikraštis „The Wall Street Journal“ svarsto, ką susiklosčius tokiai situacijai Rusijos ekonomikoje darys jos autoritarinis lyderis Vladimiras Putinas, bet kartu perspėja, jog tikėtis pokyčių Kremliaus politikoje neverta.

Rublio kurso kritimas V.Putiną pastato į labai sudėtingą finansinę situaciją. Vis dėlto, „The Wall Street Journal“ apžvalgininkų teigimu, tokiu būdu sužeistas V.Putinas gali būti pavojingas.

Ekspertai pabrėžia, kad V.Putino diriguojama Rusijos propagandos mašina įgudusi dėl daugelio Kremliaus bėdų kaltinti Vakarus ir ypatingai JAV, todėl šiuo triuku gali būti pasinaudota ir stebint katastrofišką rublio kritimą. Be to, nereikia turėti per daug vilčių, kad rublio krachas V.Putiną padarys sukalbamesnį ir dėl Ukrainos.

Rublio kursas krenta greičiau negu spėjate pasakyti Vladimiras Vladimirovičius, – juokauja kito savaitraščio „Time“ žurnalistai. 

„Rublio kursas krenta greičiau negu spėjate pasakyti Vladimiras Vladimirovičius“, – juokauja kito savaitraščio „Time“ žurnalistai. Jų teigimu, nors rublio kritimas ir yra katastrofa V.Putinui, tačiau ji gali taip ir neapriboti Kremliaus ambicijų.

Rusijos propaganda galbūt pradės platinti idėją, kad dėl apgailėtinos ekonomikos būklės kalti Vakarai, kurie neigia „rusų teisę turėti Krymą“.

Tačiau ši finansų krizė paveiks ne tik įvykius Ukrainoje. Vakarų bankams gali tekti nurašyti daugiau kreditų, o Vakarų kompanijoms – investicijų.

Be to, smarkiai nukentės daugelis paprastų Rusijos gyventojų, kurių santaupas gali suvalgyti didelė infliacija, kuri, remiantis naujausiomis prognozėmis, 2015 m. sieks mažiausiai 10 proc.

Tokia situacija yra puikus socialinių neramumų katalizatorius ir į Rusijos miestų gatves gali išeiti masės Kremliaus politika nepatenkintų žmonių. Ką tokiu atveju darytų V.Putinas – atsitrauktų ar imtųsi represijų? Į šį klausimą šiuo metu atsakyti sunkoka. 

Šiuo metu panašu, kad vienintele išeitimi iš susiklosčiusios padėties galėtų būti vadinamasis rūmų perversmas, kurio metu iš valdžios būtų nušalintas V.Putinas. Tačiau, prisimenant įvykius šalyje 1991 ir 1993 m., to pasekmės taip pat gali būti liūdnos.

Banko „JPMorgan“ finansų ekspertų teigimu, Rusijos CB privalo naudoti radikalius metodus, norėdamas pasiekti norimą rezultatą ir stabilizuoti rublio kursą. Banko intervencijos turėtų siekti ne mažiau kaip 100 mlrd. dolerių.

Kremlius taip pat gali greitu metu ryžtis įvairioms drastiškoms priemonėms, pavyzdžiui, kapitalo judėjimo kontrolės įvedimui.

Kremlius taip pat gali greitu metu ryžtis įvairioms drastiškoms priemonėms, pavyzdžiui, kapitalo judėjimo kontrolės įvedimui. Tačiau po tokio sprendimo Rusija visiškai nebepasitikėtų finansų rinka.

Panašų žingsnį 2003 m. pradžioje žengė Venesuela, kurioje suklestėjo nelegali prekyba užsienio valiuta, o šalis nuo to laiko yra tik per žingsnį nutolusi nuo ekonomikos žlugimo. Finansų rinkos ekspertai teigia, kad Venesuelos bankroto rizika šiuo metu siekia 94 proc., o Rusijos – 32 proc. 

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min