Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Šalis Europoje, kuri pristatoma kaip tolerancijos čigonams pavyzdys

Čigonai Ispanijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Čigonai Ispanijoje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pastarosiomis savaitėmis Europoje netyla diskusijos dėl čigonų – Prancūzijoje pradėjus jų deportaciją, Europos Sąjungoje kilo pasipiktinimas, kitose šalyse irgi pradėta kalbėti apie čigonų vietą visuomenėje. Tačiau tai menka problema Ispanijoje, kur tolerancija čigonams nekelia nė mažiausių abejonių.

Antonio Moreno gyvena gatvėje, kuri Madride laikoma pačia pavojingiausia: ten atvirai parduodami bet kokie narkotikai bet kuriuo paros laiku, rašo savo publikacijoje „Time“. A.Moreno turi namą su keturiais miegamaisiais ir baseinu, dirba sau – turi fotostudiją. Jis – čigonas, vienas iš 40 tūkstančių nelegalaus miestelio, esančio greta Madrido, gyventojų. Vyras tvirtina, kad galbūt ir pasitaiko rasizmo atvejų, tačiau to tikrai nepalyginsi su kitomis Europos šalimis.

„Bet kurioje kitoje Europos šalyje A.Moreno ir jo kaimynai būtų nuolatinių diskusijų objektas: Europos Sąjunga pavadino čigonų deportaciją iš Prancūzijos gėda ir pagrasino griebtis atsakomųjų priemonių. Netikėtai įvairiose Europos šalyse tauta, įpratusi gyventi visuomenės pakraštyje, atsidūrė dėmesio centre. Kai kur išankstinė neigiama nuomonė apie čigonus tik sustiprėjo. Tačiau A.Moreno nesijaudina. Ispanijoje į čigonus žiūrima ne taip“, – rašoma publikacijoje.

„Mes integravomės. Aš visų pirma esu ispanas, o tik paskui čigonas. Didžiuojuosi būdamas kartu ir ispanas, ir čigonas“, – sako Ispanijos čigonas.

Tiesa, Franko laikais čigonams Ispanijoje buvo draudžiama dirbti, mokytis ir netgi rinktis grupėmis, didesnėmis nei keturi žmonės. Tačiau dabar, Europos Komisijos nuomone, Ispanija yra puikus čigonų integracijos pavyzdys. Tiesa, šiems tikslams pasiekti kasmet skiriama 36 milijonai eurų. Tik 5 proc. čigonų gyvena lūšnynuose ar taboruose, apie pusė jų turi savo namus, beveik visi gali naudotis sveikatos apsaugos sistema.

„Beveik visi čigonų vaikai mokosi pradinėse mokyklose. Tiesa, baigia ją vos 30 procentų“, – rašoma leidinyje. Čigonams skiriamas socialinis būstas ir pašalpos tik tuo atveju, jeigu jie siunčia vaikus mokytis.

Beje, iš dalies prie tokios integracijos prisidėjo ir Ispanijos kultūra – čigonų kultūra jau seniai susiliejo su ispanų, o jau prieš kelis šimtmečius Ispanijoje čigonai pasirinko sėslų gyvenimo būdą.

„Daugelis čigonų yra geri žmonės ir nori gyventi šalia kitų. Yra tokių, kurie nori atsiskirti, tačiau tik ne mes. Mes gyvename Ispanijoje, nes tai mūsų namai“, – sako A.Moreno.

Komentarai
Temos Čigonai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min