Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vatikano laukia istorinė savaitė

Popiežiaus Benedikto XVI paskutinė sekmadienio malda Šv.Petro aikštėje pradės istorinę Vatikanui savaitę, kurios metu pirmą kartą daugiau kaip per 700 metų pontifikas savanoriškai atsistatydins.
Tuščias popiežiaus sostas
Tuščias popiežiaus sostas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dešimtys tūkstančių maldininkų iš viso pasaulio suvažiavo į Romą popiežiui netikėtai paskelbus, kad jis atsistatydins, nes dėl silpstančių jėgų nebegali vadovauti Katalikų Bažnyčiai.

Minios Vatikane turėtų susirinkti sekmadienį ir trečiadienį, kai pasaulio 1,2 mlrd. katalikų lyderis 16-ojo amžiaus aikštėje galutinai atsisveikins su paprastais tikinčiaisiais.

Ketvirtadienį ryte Benediktas XVI susitiks su kardinolais, o po pietų sraigtasparniu nuskris į popiežių vasaros rezidenciją Kastel Gandolfe.

Ketvirtadienį 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku Benediktas XVI taps antruoju per Bažnyčios 2 tūkst. metų istoriją popiežiumi, atsistatydinusiu dėl to, kad nebepajėgia eiti šios tarnystės.

Ten jis pamojuos žmonėms pro langą, o tada nueis melstis į koplyčią.

Ketvirtadienį 19 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku Benediktas XVI taps antruoju per Bažnyčios 2 tūkst. metų istoriją popiežiumi, atsistatydinusiu dėl to, kad nebepajėgia eiti šios tarnystės.

Benediktas XVI yra sakęs, kad gyvens „pasislėpęs nuo pasaulio“, iš pradžių – Kastel Gandolfe, o nuo balandžio ar gegužės, kai bus baigtas remontas, Bažnyčios Motinos vienuolyno pastate Vatikano teritorijoje – ramybės oazėje su nuosavu daržu ir žydinčių gėlių lysvėmis.

Vatikanas nurodė, kad popiežiaus neklaidingumas – prieštaringai vertinama galia daryti neginčijamus pareiškimus mokymo klausimais – apleis jį tą pačią akimirką, kai jis nebebus Bažnyčios galva.

Šis atsistatydinimas yra revoliucinis veiksmas, kuris, pasak daugelio Vatikano ekspertų, gali tapti precedentu būsimiems popiežiams – tam laikui, kai jų jėgos neišvengiamai pradės sekti.

Dėl tokio sprendimo nusiminė, o kai kuriais atvejais – net nusivylė, daugelis paprastų katalikų, kurie tikisi, kad popiežiai vadovaus iki pat savo mirties.

Vienintelis kitas panašiomis aplinkybėmis atsistatydinęs popiežius buvo Celestinas V, atsiskyrėlis, kuris 1294 metais atsistatydino vos keli mėnesiai po išrinkimo.

Jis tada pasakė, jog nebegali pakelti Romos intrigų, ilgisi paprastesnio gyvenimo ir nėra fiziškai pajėgus eiti pontifiko pareigų.

1415 metais popiežius Grigalius XII atsistatydino, kad užbaigtų Vakarų schizmą, kai du pretendentai pasiskelbė pontifikais Pizoje ir Avinjone, sukeldami katalikybės skilimo pavojų.

Gana negirdėtas yra dalykas, kad popiežius ir jo pirmtakas gyvens visai šalia vienas kito, už Vatikano sienų. Tai – nežinomi vandenys Katalikų Bažnyčiai, ir tam prireiks delikataus tvarkymosi.

Netikėtumas buvo toks didelis, kad Vatikanas vis dar neapsisprendžia, kokį titulą turės Josephas Ratzingeris ir ar jis galės toliau vilkėti baltus popiežiaus drabužius. Tarp galimų jo titulų po atsistatydinimo buvo svarstomas „Romos vyskupas emeritas“.

Benediktas XVI, kuris yra teologas, nori tęsti savo akademinius tyrinėjimus, bet Vatikano atstovas Federico Lombardi yra sakęs, kad jis galėtų teikti „dvasinius patarimus“ savo įpėdiniui.

Vatikano kultūros ministras Gianfranco Ravasi buvusio popiežiaus, gyvenančio vienuolyne ant kalvos šlaito, vaizdą netgi palygino su Biblijos Moze, tarpininkaujančiu tarp Dievo ir izraelitų vykstant mūšiams žemiau esančiame slėnyje.

Stebėtojai sako, kad naujoji tvarka gali painioti daugelį katalikų.

Iš karto po Benedikto XVI atsistatydinimo, penktadienį, kardinolai pradės „kongregacijas“, kurių metu nustatys prioritetus pasaulinei Bažnyčiai ir išsiaiškins kandidatus į popiežiaus sostą.

