Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip keičiasi santykiai šeimoje, išvykus studijuoti?

Mergina su lagaminu
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Mergina su lagaminu
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Artėjant vasarai, be neišvengiamos egzaminų sesijos, dažną studentą kamuoja ir dilema – grįžti atostogų pas tėvus ar likti studijų mieste ir mėgautis savarankišku gyvenimu. Ne paslaptis, manoma, kad išvykus studijuoti ir palikus tėvų namus, santykiai šeimoje kinta, ir paslapčių daugiau atsiranda, ir taip gerai drauge būnant nebesijaučiama.

Bet ar iš tiesų taip? Vaikų – paauglių psichiatrė Orinta Ančiulytė pasakoja, kas ir kodėl keičiasi jaunuolio gyvenime bei santykyje su šeima išvykus studijuoti.

Studijos – ilgai laukta laisvė?

Paklausta, kas vyksta su naujai iškeptu studentu ir kaip kinta jo bendravimas su gimtajame mieste paliktais artimaisiais, gydytoja pabrėžia, kad, visų pirma, taip staiga nepasikeičia nei pats vaikas (t.y., studentas. Nepamirškim, kad savo mamoms visuomet esame vaikai!), nei tėvai, nei santykiai šeimoje, jie greičiau „išsigrynina“ ir akivaizdžios tampa problemos, kurios galbūt buvo nepastebėtos anksčiau.

Gali būti, kad tėvų namuose buvus itin didelei kontrolei, studentas jaučiasi tarsi ištrūkęs į laisvę, tad visa galva neria į naujų pažinčių bei vakarėlių pasaulį ir taip maištauja prieš kadaise patirtus griežtus suvaržymus (dabar turbūt ne vienas susimąstė, ar tie keli audringi pirmųjų studijų metų mėnesiai ir buvo gydytojų vadinamasis „nutrūkimas nuo virvės“). Bet ne viskas taip niūru – jei šeimoje egzistavo tvirtas ryšys, vaikas jautėsi saugus, galėjo laisvai reikšti savo mintis, t.y. tėvai paliko erdvės savarankiškumui ir nepriklausomybei, toks jaunuolis visad veršis grįžti pas tėvus. Na, gal ir ne kiekvieną savaitgalį, bet tas grįžimas bus „kokybiškas‘‘, net jei dažnam mūsų kokybiškas savaitgalis namie reiškia iškedentus patalus, mamos kepamus blynus ir mielą saugumo jausmą, kad tavimi bus pasirūpinta.

Jei toli – nebūtinai svetimi

Dar vienas studentus kamuojantis klausimas – ar ir kaip greitai pavyks prisitaikyti prie naujos aplinkos, susirasti draugų ir pilką bendrabučio kambarėlį paversti naujaisiais namais. Gydytoja Orinta Ančiulytė sako, kad prie naujo kolektyvo ir pasikeitusių gyvenimo sąlygų pritampame tikrai nevienodai – vieni greičiau, o kiti – labai lėtai ir sunkiai. Net ir tai gali būti paaiškinta ankstyvąja vaikystės patirtimi: jei tėvai nuo pat pirmųjų žingsnių vaiko neribojo nesibaigiančiais „neimk, negalima, ne, ne ir ne ...“, o priešingai – skatino po pirmų nesėkmių bandyti dar kartą, išsiugdo pasitikintis savimi, gerai besiadaptuojantis žmogus. Tačiau, jei nebuvo skatinamas tyrinėti, išaugo nepasitikintis savimi ir aplinka asmuo, kuris daug lėčiau ir sunkiau prisitaiko bet kokioje situacijoje. Bet, net jei ir sunkiai pripranti prie naujos aplinkos, nereikia dėl visko kaltinti neva neteisingo tėvų auklėjimo – visuomet egzistuoja galimybė pačiam žengti mažus žingsnelius ir gyvent taip, kaip nori.
Be abejo, tėveliams taip pat dažnai sunku suprasti, kad jų vaikutis, kuris jiems amžinai liks mažiuku, jau užaugo, vis dar auga ir savarankiškėja (iš čia turbūt ir nesibaigiantys mamos skambučiai klausiant, ar šiandien valgei ir ar nepamiršai pasiimti skėčio, nes dėdės televizoriuje sakė, kad lis). Žinoma, pasak gydytojos, net ir artimiausi ryšiai kinta, ir ne tik dėl atstumo, bet ir dėl naujų interesų, užimtumo ar kitų pokyčių, tačiau jei šeimoje ryšys su vaiku buvo iki studijų, jis liks ir jų metu, juo labiau, kad technologijų amžiuje bendrauti tapo labai paprasta, sienos ir atstumai tarsi išsitrynė, kai galima naudotis „Skype“ ir panašiomis programomis. Nes vaikui, kad ir kokio amžiaus jis bebūtų, labiausiai reikia pasąmoninio žinojimo, kad yra suprantamas tėvų, mylimas ir laukiamas.

Bet nevalia pamiršti, kad ir tėvams svarbus žinojimas, kad yra reikalingi, tad kitąkart jiems atvažiavus tavęs aplankyti, surenk mažą šeimos šventę – pakviesk praleisti jaukią popietę prekybos ir pramogų centre „Ozas“. Kartu galėsite užsukti į kino teatrą, pasivaikščioti po parduotuves (gal tėveliai, matydami studentams „Oze“ taikomas nuolaidas, padovanos seniai nusižiūrėtą rūbą ar aksesuarą) ar papietauti bet kurioje „Restoranų alėjos“ užkandinėje. O jei tėvai atvyksta jau šį savaitgalį, gal ryšitės ir sudalyvausite „Pirmojo Baltijos kanalo“ „Metų šeimos“ rinkimuose. Sekmadienį, gegužės 15 d., vyksiančios šventės organizatoriai žada, kad nei viena šeima negrįš tuščiomis, o pačiai šauniausiai šeimai atiteks didžiulis modernus televizorius. Argi ne puiki dovana patiems artimiausiems Tarptautinės šeimos dienos proga?

Užsakymo nr. AKI 20110510

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min