Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Turkijoje vykstant debatams dėl prezidento galių politikai švaistėsi kumščiais

Turkijos įstatymų leidėjai ketvirtadienį priimdami dar tris itin prieštaringai vertinamo įstatymo straipsnius, kuriais sustiprinamos prezidento Recepo Tayyipo Erdogano galios, per įtemptą posėdį švaistėsi kumščiais ir mėtė vieni į kitus įvairius daiktus.
Turkijoje vykstant debatams dėl prezidento galių įstatymų leidėjai švaistėsi kumščiais
Turkijoje vykstant debatams dėl prezidento galių įstatymų leidėjai švaistėsi kumščiais / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Įstatymų leidėjai nuo savaitės pradžios svarsto teisė akto projektą, numatantį konstitucijos pataisas, turinčias smarkiai sustiprinti prezidento vykdomosios valdžios galias.

Naujausiuose priimtuose straipsniuose numatoma, kad minimalus parlamentarų amžius bus sumažintas nuo 25 iki 18 metų, parlamento rinkimai vyks ne kas ketverius, o kas penkerius metus ir bus organizuojami savarankiškai pačios asamblėjos.

Siūlomas teisės aktų paketas, kurio penki iš 18 straipsnių jau patvirtinti, balandį bus pristatytas rinkėjams per referendumą. Plebiscitui surengti jau surinkta pakankamai – trys penktadaliai – įstatymų leidėjų balsų.

Valdančioji Teisingumo ir plėtros partija (AKP), kartu su Nacionalistų judėjimo partija (MHP) tam surinko pakankamai balsų.

Tačiau tokiems pokyčiams įnirtingai priešinasi pagrindinė opozicinė Respublikonų liaudies partija (CHP), kurios atstovai boikotavo ketvirtadienio balsavimą.

Dar du svarstymai turėtų trukti dvi savaites, todėl parlamentas dirba be pertraukų.

Per naktį vykusį balsavimą parlamente kilo muštynės – įstatymų leidėjai švaistėsi kumščiais ir mėtėsi kėdėmis, parodė televizija.

Kelios dešimtys parlamentarų stovėjo susigrūdę aplink tribūną, vienas jų buvo dusinamas, o kitam kolegos spardė į blauzdas.

„Didžiuojuosi savo CHP deputatais, kurie atsilaikė prieš visas žūtbūt norinčios sugriauti tautos valią AKP atakas“, – sakė CHP frakcijos pirmininkas Ozguras Ozelas.

Prokurdiška Liaudies demokratų partija (HDP) taip pat boikotavo balsavimą, protestuodama prieš jos dviejų lyderių ir dar kelių parlamentarų sulaikymą dėl galimų ryšių su uždraustąja Kurdistano darbininkų partija (PKK).

Įstatymo kritikai teigia, kad tokiu būdu R.T.Erdoganas nori pasiekti vienvaldystę, tuo tarpu šalininkai yra įsitikinę, kad Turkijai toks teisės aktas yra reikalingas veiksmingesniam vyriausybės darbui. Be to, šalis turėtų stiprų prezidentą, panašiai kaip Prancūzija arba JAV.

Jei šie konstitucijos pokyčiai įsigalios, Ankara nebeturės formalaus ministrų kabineto, o ministrus skirs ir atleis prezidentas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius