-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Ukrainos sutartis su ES po aklavietės parlamente tikriausiai žlugo

Ukrainos galimybėms pasirašyti potencialiai istorinį susitarimą su Europos Sąjunga (ES) trečiadienį tikriausiai buvo suduotas lemiamas smūgis – parlamentas nesugebėjo susitarti dėl įstatymo projekto, pagal kurį būtų buvę galima paleisti kalinamą ekspremjerę Juliją Tymošenko.
Julijos Tymošenko portretas
Julijos Tymošenko portretas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Opozicijos lyderės paleidimas yra svarbi sąlyga, kurią ES lyderiai iškėlė Ukrainai dėl Asociacijos sutarties pasirašymo viršūnių susitikime šio mėnesio pabaigoje, bet neeilinė parlamento sesija baigėsi deputatams net nebalsavus šiuo klausimu.

Asociacijos sutartis yra pirmasis žingsnis narystės ES link.

Ukrainos parlamento pirmininkas Volodymyras Rybakas paskelbė, kad sesija baigėsi, kai valdančiosios Regionų partijos darbo grupė ir opozicija nesugebėjo susitarti dėl bendro įstatymo projekto teksto.

Pagal šį projektą būtų buvę leista nuteistiesiems išvykti iš Ukrainos gydytis užsienyje, o tai būtų sudarę sąlygas nugaros skausmus kenčiančiai J.Tymošenko išvykti į kliniką Vokietijoje.

Po V.Rybako paskelbimo salėje aidėjo proeuropietiškos opozicijos šauksmai „Gėda!“. Opozicija kaltina prezidentą Viktorą Janukovyčių išvis niekada nenorėjus pasirašyti minimos sutarties.

„Valdžia nenori pasirašyti Asociacijos sutarties“, – sakė opozicinės partijos UDAR lyderis, pasaulio bokso čempionas Vitalijus Klyčko.

Du Europos Parlamento specialieji pasiuntiniai – buvęs Lenkijos vadovas Aleksandras Kwasniewskis ir buvęs Europos Parlamento pirmininkas Patas Coxas – trečiadienį dalyvavo parlamento posėdyje ir savo akimis matė žlugimą.

Iš karto po to jie nuėjo į derybas su parlamento frakcijų lyderiais, bet apie ką jose buvo kalbama, neaišku.

Maskva užsiminė apie perspektyvą imtis atsakomųjų veiksmų prieš Ukrainos ekonomiką, ir taip išgyvenančią sunkumus

Didėjant pesimizmui dėl galimybių pasirašyti sutartį su ES, Ukrainos pramonininkų sąjunga antradienį vakare ragino V.Janukovyčių susitarimo pasirašymą atidėti vieniems metams, ir sakė, kad jis kenkia prekybiniams ryšiams su Rusija ir Kazachstanu.

Kalbėdamas per televiziją V.Janukovyčius pramonininkams pasakė, kad rimtai vertina jų susirūpinimą.

„Atidžiai perskaitysiu jūsų laiškus ir pasiūlymus. Drauge su jumis nerimauju dėl situacijos šalyje“, – sakė jis.

Ukrainos perspektyvos pasirašyti susitarimą su ES papiktino Maskvą, kuri nori, kad Kijevas prisijungtų prie jos Muitų sąjungos su Baltarusija ir Kazachstanu.

Maskva užsiminė apie perspektyvą imtis atsakomųjų veiksmų prieš Ukrainos ekonomiką, ir taip išgyvenančią sunkumus.

Kitas posėdis – lapkričio 19-ąją

Asociacijos sutartis yra susitarimas dėl laisvosios prekybos ir pirmasis žingsnis kelyje į narystę ES.

Jos pasirašymas būtų istorinis žingsnis, reiškiantis, kad daugiau nei 40 mln. gyventojų turinti Ukraina pasirinko integraciją su Europa ir ištrūko iš Maskvos orbitos.

Kijevas gali pasirašyti susitarimą per ES Rytų partnerystės viršūnių susitikimą Vilniuje lapkričio 28-29 dienomis, tačiau iki pirmadienio, kai numatytas ES užsienio reikalų ministrų susitikimas, turi parodyti esąs pasirengęs tai padaryti.

V.Rybakas sakė, jog kitas Aukščiausiosios Rados susitikimas įvyks lapkričio 19-ąją, praėjus dienai po Bendrijos užsienio reikalų ministrų susitikimo. Tai bus eilinė parlamento sesija.

Kiek anksčiau Ukrainos europinės integracijos viltims skaudų smūgį sudavė netikėtai pradėtas kriminalinis tyrimas, kurio epicentre atsidūrė J.Tymošenko advokatas Serhijus Vlasenka, įtariamas 2010 metais sumušęs dabar jau buvusią savo žmoną.

S.Vlasenka buvo paleistas už užstatą. Tuo tarpu J.Tymošenko šalininkai pasmerkė prieš jį pradėtą tyrimą kaip „begėdišką politinę represiją“, kurios griebtasi šaliai lemiamu momentu.

„Viktoras Janukovyčius pastarosiomis savaitėmis mėgino pribaigti Asociacijos susitarimą. Byla Serhijui Vlasenkai buvo iškelta taip šaltakraujiškai ir metodiškai, kaip paskutinis smūgis Ukrainos viltims“, – rašė J.Tymošenko savo pareiškime, kurį perkaitė dukra Jevhenija.

Nuo pat pradžių Viktoras Janukovyčius nenorėjo nieko pasirašyti su Europos Sąjunga

Opozicijos lyderis Arsenijus Jaceniukas jau paragino ištirti, ar V.Janukovyčius neišdavė valstybės, kai savaitgalį nuvyko į Rusiją slaptų derybų su šios šalies prezidentu Vladimiru Putinu.

Apie slaptą vizitą nebuvo pateikta beveik jokios informacijos. Ukrainos užsienio reikalų ministerija tik nurodė, jog prezidentai aptarė „dvišalius ekonominius santykius artėjančio Vilniaus viršūnių susitikimo kontekste“.

„Nuo pat pradžių Viktoras Janukovyčius nenorėjo nieko pasirašyti su Europos Sąjunga, – neslėpdamas kartėlio parašė A.Jaceniukas socialiniame tinkle „Twitter“. – Jis vaidino ir pranoko pats save“.

Asociacijos sutartį su Ukraina ketinta pasirašyti 2011 metais, tačiau pasirašymas buvo atidėtas, kai už grotų septyneriems metams buvo pasiųsta J.Tymošenko, apkaltinta piktnaudžiavimu valdžia.

Pati charizmatiška ekspremjerė tvirtina, kad šie kaltinimai buvo V.Janukovyčiaus politinis kerštas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius