Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Pagalbos šauksmas: keliems sunkiems ligoniams skubiai reikia II teigiamos kraujo grupės kraujo

Rečiausia kraujo grupė yra ta, kurios šiuo metu trūksta lentynoje. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Kraujo centras skelbia aliarmą – šiandien ypač reikalingi A(II) teigiamos kraujo grupės donorai.
Simas Juodviršis
Simas Juodviršis / Tomo Markelevičiaus nuotr.

I ir II teigiamos kraujo grupės yra dažniausios populiacijoje – todėl ir tarp donorų. Gali susidaryti įspūdis, kad šių grupių kraujo negali pritrūkti, tačiau tai netiesa.

„Juk tarp pacientų irgi daugiausiai būtent šių kraujo grupių“, – pažymi Kraujo centro vedėja Lina Kryžauskaitė.

Šiuo metu II teigiamos kraujo grupės pacientų, kuriems reikalingas kraujo perpylimas, kaip niekad daug.

„Vienas gydomas reanimacijoje, kitam organizuojama skubi operacija, todėl savo jėgomis niekaip negalime papildyti kraujo atsargų – reikia visuomenės pagalbos“, – aiškina L.Kryžauskaitė.

Kraujo centro koordinatoriai skambina nuolatiniams donorams individualiai, bet papildyti atsargoms reikia didesnės injekcijos.

Vienas gydomas reanimacijoje, kitam organizuojama skubi operacija, todėl savo jėgomis niekaip negalime papildyti kraujo atsargų – reikia visuomenės pagalbos.

„Nėra taip, kad II teigiamos kraujo grupės jau visai neturime, tačiau sukauptos atsargos sparčiai senka, o pasipildyti nespėjame. Perpylimui kraujas ruošiamas maždaug parą. Be to, kraujas irgi turi savo galiojimo laiką – tai 42 dienos. Todėl negalime jo prikaupti pusmečiui, turime nuolat rūpintis šviežiu krauju“, – pasakoja L.Kryžauskaitė.

Kiek kraujo reikės, kartais labai sunku prognozuoti, nes medicinoje pasitaiko nenumatytų atvejų.

„Tarkime, prieš keletą metų gimdyvė buvo nukraujavusi: jai buvo perpilta 25 litrai kraujo – pakeisti penki cirkuliuojantys kraujo tūriai. Niekada nežinai, kas gali įvykti, o juk turime sunkių pacientų, laukiančių transplantacijų ir t.t.“, – kalba Kraujo centro vedėja.

Ji džiaugiasi, kad nemokamų donorų skaičius išaugo keliomis dešimtimis procentų – tai gerą žadanti tendencija. Šiandien jau daugiau nei pusė donorų kraują aukoja neatlygintinai.

Ką reikia žinoti, nusprendus duoti kraujo? „Svarbu, kad būtumėte pavalgęs, gerai jaustumėtės, būtumėte neperšalęs ir pailsėjęs – ne iš naktinio budėjimo“, – aiškina L.Kryžauskaitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius