Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aukštasis mokslas Sankt Peterburge – „debesuota su pragiedruliais“

Studentės
SE nuotr. / Studentės
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nepaisant stereotipų, sakančių, jog visi rusai – komunistai, šios šalies ekonomika merdėja, o žmonės klausosi vien tik rusiško popso, yra lietuvių, išdrįsusių tuo nepatikėti. „Studentų eros“ pašnekovai Audrius Jakovlevas ir Justina Borisovaitė nusprendė studijuoti ne Vakarų Europoje, kaip įprasta išvykstantiems, bet baltųjų naktų sostinėje Sankt Peterburge.

Daugiau naujienų studentams rasite čia.

Justina Sankt Peterburgo valstybiniame kultūros ir menų universitete antrus metus studijuoja Kino-vaizdo-foto katedroje, o Audrius tame pačiame universitete kremta choreografijos meno mokslus. Akimirką pasvarstę apie tris žodžius, geriausiai apibūdinančius jų studijas ir studentavimą Rusijoje, atsako: „Debesuota su pragiedruliais“.

Stojimo procedūra

Rusijos Federacijos Švietimo ministerija kiekvienais metais skiria tam tikrą nemokamų mokymosi vietų skaičių, ši programa dviprasmiškai pavadinta „Tautiečių grąžinimas į Tėvynę“. Stojant į aukštąsias mokyklas Rusijoje, reikia susisiekti su tam tikru specialistu, dirbančiu su abiturientais, trokštančiais mokytis šioje šalyje, ir jis suteiks visą būtiną informaciją. Esminiai dokumentai – tai medicininė pažyma ir įvairios rekomendacijos, diplomai, galintys padėti priėmimo komisijai nuspręsti, ar būtent šis abiturientas yra vertas nemokamos vietos. Taip pat svarbus metinis pažymių vidurkis, nors stojant į meninės pakraipos studijas svertinį koeficientą turi kūrybiniai darbai. Tiesa, kiekviename universitete – savos taisyklės, kai kuriuose užsieniečiams laikyti stojamųjų egzaminų nereikia.

Didmiesčio kainos nesikandžioja

Nemokamai besimokantiems studentams Rusijoje pragyvenimas kainuoja panašiai kaip ir Lietuviams. Pvz.: Justina už bendrabutį šį semestrą mokėjo 660 rublių, t.y. apie 56 litus per mėnesį, už registraciją – 200 rublių (17 Lt), už metinį sveikatos draudimą apie 3500 rublių (297 Lt), už nuolatinį viešojo transporto bilietą 555 rublių (47 Lt). Maisto produktai yra brangesni nei Lietuvoje, tačiau užmiesčio parduotuvėse viskas pigiau nei Sankt Peterburgo centre. Studento pažymėjimas suteikia privilegiją nemokamai vaikščioti į teatrą, muziejus, parodų galerijas, kartais ir į kiną. Su ISIC kortele kartais galima gauti nuolaidų parduotuvėse, klubuose ar kavinėse, taip pat gali nemokamai lankyti anglų kalbos kursus ar baseiną ir pan.

Vadovėlių nėra – ir nereikia

Prieš emigruodami į Rusiją, šio straipsnio herojai bijojo, jog pasiteisins daugelio žmonių nuomonė apie atšiaurias gyvenimo sąlygas, laukinius žmones ir visur persekiojančią biurokratiją. Tai išties egzistuoja Maskvoje, bet europietiškausiame Rusijos Federacijos mieste Sankt Peterburge yra kitaip. Studentai teigia neturėję jokių adaptacijos sunkumų, nors kultūriniai skirtumai jaučiami: skiriasi mentalitetas, įpročiai, netgi humoro jausmas. Stebina ir amžiaus skirtumas, – štai Justina mokosi tik antrame kurse, o jos vienmetė draugė studijuoja jau penktuosius (paskutiniuosius) metus. Rusijoje į aukštąsias mokyklas stoti gali žmonės, baigę dešimt ar vienuolika klasių.

Žmonės dažnai stebisi, kodėl išvykau iš Lietuvos, rusams dažnai atrodo, kad Europoje viskas medum patepta, viskas vakarietiška. Tačiau šis stereotipas dažnai neatitinka tikrovės. Lietuvoje negali būti užtikrintas dėl savo studijų ateities – nei dėl nemokamo mokslo, nei dėl studijų kokybės, lemiančios, ar vykusiu specialistu būsi jį baigęs. Visa tai suradau Sankt Peterburge. Tikino mūsų pašnekovė.

„Žmonės dažnai stebisi, kodėl išvykau iš Lietuvos, rusams dažnai atrodo, kad Europoje viskas medum patepta, viskas vakarietiška. Tačiau šis stereotipas dažnai neatitinka tikrovės. Lietuvoje negali būti užtikrintas dėl savo studijų ateities – nei dėl nemokamo mokslo, nei dėl studijų kokybės, lemiančios, ar vykusiu specialistu būsi jį baigęs. Visa tai suradau Sankt Peterburge...“, – tikino mūsų pašnekovė.

Vadovėlių šiame universitete nėra, bet jų ir nereikia: studentai turi daugybę praktinių užduočių, mokosi iš įvairios literatūros, muziejų, kino filmų, taip pat tobulėjimas vyksta kiekvieno asmeninėmis pastangomis: studentai skatinami nuolat mąstyti, analizuoti, patys daryti išvadas, jas atskleisti rašto darbuose. Taip ugdomos universalios asmenybės. Kaip teigia Audrius, vienas esminių Rusijos universitetų uždavinių – padėti studentui suprasti ir įsigilinti į studijas bei tapti įvairiapusišku savo srities specialistu.

Deja, aukštasis mokslas Rusijoje dažniausiai būna skriaudžiamas Vyriausybės. Pagrindinis Sankt Peterburgo kultūros ir menų universiteto pastatas yra kultūros paminklas, tačiau jam neskiriama pakankamai lėšų renovacijai, profesionalesnių kurso meistrų (tai savo srities specialistas, pedagogas, kuruojantis vieną grupę visus penkerius mokslo metus) samdymui, naujausioms technologijoms įsigyti.

Nacionaliniai studentiško gyvenimo ypatumai

Rusijos studentams tenka didelis krūvis: kartais reikia mokytis net iki dvylikos valandų per parą, šeštadieniais ar po praktinių užsiėmimų. Ypač stropiai padirbėti reikia prieš pasirodymus, dažnai tenka likti iki vėlumos. Svarbiausia – tinkamai pasiruošti gausybei įvairiausių paskaitų ir seminarų (pvz.: Justinai ir Audriui dėstoma šešiolika skirtingų dalykų). Tiesa, baigę studijas jaunuoliai nesunkiai įsilieja į savo srities darbo rinką, nors užsieniečiai Rusijoje gali dirbti tik pagal darbinę vizą (šalis netaiko dvigubos pilietybės politikos).

Nepaisant mokslų naštos, Sankt Peterburge studentai gyvena aktyvų popaskaitinį gyvenimą. Milijonus gyventojų turintis miestas suteikia daugybę galimybių nuolat dalyvauti įvairiausiuose renginiuose, flashmobuose, kultūriniuose projektuose, koncertuose ir t.t. Daugelis renginių yra nemokami. Kai nesinori pramogauti mieste, gali susirasti veiklos bendrabutyje. Straipsnio herojų universitete užsieniečiams skirtas atskiras bendrabučio aukštas, kur dažniausiai apgyvendinami atvažiavusieji iš Baltijos regiono, Pietų Korėjos, Kinijos ir buvusių NVS šalių. Buvo studentų ir iš Sirijos, Japonijos, Italijos. Justina teigia spėjusi susibičiuliauti su visais kaimynais – tarp užsieniečių tvyro tolerancija ir šilti, broliški santykiai. Jai patinka kartu su kaimynais gaminti valgyti (puiki galimybė išmokti egzotiškų receptų), kartu mokytis ir linksmintis, per atostogas svečiuotis vieniems pas kitus ir pan. Taip vyksta savotiški kultūros mainai.

Sankt Peterburgas įkvepia

Audrius tvirtina, kad Sankt Peterburgas – pati tinkamiausia vieta mokytis menų amato. Unikali architektūra, kultūrinė žmonių mišrainė, palankios meno rinkos sąlygos pasisemti įkvėpimo ir patirties į šį miestą pritraukia menininkų iš viso pasaulio. Paklausti, ar užtenka kūrybinės erdvės savo potencialui išreikšti, abu herojai vieningai sušunka: „Be abejo, užtenka!“ Sankt Peterburge atidaroma vis daugiau naujų ir jaukių kultūros ir menų centrų, kuriuose viešpatauja jaunimas. Ten vyksta įvairių tematinių vakarų, įkurta foto studijos, salės kinui, mokomasi rytietiškų tradicijų pagrindų, jogos, masažo, šokių, muzikos, rengiami stalo žaidimų vakarai, koncertai ir dar be galo daug kitų renginių. Reikia tik stebėti ir prisijungti tinkamu momentu. Nuolat lankausi įvairiausiuose koncertuose, man patinka matyti viską savo akimis ir daryti savo išvadas apie scenos žmones. Kartais tenka bendrauti su įvairiais muzikantais, dainininkais, režisieriais, žinomais organizatoriais, malonu, jog jie tokie paprasti, žmoniški, teigiamai nusiteikę, energingi, randa laiko visiems ir viskam“, – dalinosi savo įspūdžiais Justina.

Skaityk „Studentų erą“!

logotipas/„Studentų era“
logotipas/„Studentų era“

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min