-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

Ukrainos krizė padidino Lenkijos įtaką ir autoritetą Europoje

Europos problemos Rytuose Varšuvą pasodino į vieną svarbiausių kėdžių prie sprendimų priėmimo stalo, rašo „Global Post“.
Radoslawas Sikorskis
Radoslawas Sikorskis / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Praėjus kelioms valandoms po intensyvių derybų, praėjusį mėnesį vykusių Ukrainos sostinėje Kijeve tarp tuomečio prezidento Viktoro Janukovyčiaus ir jo pasitraukimo reikalaujančių opozicijos lyderių, vienas derybas moderavęs Europos politikas pateko į dėmesio centrą.

„Jeigu neparemsite susitarimo, turėsite karo padėtį, armiją. Jūs visi mirsite“, – tuomet jis pareiškė opozicijai apie susitarimą surengti prezidento rinkimus gruodžio mėnesį. Kameroms nufilmavus šiuos žodžius, griežta jo kalba apskriejo visą pasaulį.

„Jeigu neparemsite susitarimo, turėsite karo padėtį, armiją. Jūs visi mirsite“, – tuomet R.Sikorskis pareiškė opozicijai. Kameroms nufilmavus šiuos žodžius, griežta jo kalba apskriejo visą pasaulį

Tokį raginimą išsakė ne tradicinių Europos galybių – Vokietijos ar Prancūzijos, kurios irgi dalyvavo derybose – užsienio reikalų ministras, bet jų kolega iš Lenkijos Radoslawas Sikorskis.

Neilgai trukus V.Janukovyčius paspruko į Rusiją, o Maskva pradėjo naują krizę įsiverždama į Krymą, todėl susitarimo reikšme dabar jau stipriai abejojama.

Tačiau viena aišku, rašo „Global Post“: R.Sikorskio vaidmuo buvo svarbus ne tik Ukrainai, bet ir jo paties šaliai, kuri kyla kaip stiprėjantis žaidėjas Europos politikoje.

„Tai gali ne tik sustiprinti Lenkijos, kaip aktyviai dalyvaujančios Europos Sąjungos politikoje Rytų atžvilgiu, įvaizdį, bet ir prisidėti prie Lenkijos siekio imtis aktyvesnės veiklos visoje ES užsienio politikoje“, – sako Ryszarda Formuszewicz iš Lenkijos Tarptautinių santykių instituto.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas ir Angela Merkel
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas ir Angela Merkel

Kai Europos Sąjungos lyderiai susitiko aptarti galimų sankcijų Rusijai, Ukrainos kaimynė Lenkija buvo viena iš stipriausiai spaudžiančių kuo griežčiau nubausti Rusiją, kartu ir perspėjanti Rusiją nesiimti panašių veiksmų Moldovoje ir Gruzijoje.

ES nusprendė įšaldyti derybas su Rusija dėl bevizio režimo ir investicijų, taip pat pareikalavo Rusiją atitraukti savo kariuomenę iš Krymo ir pradėti derybas su Kijevu. 

Ekspertai teigia, kad augantis Lenkijos politinis vaidmuo atspindi sparčiai stiprėjančius ekonominius ryšius su Vokietija – didžiausia Europos politine ir ekonomine galybe, taip pat ir šalies premjero Donaldo Tusko sugebėjimą suvaldyti pasaulinę finansų krizę savo šalyje – Lenkija išvengė recesijos.

A.Merkel ir D.Tusko elgesys ieškant Ukrainos krizės sprendimo – tarsi gero ir blogo policininko

Lenkijos ir Vokietijos prekybiniai mainai praėjusiais metais pasiekė 80 milijardų eurų, ir Lenkija pralenkė Rusiją – tapo dešimta pagal dydį Vokietijos prekybos mainų partnere. Kartu sustiprėjo ir jų politinis bendradarbiavimas.

Kai kurie ekspertai teigia, kad Vokietijos kanclerės Angelos Merkel kvietimas dialogui Ukrainos krizės metu ir D.Tusko prašymas, kad JAV ir NATO užtikrintų šalies saugumą, gali būti įvardijamas kaip „gero ir blogo policininko“ dinamika.

Ketvirtadienį paaiškėjo, kad Lenkijos prašymas buvo išgirstas – Vašingtonas į šalį siunčia 12 papildomų naikintuvų ir 300 karininkų, kurie dalyvaus kitą savaitę vyksiančiose karinėse pratybose.

Kad ir kokius sprendimus ES priims dėl Krymo artimiausiomis dienomis, Varšuvoje įsikūrusio Lenkijos-Vokietijos bendradarbiavimo fondo direktorius Corneliusas Ochmannas yra tikras, kad Lenkijos įtaka išliks didelė, ir tai gali lemti griežtesnes sankcijas Rusijai.

„Šiandien mes esame labai svarbus naujos Europos Rytų politikos kūrimo partneris“, – sakė C.Ochmannas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius