Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Veteranai grįžo į Normandijos paplūdimius, kur prieš 70 metų prasidėjo karo su naciais pabaiga

Antrojo pasaulinio karo veteranai „D dienos“ 70-ųjų metinių minėjime
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Antrojo pasaulinio karo veteranai „D dienos“ 70-ųjų metinių minėjime
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje veteranai ketvirtadienį grįžo į tuos pačius paplūdimius ir emocingai paminėjo nacių Vokietijos pralaimėjimą paspartinusios invazijos pradžios 70-ąsias metines.

Karališkieji asmenys, vadai ir maždaug 20-ies valstybių lyderiai, tarp jų – JAV prezidentas Barackas Obama ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, dalyvaus pagrindinėje metinių paminėjimo ceremonijoje penktadienį, kurią temdo diplomatiniai ginčai dėl Ukrainos krizės.

Tačiau metinių išvakarėse visas dėmesys buvo nukrypęs į tuos, kas rizikuodami savo gyvybėmis surengė didžiausią puolimą iš jūros per visą karo istoriją, siekdami išvaduoti Europą nuo nacizmo. Daugumai tų veteranų dabar yra daugiau kaip 90 metų.

Vienas iš jų, britas Jockas Huttonas, progą atšventė unikaliai – parašiutu nusileisdamas į tą pačią vietą, kurioje nusileido būdamas 19-metis. Tik šį kartą saugumo sumetimais drauge su juo šoko Parašiutininkų pulko parodomosios komandos „Red Devils“ narys.

89 metų veteranas, kuris vilkėjo ryškiai raudoną kombinezoną, švelniai nusileido ant žolės prieš pat princą Charlesą, greit nusipurtė dulkes ir nusiėmė šalmą.

AFP/„Scanpix“ nuotr./89 metų veteranas Jockas Huttonas
AFP/„Scanpix“ nuotr./89 metų veteranas Jockas Huttonas

„Vyliausi, kad čia bus kalvadoso, – pajuokavo jis. – Mano amžiuje gyvenimas linkęs darytis truputį nuobodus. Tad reikia čiupti bet kokią jaudulio progą.“

Kaip Parašiutininkų pulko vyriausiasis pulkininkas, princas Charlesas, britų sosto įpėdinis, vadovavo pagerbimui veteranų, kurie prieš septynis dešimtmečius dalyvavo pirmajame išsilaipinimo etape netrukus po birželio 6-osios vidurnakčio.

Princas, kuris vilkėjo feldmaršalo uniformą, ir jo žmona Camilla ilgai šnekučiavosi su veteranais, kurių daugelis jau yra prikaustyti prie invalido vežimėlio.

Tada karališkoji pora įšoko į desantinę valtį, vieną pirmųjų laivų, tą istorinę dieną pasiekusių šį paplūdimį.

„Ar jūs nušokot čia?“ – paklausė princas parašiutininko Raymondo Shucko. „Ir ten, kur reikėjo?“ – pajuokavo jis, turėdamas omenyje faktą, kad keli parašiutininkai anuomet tamsoje nusileido visiškai ne ten.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Normandy Landing
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Normandy Landing

Šuolis į tamsą

Kitas veteranas Ernestas Stringeris pasakojo apie patirtą siaubą, kai jis iššoko iš žemai skrendančio lėktuvo visiškoje tamsoje.

Paaiškėjo, kad faktiškai esame apsupti, tačiau to nežinojome. Jie (vokiečiai) irgi nežinojo, kad mes ten esame.

„Buvau mirtinai išsigandęs. Nežinojau, kas nutiks. Šoki aklai. Nežinai, kur yra vokiečiai“, – naujienų agentūrai AFP sakė E.Stringeris, kuriam anuomet buvo 19 metų.

„Paaiškėjo, kad faktiškai esame apsupti, tačiau to nežinojome. Jie (vokiečiai) irgi nežinojo, kad mes ten esame“, – pridūrė jis.

Daugeliui iššokusių pasisekė mažiau. Karys, stovėjęs lėktuve priešais E.Stringerį, atsitrenkė į sieną ir susilaužė ranką. Keli užsimušė neišsiskleidus jų parašiutams, nes lėktuvai skrido labai žemai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„D dienos“ 70-ųjų metinių minėjimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./„D dienos“ 70-ųjų metinių minėjimas

1944 metų birželio 6-ąją daugiau nei 156 tūkst. karių išbrido į Prancūzijos krantą arba nusileido parašiutais į jos teritoriją. Iki dienos pabaigos beveik 4,5 tūkst. jų žuvo.

Pietų Anglijoje esančioje karinių jūrų pajėgų bazėje Portsmute, iš kurio išplaukė daug karių, turėjusių išsilaipinti Normandijos paplūdimio ruože kodiniu pavadinimu „ Sword“ („Kardas“), apie 80 veteranų stebėjo automobilį amfibiją, kuris riaumodamas išvažiavo iš desanto valties į paplūdimį, o Britanijos karalienės Elizabeth II dukra princesė Anne dalyvavo netoliese vykusiose atminimo pamaldose.

JAV, Prancūzijos ir Olandijos kariai ketvirtadienio vakarą dalyvavo ceremonijoje „Uttah“ paplūdimyje, kuris buvo desanto zonos vakariniame pakraštyje, o didžiuliai fejerverkai nušvietė Normandijos pakrantę, simbolizuodami pirmuosius bombardavimus.

Penktadienį karalienė Elizabeth II ir B.Obama bus tarp pasaulio lyderių, dalyvausiančių tarptautinėje atminimo ceremonijoje pajūryje prie Uistrehamo.

„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II, jos vyras princas Philipas ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande\'as
„Scanpix“ nuotr./Karalienė Elizabeth II, jos vyras princas Philipas ir Prancūzijos prezidentas Francois Hollande\'as

Numatoma, kad šiose iškilmėse dalyvaus apie 1,8 tūkst. veteranų, o dar apie milijonas žmonių prisimins istorinius įvykius, atvykę į Normandijos paplūdimius.

88 metų karalienė, kuri neseniai apribojo savo oficialius susitikimus dėl senyvo amžiaus, buvo šiltai pasveikinta šimtų gerbėjų, kai išlipo iš traukinio Paryžiaus Šiaurinėje stotyje, vilkėdama kremo spalvos kostiumėlį ir tokios pat spalvos skrybėlaitę.

Greitai persirengusi rausvos spalvos drabužiais, ji dalyvavo ceremonijoje prie Triumfo arkos amžinosios ugnies, žyminčios nežinomo kario kapą, o vėliau gėrė arbatą su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande'u Eliziejaus rūmuose.

Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas su Britanijos premjeru Davidu Cameronu buvo pirmasis Kremliaus vadovo tiesioginis kontaktas su Vakarų šalių lyderiu nuo Ukrainos krizės pradžios.

Nors per šias ceremonijas pagrindinis dėmesys sutelktas į veteranus, pasaulio lyderiai taip pat deda diplomatines pastangas sušvelninti Ukrainą krečiančią krizę. Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas su Britanijos premjeru Davidu Cameronu buvo pirmasis Kremliaus vadovo tiesioginis kontaktas su Vakarų šalių lyderiu nuo Ukrainos krizės pradžios.

Vėliau Rusijos lyderis išvyko į Eliziejaus rūmus susitikti su F.Hollande'u, kuris anksčiau pavakarieniavo su B.Obama.

Normandijoje veteranas E.Stringeris sakė kelis kartus dalyvavęs sąjungininkų desanto minėjimuose, tačiau jo ginklo draugų ratas sparčiai mažėja.

„Nuolat ieškai draugų. Visada spėlioji, kurių nebebus, nes jų liko taip mažai“, – aiškino jis.

VIDEO: Antrojo pasaulinio karo veteranas vėl išgyvena nusileidimą Normandijoje
Antrojo pasaulinio karo veteranas vėl išgyvena nusileidimą Normandijoje
BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min