Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vakarų šalių karinė misija Libijoje gali būti suvokiama kaip „kryžiaus žygis“

Vokietijos užsienio reikalų ministras Guido Westerwelle šeštadienį vykusiame Europos Sąjungos (ES) šalių pasitarime dėl galimybės užtikrinti neskraidymo zoną Libijoje perspėjo, kad Vakarų šalių karinė intervencija Libijoje gali būti suvokiama kaip „kryžiaus žygis“.
Libijos sukilėliai
Libijos sukilėliai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

„Itin svarbu nesudaryti įspūdžio, jog tai yra konfliktas tarp Vakarų ir arabų pasaulio, krikščionių kryžiaus žygis prieš musulmonus“, – G.Westerwelle sakė žurnalistams prie Budapešto vykusio neoficialaus ES užsienio reikalų ministrų susitikimo kuluaruose.

ES šalys per pastarąsias dvi dienas vykusius įvairius susitikimus diskutavo dėl būtinybės užtikrinti neskraidymo zoną Libijoje, siekiant apsaugoti gyventojus nuo šalies lyderio Muamaro Kadhafi pajėgų.

Didžioji Britanija ir Prancūzija pasisako už neskraidymo zoną, tačiau po penktadienį Briuselyje vykusio neeilinio susitikimo paskelbtame pranešime Bendrijos šalys neužsimena apie tokią galimybę, nors pripažįsta, jog joms reikia svarstyti „visas būtinas priemones“ Libijos civiliams gyventojams apsaugoti.

G.Westerwelle šeštadienį taip pat tvirtino, kad reikia surengti derybas su Viduržemio pajūrio pietinėmis šalimis, siekiant išvengti pavojaus demokratiniams procesams, besivystantiems Libijos kaimyninėse valstybėse – Egipte ir Tunise.

27 ES šalių užsienio reikalų ministrai šeštadienį susitiko Gedelės mieste, o tuo pat metu Kaire posėdžiavo Arabų Lyga, kurios pritarimas neskraidymo zonai laikomas itin svarbiu.

Daugelis Bendrijos šalių taip pat ragino Jungtinių Tautų Saugumo Tarybą paskelbti rezoliuciją, kuri taptų „teisiniu pagrindu“ paskelbti neskraidymo zoną, nors kai kurie veikėjai šią priemonę prilygina karinei intervencijai.

Skelbti neskraidymo zoną Libijoje gali būti „neišmintinga“, mano JAV gynybos ministras R.Gatesas

JAV gynybos sekretorius Robertas Gatesas šeštadienį pareiškė, kad JAV ir kitų šalių kariškiai gali skelbti neskraidymo zonos režimą Libijos oro erdvėje, bet abejoja, ar tai būtų „išmintingas“ sprendimas.

„Nėra tokio klausimo, ar mes arba mūsų sąjungininkės gali tai padaryti. Taip, mes galime“, – sakė R.Gatesas žurnalistams lėktuve, grįžtančiame į JAV iš Bahreino.

„Klausimas kitas – ar išmintinga tai daryti; tad šiuo metu diskutuojama apie tai politiniu lygmeniu“, – pažymėjo jis.

Netoli vieno kontrolės posto, esančio prie al Ageilos, sprogo trys bombos, išgąsdinusius sukilėlius, kurie pasitraukė nuo plento tolyn į dykumą.Skeptiškai žvelgiantis į karo veiksmus prieš Libiją R.Gatesas praėjusią savaitę sakė, jog neskraidymo zonos režimas būtų didelė operacija, kuri gali išprovokuoti atoveiksmį prieš Vakarus visame regione.

Libijos lyderio M.Kadhafi pajėgos nustūmė sukilėlius toliau į rytus

Libijos sukilėliai dėl šalies lyderiui M.Kadhafi ištikimų pajėgų intensyvaus apšaudymo iš lėktuvų ir tankų šeštadienį buvo priversti atsitraukti iš Ras al Unufo uostamiesčio, taip pat perspėjo, kad sukilimas gali būti visiškai numalšintas, jeigu nebus paskelbta neskraidymo zona.

Tripolio režimo pajėgos praeitą naktį išvijo sukilėlius į Ras al Unufo, kuriame yra strategiškai svarbus naftos eksporto terminalas, priemiesčius, pastūmėdamos fronto liniją toliau į rytus, šeštadienį sakė vienas sukilėlių karininkas.

Šiuo metu fronto linija eina tarp sukilėlių užimto al Ageilos miesto ir už 40 kilometrų esančio Ras al Unufo, kuriame penktadienį per mūšius nukentėjo naftos saugyklos. Sukilėliai tvirtina, kad naftos perdirbimo įmonei smogė M.Kahafi aviacija, tačiau vyriausybė šiuos pareiškimus paneigė.

„Mes išstumti iš Ras al Unufo. Jie mus sumušė bombarduodami, – sakė sukilėlių pulkininkas Bashiras Abdul Qadras. – Praeitą naktį atsitraukėme 20 kilometrų, nes taip pat baiminamės, kad gali sprogti naftos perdirbimo įmonė.“

Kaip pranešama, įvyko du antskrydžiai. Netoli vieno kontrolės posto, esančio prie al Ageilos, sprogo trys bombos, išgąsdinusius sukilėlius, kurie pasitraukė nuo plento tolyn į dykumą.

Sukilėliai, kurių arsenalą sudaro daugiausiai priešlėktuviniai ir prieštankiniai pabūklai, raketiniai granatsvaidžiai bei lengvieji ginklai, kovėsi, kad išlaikytų Ras al Unufą, esantį maždaug už 590 kilometrų į rytus nuo Tripolio, tačiau neatlaikė M.Kadhafi pajėgų spaudimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius