Viename karo nualintos Sirijos kampe Kalėdų dvasia sugeba išgyventi

Suskaldyti ir karo nualinti Sirijos krikščionys pirmą kartą per ketverius metus pasiryžo švęsti Kalėdas. Žlugus ekonomikai ir šalyje vykstant masinėms žudynėms šventės Sirijoje dažnai tampa tik prisiminimu. Tačiau šiemet didžiausias kurdų administruojamoje teritorijoje esantis miestas – Kamišlis – nusprendė paminėti svarbiausią krikščionišką šventę, rašo „The Daily Beast“.
Kalėdos Sirijoje
Kalėdos Sirijoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Pagrindinėse miesto gatvėse buvo pakabintos mirksinčios lemputės, parduotuvių langus papuošė plastmasinės žaisliukais nukabinėtos Kalėdų eglės, o bažnyčios prisipildė vaikų, repetuojančių Jėzaus gimimo spektaklių pasirodymus, juoku.

Sirijoje likę tikintieji teigia, kad būtent neįsivaizduojamo masto kančios, kurias jiems teko patirti, ir paskatino pasipuošti.

Gali pasirodyti, kad tai – prastas skonis ir netinkamas laikas šventėms. Per Sirijos pilietinį karą žuvę jau daugiau nei 200 tūkst. žmonių, o šalies krikščionys yra bene labiausiai nukentėjusi grupė – jų bendruomenė buvo beveik visiškai sunaikinta. Tačiau Sirijoje likę tikintieji teigia, kad būtent neįsivaizduojamo masto kančios, kurias jiems teko patirti, ir paskatino pasipuošti. Jie nusprendė atnešti bent šiek tiek džiaugsmo į juodą kasdienybę ir bent kažkiek pristabdyti masinį bėgimą į Europą.

„Atrodo, kad ši revoliucija truks ilgai, todėl tą darome dėl psichologinių priežasčių, – “The Daily Beast„ sakė Om Rasheed, kuri dalį savo buitinės technikos parduotuvės metų pabaigoje paskyrė kalėdinių papuošimų pardavinėjimui. – Mes manome, kad galbūt galime įtikinti dalį žmonių pasilikti, jeigu atnešime jiems šiek tiek laimės.“ Tai – pirmas kartas, kai ji ir kiti krikščionys verslininkai švenčia Kalėdas nuo karo pradžios. Dauguma jų ėmėsi pardavinėti Kalėdų Senelio statulėles ir pripučiamus sniego senius, kuriuos jie buvo importavę dar prieš prasidedant karui prieš 3 metus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kalėdos Sirijoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kalėdos Sirijoje

Nazirai Gloriai, vietos teisininkei ir Sirų moterų tarybos vadovei, Kalėdų prikėlimas tokiomis aplinkybėmis yra dalis didesnio plano, kaip stabdyti smurtą. „Tai mūsų būdas pasakyti žmonėms – tiek šalyje, tiek užsienyje – kad gana yra gana“, – sakė ji.

Pakankamai didelė krikščionių bendruomenė ir kitų mažumų įvairovė netoli Turkijos sienos esančiam miestui yra suteikusi tolerantiškumo jausmą. Vietos valdžia daug metų iš dalies finansuodavo Kalėdų šventimą, o daugumą sudarantys kurdai pasinaudodavo renginiais kaip pratęstu Naujųjų metų šventimo laukimu.

„Mūsų situacija yra labai sudėtinga. Yra šeimų, kuriose viena pusė remia režimą, kita – vietos administraciją“, – aiškino Nazira Gloria, kuri remia krudų valdžią, tačiau jos sūnus – B.al Assadą.

Tačiau 2011 metais, prasidėjus dideliems neramumams, visi šventiniai renginiai buvo įšaldyti. Vietos valdžios pastatas buvo susprogdintas, o Kamišlį pradėjo draskyti įvairių grupuočių, siekiančių strategiškai svarbaus miesto valdžios, kovos.

Galiausiai valdžią paėmė kurdų kovotojai, sumušę prezidento Basharo al Assado pajėgas ir atrėmę „Islamo valstybės“ džihadistus. Jie paskyrė vietos valdžią, kuri ir vadovauja pavydėtinai ramiam Sirijos miestui, kuriame daugumoje bažnyčių net nėra sargybinių.

Tačiau tai nesustabdė tūkstančių miesto gyventojų – daugiau nei pusė Kamišlio krikščionių pabėgo į Vakarus. 9 tūkstančiai iš 15 tūkstančių krikščionių šeimų prieglobsčio nusprendė ieškoti svetur, daugiausia – Skandinavijoje ir Vokietijoje. 

„Jei pamatote balkoną be kalėdinių dekoracijų, tai nereiškia, kad jie nešvenčia. Tai reiškia, kad jie palikę šalį“, – sakė Om Rasheed.

Prie masinio gyventojų bėgimo iš miesto prisidėjo ne tik mirties baimė, bet ir ekonominiai sunkumai. Kyla maisto ir degalų kainos, o Turkijai nesutinkant atverti savo sienos buvo pasmaugti bet kokie prekybiniai ryšiai ir kontaktai su likusiu pasauliu.

Praeityje parduotuvių savininkai džiaugdavosi turtingais krikščioniais ir kurdais, kurie leisdavo dideles sumas kalėdinėms dekoracijoms ir skanumynams – jų išlaidavimas padėdavo atsitiesti po vangių metų. „Bet visi turtingieji išvažiavę. Likę tik vargšai“, – sakė šalie armenų stačiatikių bažnyčios įsikūrusios kepyklos šefas Khaledas. Negana to, dažni elektros tiekimo sutrikimai reiškia, kad jis kasdien turi išleisti apie 15 JAV dolerių dujoms, kurios palaiko generatoriaus veikimą ir šaldytuvų darbą.

Kamišlio gyventojams neliks nieko kito, tik veikti išvien, kad apgintų savo miestą.

Krikščionių bendruomenė, kuriai teko patirti tiek daug nelaimių – nuo maisto stygiaus iki „Islamo valstybės“ grėsmės – tapo ir susiskaldžiusi. „Mūsų situacija yra labai sudėtinga. Yra šeimų, kuriose viena pusė remia režimą, kita – vietos administraciją“, – aiškino Nazira Gloria, kuri remia krudų valdžią, tačiau jos sūnus – B.al Assadą.

Išvargintoje visuomenėje tokie nesutarimai – ypač jausmingi. Kunigai dažnai viešai deklaruoja savo paramą režimui, o dauguma tikinčiųjų ir garsiai išsako savo prieštaravimus. B.al Assadą remiantys krikščionių kovotojai kuria provokacijas kurdų valdomose teritorijose. Tačiau prieš Kalėdas, atrodo, visi nesutarimai žymiai aprimo. Jaunas savanoris kurdų kovotojų gretose, Nehumas Dahotas, tiki, kad ramybė išliks ir po švenčių – Kamišlio gyventojams neliks nieko kito, tik veikti išvien, kad apgintų savo miestą.

„Mes stengiamės parodyti žmonėms, kaip jie gali toliau gyventi, o ne svarstyti, kas kuo tiki“, – sakė jis. O metų pabaigoje dauguma pasirenka tikėti Kalėdomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius