-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Ukrainos biudžetas dotuoja Donecką ir visą Donbasą, o ne atvirkščiai

Prasidėjus neramumams Ukrainoje, nuolat prisimenama, kad rusiškai kalbančiuose rytiniuose regionuose sutelkta šalies pramonė, todėl vietiniai gyventojai palankiai žiūri į federalizacijos idėją, nes taip daugiau sumokamų mokesčių galėtų likti regionuose. Vis dėlto televizijos TSN atliktas tyrimas rodo, kad Donbaso sritys be dotacijų iš Kijevo neprasimaitintų.
Moteris su prorusišku kaspinu netoli Ukrainos riaušių policijos prie vyriausybės pastato Donecke
Moteris su prorusišku kaspinu netoli Ukrainos riaušių policijos prie vyriausybės pastato Donecke / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Donbaso regiono gyventojai tvirtina norintys pakeisti unitarinę Ukrainos konstituciją į labiau federalinę, kurioje atskiros šalies sritys turėtų gerokai daugiau autonomijos. Vis dėlto, pasak TSN reportažo, ne visi suvokia, kaip federalizacija atsilieptų jų gyvenimams.

Paklausti, kuo juos vilioja federalizmas, daugelis Donbaso gyventojų teigia norintys, kad didesnė jų sumokamų mokesčių dalis liktų regione.

„Vakarų Ukraina, pavyzdžiui, beveik nedirba ir biudžetui nieko neduoda. O Donbasas suneša visą biudžetą“, – tvirtina rytiečiai.

Kiekvienas Donbaso – regiono, apimančio dalis Donecko, Dniepropetrovsko ir Luhansko sričių – gyventojas išdidžiai sako, kad būtent jie maitina visą šalį. Čia sutelkta didžioji dalis Ukrainos kasyklų, fabrikų, iš čia kilę turtingiausi šalies žmonės.

Vis dėlto vienas iš jų, Sergejus Taruta, sugriauna mitą, kad Donbasas yra visos Ukrainos maitintojas.

„Jei pažiūri į statistiką, paaiškėja, kad valstybės biudžetas mums prideda ir mes esame subsidijuojami. Todėl mums reikia nustoti būti išlaikomiems“, – sako Donecko srities administracijos pirmininkas S.Taruta.

TSN nuotr./Ukrainos sričių biudžetai
TSN nuotr./Ukrainos sričių biudžetai

TSN pateikia žemėlapį, kuriame parodytos Ukrainos sritys pagal į nacionalinį biudžetą sumokamų ir gaunamų pinigų balansą.

Žaliai pažymėtos sritys, sumokančios daugiau nei gauna iš biudžeto, mėlynai – tos, kurios išgyvena tik gaudamos Kijevo dotacijas. Paaiškėja, kad turtingiausia yra Poltavos sritis centrinėje Ukrainoje. Po jos eina Charkovas. Tuo tarpu Doneckas ir Luhanskas net savęs neišmaitina.

Ukrainos gyventojų dauguma nenori federalizacijos. Anot vienos apklausos, už tai pasisako 14 proc. gyventojų, o 64 proc. pirmenybę teikia unitarinei Ukrainai.

Vis dėlto visi sutinka, kad biudžeto klausimai Ukrainoje sprendžiami labai centralizuotai. Kijevas, pasak TSN, pasirengęs tai keisti.

„Centrinės valdžios išlaikymas, gynyba, saugumas, tai turėtų sudaryti 30 proc. Dabar, turint galvoje agresiją valstybės atžvilgiu, tebūnie 40 proc. 60 proc. turi likti regionuose“, – sako prezidento administracijos vadovo pavaduotojas Andrejus Senčenka.

Ukrainos gyventojų dauguma nenori federalizacijos. Anot vienos apklausos, už tai pasisako 14 proc. gyventojų, o 64 proc. pirmenybę teikia unitarinei Ukrainai. Dar 10 proc. pasisako už šalies vientisumą be Krymo.

Netgi Ukrainos pietiniuose regionuose už unitarinę valdžią pasisako 44 proc. apklaustųjų, o už federalinę – 22 proc. Aktyviai federalizacijos idėją remia tik šalies rytai – čia už ją pasisako 45 proc. gyventojų, prieš – 26 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius