Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aktualiausi klausimai stojantiems į Lietuvos aukštąsias mokyklas (III dalis)

Klaustukas
Photos.com / Klaustukas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Suki galvą kur stoti? Įdomu išgirsti dabartinių studentų nuomonę apie konkrečias studijas? Neaiški bendrojo priėmimo į aukštąsias mokyklas tvarka?

Viso to ir dar daugiau drąsiai klausk 15min.lt „Studentų zonos“ ekspertų. Patikimai ir kruopščiai atsakymus į rūpimus klausimus pateiks Lietuvos studentų atstovybių sąjungos (LSAS) atstovai. Dėl specifinių klausimai, susijusių su tam tikromis studijų programomis ar konkrečia aukštąja mokykla, konsultuojamasi su aukštosiomis mokyklomis.

Rašyk el.paštu studentai@15min.lt laukelyje tema nurodęs „klausk eksperto“ ir lauk atsakymo į rūpimą klausimą čia.

Taip pat „Studentų zona“ ir LSAS pateikia dažniausiai stojančiųjų į aukštąsias mokyklas užduodamus klausimus:

1. Kokios šiuo metu yra paskolų teikimo ir gražinimo sąlygos?

Studentai turi galimybę valstybiniam studijų fondui (www.vsf.lt) teikti paraiškas valstybės remiamai arba valstybės paskolai gauti paskolai gauti. Valstybės remiamos paskolos yra:

paskola studijų kainai sumokėti. Šios paskolos suma per vienerius studijų metus negali viršyti studento už (vienus) studijų metus mokamos studijų kainos ar jos dalies (jei mokslo ir studijų institucija studentui teikia nuolaidą studijų kainai);

paskola gyvenimo išlaidoms. Šios paskolos suma per vienerius studijų metus negali viršyti 6500 Lt;

paskola dalinėms studijoms pagal tarptautines (tarpžinybines) sutartis. Šios paskolos suma per vienus studijų metus negali viršyti 7800 Lt.

Paskolų palūkanos dar nėra žinomos, nes konkursas kredito įstaigoms, dėl teisės teikti studentams paskolas, dar tik bus skelbiamas. Todėl neaišku, kokias šį semestrą palūkanas pasiūlys bankai. Tačiau pagrindinės paskolos grąžinimo sąlygos yra žinomos ir išliko beveik nepakitusios nuo praėjusių metų:

jau studijų metu studentai turi mokėti paskolos palūkanas;

paskola pradeda grąžinti praėjus metams po studijų baigimo, jei paskolos gavėjo šeimos pajamos vienam nariui yra 520 Lt/mėn.;

paskola turi būti grąžintą per 15 metų nuo paskolos mokėjimo pradžios;

bendra paskolos suma per visą studijų laikotarpį negali būti daugiau nei 50050 Lt;

paskola studijų kainai sumokėti teikiama vieną kartą per metus vieneriems metams.

2. Kokią paramą galėsiu gauti studijų metu?

Studijų metu studentams yra suteikta galimybė gauti socialinę ir skatinamąją stipendijas.

Socialinės stipendijos dydis yra 390 Lt. Šiai stipendijai gauti dokumentai teikiami 2 kartus per metus. Socialinę stipendiją turi galimybę gauti visi: studijuojantys tiek valstybės finansuojamoje, tiek nefinansuojamoje vietose, bei turi atitikti vieną iš šių kriterijų:

yra iš nepasiturinčių šeimų ar vieni gyvenantys asmenys, turintys teisę gauti arba gaunantys socialinę pašalpą pagal Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturinčioms šeimoms ir vieniems gyvenantiems asmenims įstatymą;

turi teisės aktų nustatyta tvarka nustatytą 45 procentų ar mažesnį darbingumo lygį arba sunkų ar vidutinį neįgalumo lygį;

jiems iki pilnametystės įstatymų nustatyta tvarka buvo nustatyta globa (rūpyba) arba jų tėvai (turėtas vienintelis iš tėvų) yra mirę.

Daugiau informacijos apie socialines stipendijas: http://www.vsf.lt/socialines-stipendijos.

Skatinamosios stipendijos yra skiriamos labai gerai besimokantiems, pažangiausiems studentams. Jos skirstomos vertinant studijų rezultatus kas semestrą. Priklausomai nuo aukštosios mokyklos skatinamąją stipendiją gali gauti arba tik valstybės finansavimą gaunantys studentai arba valstybės finansavimą gaunantys ir jo negaunantys studentai,. Skatinamųjų stipendijų dydžiai priklauso nuo aukštosios mokyklos.

3. Ar įstojus į vieną aukštąją mokyklą po kiek laiko galima persinešti savo studijų krepšelį į kitą aukštąją mokyklą ar specialybę?

Taip. Toks studentų judėjimas yra galimas, bet galima pereiti tik į tos pačios mokslų srities studijų programą, pvz.: jei įstojai į technologinių mokslų srities studijų programą, tai pereiti gali tik į technologinių mokslų studijų programą.

4. Ar yra galimybės dalį studijų laikotarpio praleisti užsienio aukštojoje mokykloje?

Tokia galimybė yra. Studentams suteikiama proga praleisti integruotą studijų laikotarpį, trunkantį nuo 3 iki 12 mėnesių, kitoje šalyje, dalyvaujančioje ERASMUS programoje. Pagal ją studentas gali išvažiuoti į užsienio aukštąją mokyklą studijoms ir praktikai užsienio įmonėse, mokymo centruose, mokslinių tyrimų centruose ir kitose organizacijose. Norintiems išvykti pagal šią programą atranka aukštosios mokyklose organizuojam du kartus per metus, kurios metus privaloma pateikti:

registracijos anketą;

pagrindinių studijų – sesijų rezultatus (partvirtintus fakulteto raštinėje), magistrantams ir doktorantams – paskutinės baigtos studijų pakopos diplomo priedėlį ir dabartinės studijų pakopos sesijų rezultatus;

motyvacinį laišką (parašytą ta užsienio kalba, kuria planuojate studijuoti);

pažymą apie išlaikytą užsienio kalbos testą (testo laikymą organizuoja aukštoji mokykla)
Išvažiavusieji turi galimybę gauti stipendiją nuo 350 iki 550 EUR, priklausomai nuo šalies, į kurią vykstama. Daugiau informacijos galite rasti: http://www.smpf.lt/index.php?id=556.

5. Kokios yra galimybės gauti vietą bendrabutyje?

Yra dvi bendrabučių vietų rūšys: komercinės ir nekomercinės. Komercines vietas suteikia visiems norintiems, jei tik jų pakankamai yra, bet dažniausiai jos lieka neužpildytos, nes kaina yra daug aukštesnė nei nekomercinių vietų.

Nekomercinės vietos yra skiriamos studentams pagal tam tikrus kriterijus, juos nusistato pati aukštoji mokykla arba bendrabučių valdytojas. Dažniausiai pirmenybė yra teikiama:

Mažas šeimos pajamas turintiems studentams;

Našlaičiams, tėvų neturintiems studentams;
Jaunoms šeimoms;

Gyvenantiems toli nuo miesto, kuriame studijuoja;

Aktyvia studentiška veikla užsiimantiems studentams.

Tačiau jei bendrabučiuose lieka laisvų vietų, jos yra suteikiamos ir kitiems studentams.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min