Kol bus išrinktas naujas pontifikas, Bažnyčiai vadovaus kardinolas Tarcisio Bertone – skaldanti figūra, kuri daug metų buvo dešinioji Benedikto XVI ranka ir užima kamerlengo postą.

T.Bertone bus atsakingas už „Žvejo žiedo“ sunaikinimą. Šis auksinis popiežiaus žiedas su antspaudu tradiciškai yra sunaikinamas popiežiui mirus, kad ant dokumentų juo nebebūtų galima dėti antspaudų.

T.Bertone ir kiti kardinolai tada paskirs konklavos pradžios datą. Į konklavą rinkti naujo popiežiaus suvažiuos 116 „kardinolų rinkikų“ – jaunesnių nei 80 metų amžiaus – iš viso pasaulio.

Joks aiškus favoritas nėra iškilęs, nors Benedikto XVI sprendimas rodytų, kad Bažnyčiai reikia jaunesnio popiežiaus, kuris galėtų jai vadovauti šiuolaikiniame pasaulyje. Vatikano stebėtojai sako, kad naujasis popiežius taip pat turėtų būti labiau ganytojas, o ne akademikas.

Pagal normalias taisykles, kurių laikomasi popiežiui mirus, konklava turi prasidėti 15–20 dienų po pontifiko mirties, bet Vatikano kanoninės teisės žinovai aiškinasi, ar tą terminą būtų galima paankstinti.

Kardinolai susirinks už uždarų durų Siksto koplyčioje, po garsiosiomis Michelangelo freskomis, o jų diskusijos vyks su visiško slaptumo priesaika, kurią sulaužius gresia ekskomunika.

Konklava gali trukti kelias dienas, kol kuris nors kandidatas surinks du trečdalius balsų. Tada to kandidato bus paklausta, ar jis sutinka prisiimti popiežiaus tarnystę, o balsalapiai bus sudeginti specialioje krosnyje, iš kurios pro kaminą ims veržtis balti dūmai, reiškiantys, kad naujas popiežius išrinktas.

Tada naujasis popiežius pasitrauks į specialų „Ašarų kambarį“ prie Siksto koplyčios, kur užsivilks pontifiko drabužius, o paskui pasirodys balkone virš Šv.Petro aikštės – aidint lotyniškam paskelbimui „Habemus Papam!“ („Turime popiežių!“).

Konklavos kardinolų skaičius sumažėjo iki 116 – nedalyvauti nusprendė hierarchas iš Indonezijos

Naują popiežių rinksianti konklava sumažėjo iki 116 kardinolų, nes vienas kardinolas iš Indonezijos nusprendė, kad yra per senas ir per silpnas dalyvauti.

78 metų J. Darmaatmadja sakė, kad jo regėjimas silpsta ir jis negalės perskaityti konklavai būtinų tekstų, medžiagos, taisyklių ir kitų dalykų.

Su Vatikanu susijusi misionieriška naujienų agentūra „AsiaNews“ ketvirtadienį pranešė, kad Indonezijos kardinolas Julius Darmaatmadja, Džakartos vyskupas emeritas, nevažiavimo į konklavą priežastimis nurodė prastą regėjimą ir tą aplinkybę, kad Siksto koplyčioje negalės turėti padėjėjo.

78 metų J. Darmaatmadja sakė, kad jo regėjimas silpsta ir jis negalės perskaityti konklavai būtinų tekstų, medžiagos, taisyklių ir kitų dalykų.

„Aš nevyksiu. Mano regėjimas neleidžia man dalyvauti“, – sakė jis žurnalui „Hidup Katolik“.

„Dėl to prašau Indonezijos Katalikų Bažnyčios atleidimo – kad negaliu atstovauti šaliai šiame labai svarbiame renginyje“, – sakė jis.

Pasak J.Darmaatmadjos, jis remia popiežiaus sprendimą atsistatydinti, nes ir pats prieš kelerius metus, kai pradėjo prastėti jo sveikata, atsisakė Džakartos arkivyskupo posto.

„Mano jėgos nusilpo, mano gebėjimas skaityti susilpnėjo. Toms užduotims reikia stiprybės, greičio ir guvumo“, – sakė jis.

Balsuoti konklavoje gali kardinolai, jaunesni nei 80 metų. Visa Kardinolų kolegija turi patvirtinti bet kokį atsistatydinimą iš pareigų.

Konklava turi prasidėti kovo 15-–19 dienomis, bet popiežius gali sušaukti konklavą anksčiau.

Vatikano atstovas ketvirtadienį sakė, kad iki Benedikto XVI atsistatydinimo nesitikima jokių naujų kardinolų paskyrimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius