Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Turkijos opozicijos atstovė Safak Pavey: laimėjus islamistams šalis virstų kalėjimu

Turkijos opozicijos narė Safak Pavey
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Turkijos opozicijos narė Safak Pavey
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Politinis islamas pakenkė Turkijos pasaulietinei socialinei tvarkai, švietimui ir teisinei sistemai, o Vakarų ekspertai šios dramatiškus pokyčius pražiopsojo, teigia Turkijos parlamento opozicijos narė Safak Pavey. Interneto svetainėje opendemocracy.net pasirodė jos straipsnis apie nerimą Vakarams turinčius kelti pokyčius Turkijoje. S.Pavey teigia, kad islamistai Turkiją siekia šalyje išrauti paskutinius pasaulietiškumo daigus, o tuo nukentės ne tik Vakarai, bet ir pažangą ir laisvę ginantys turkai.

Šaltojo karo pabaiga neišlaisvino pasaulio iš konkuruojančių ideologijų. Po Berlyno sienos griūties pasaulis tikėjosi, kad naujasis pasaulis paliks visus konfliktus praeityje. Tačiau mes matome ne tik besitęsiančius karus, tačiau ir didėjantį religijos vaidmenį juose. Manėme, kad laikai, kuomet politikai savo legitimumą kildina iš Dievo, baigėsi. Tačiau buvome neteisūs.

Dabartinėje Turkijos valstybės administracijoje, kuri buvo pateikiama kaip modernios islamiškos demokratijos pavyzdys, paplitęs mastymas, kad jie atlieka Dievo misiją keršydami bedieviškai pasaulietinei sistemai.

Dabartinėje Turkijos valstybės administracijoje, kuri buvo pateikiama kaip modernios islamiškos demokratijos pavyzdys, paplitęs mastymas, kad jie atlieka Dievo misiją keršydami bedieviškai pasaulietinei sistemai.

Islamizmas pagrobė mano šalį, Artimuosius Rytus, „arabų pavasarį“ ne tik politiškai, bet ir kultūriškai.

Štai, kad ir IS („Islamo valstybė“) pavyzdys. Jie krikščionims duoda tris alternatyvas: atsiversti į islamą, išlikti krikščionimis, bet mokėti „apsaugos“ mokestį ir paklusti griežtoms taisyklėms, arba mirti. Draudžiama remontuoti bažnyčias, nešioti kryžių arba kitus religinius simbolius už bažnyčios ribos ir skambinti varpais.

Turkijos islamistai tokių taisyklių dar neįvedė, nes egzistuoja teisinė sistema, o IS matomi kaip „necivilizuoti“ žmonės. Tačiau Turkijos kasdieniame gyvenime socialinis spaudimas daromas subtiliomis priemonėmis.

Šalies socialinių teisių ir laisvių sistema, kurią rėmė didelė dalis žmonių, naikinama nematomu buldozeriu. Islamistai siekia sunaikinti, jų teigimu, netikėlišką, eretišką, pasaulietinę Turkijos Respubliką. Akivaizdžiausias politinio islamo laimėjimas yra pasaulietinio švietimo naikinimas.

2002 m. religines mokyklas Turkijoje lankė tik 70 tūkst. mokinių, o šiuo metu skaičius jau pasiekęs milijoną. Be to, nemažai vaikų lanko vadinamąsias „paslėptas“ religines mokyklas, kurios veikia po įprastų valstybinių mokyklų priedanga.

Maža to, didėja musulmonų sunitų religijai skiriamų pamokų skaičius ir valstybinėse mokyklose.

Turkijoje šiuo metu daug žmonių kovoja už modernaus gyvenimo būdo išlikimą šalyje, nes kitu atveju mūsų valstybe pavirs kalėjimu mums patiems.

Islamistai Turkijoje pasiekė savo zenitą. Jie gali būti nepalankūs partneriai Vakarams, arba net jų priešai. Priešiškumas Vakarams yra dalis sąmokslo teorijų, kurios paplitusios visose Artimuosiuose Rytuose.

Turkijoje šiuo metu daug žmonių kovoja už modernaus gyvenimo būdo išlikimą šalyje, nes kitu atveju mūsų valstybė pavirs kalėjimu mums patiems.

Tiems Vakarų ekspertams, kurie tikėjo, kad islamistų atėjimas į valdžią Turkijoje, užtikrins islamišką demokratiją, belieka priminti pačių Turkijos islamistų citatą: „Tie, kurie tikisi, kad islamas reformuosis, nori, kad mes atsižadėtume savo religijos. Nepasiduosime bedievių pagundoms“.

Tai aiškus signalas tiems, kurie yra pasiryžę ginti mūsų laisves ir žmogaus teises.  

Komentarai
Temos Turkija, Islamas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min