Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos tuštėjimo metai: pradedami skaičiuoti sparnus keliantys abiturientai

Pasiruošimas egzaminui
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Pasiruošimas egzaminui
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šiandien moksleiviai traukia laikyti valstybinio anglų kalbos egzamino. Jis, kaip ir kiti užsienio kalbų brandos ar tarptautiniai testai yra bene svarbiausias tiems, kurie savo ateitį mato emigracijoje.

Jau pernai abiturientams, išlaikiusiems tarptautinius užsienio kalbų testus, buvo sudaryta galimybė atsisakyti laikyti atitinkamos kalbos brandos egzaminus. Visgi tokių atsirado vos keletas, nes kelias, atsisakius laikyti brandos egzaminą, buvo tik vienas – į užsienį. Tarptautinio testo rezultatas stojant į Lietuvos aukštąsias mokyklas buvo bevertis ir taip abiturientai neteko galimybės patekti į geriausiųjų eilę Lietuvoje.

Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) patvirtino Tarptautinių užsienio kalbų egzaminų įvertinimų įskaitymo ir atitikmenų valstybinių užsienio kalbų brandos egzaminų įvertinimams nustatymo tvarką. Tai reiškia, kad tarptautinių užsienio kalbų egzaminų rezultatai bus verčiami į Lietuvoje įprastus vertinimo balus.

Pavyzdžiui, jei abiturientas iš anglų kalbos egzamino IELTS gaus 6,5 balo, tai bus vertinama kaip 100 proc. iš valstybinio anglų kalbos egzamino. Kiek šiemet moksleivių buvo atleisti nuo užsienio kalbos brandos egzamino, dar nėra aišku. Tik žinoma, kad galimybe nelaikyti užsienio kalbų įskaitų pasinaudojo per 700 moksleivių.

Irena Raudienė, ŠMM Ikimokyklinio ir pradinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė sakė, kad abiturientams, galintiems nelaikyti užsienio kalbos brandos egzamino, yra šiek tiek lengviau – jie mažiau mokosi, patiria mažesnį stresą.

„Vaikai, kurie išlaikė tarptautinį užsienio kalbos egzaminą, galėjo būti atleisti nuo atitinkamo brandos egzamino. Tie vaikai, kurie planuodavo stoti į  užsienį, pirma išlaikydavo tarptautinį kalbos egzaminą, paskui, pakeitus planus, jie nebegalėjo pretenduoti į valstybės finansuojamą vietą. Dabar tvarka pasikeitė“, – sakė I.Raudienė.

Antplūdžiai mokyklose

Pagal naują tvarką abiturientai vietoj anglų kalbos egzamino gali laikyti vieną iš pasaulyje pripažintų anglų kalbos lygio nustatymo testų, tokių kap IELTS, TOEFL, tokia pat sistema galioja ir prancūzų DELF bei vokiečių DDS egzaminams.

Pasikeitus valstybės požiūriui į tarptautinius egzaminus, didesnį abiturientų susidomėjimą kalbomis teigia pajutusius ir užsienio kalbų kursus organizuojančios mokyklos. Kalbų mokyklos „Kalba.lt“ studijų vadybininkas Nerijus Leškys teigia, kad studijomis užsienyje domisi vis jaunesni moksleiviai. „Domėtis užsienio kalbų kursais dabar pradėjo daugiau ir vienuoliktokai. Dvyliktokai šiemet jau buvo apsisprendę, tai jie bet kokiu atveju važiuos į užsienį“, – sakė N.Leškys.

N.Leškys teigia, kad mokykloje užsienio kalbą norinčių išmokti moksleivių visuomet gausu. Daugiausia žmonių mokosi nuo rugsėjo iki balandžio mėnesio, kas mėnesį po 3-4 grupes, kuriose būna vidutiniškai po dešimt žmonių. Pasak N.Leškio, besikreipiantys abiturientai savo ateitį dažniausiai savo ateitį mato Anglijoje, taip pat Skandinavijos valstybėse.

„Vienareikšmiškai populiariausia yra Jungtinė Karalystė – ten nebrangus mokslas, geromis sąlygomis duodamos paskolos, studentas gali derinti paskaitas su darbu, įsidarbinti nėra sunku. Danija yra populiari. Būtų ten ir daugiau studentų, nes mokslas nemokamas, bet mažai studijų programų anglų kalba“, – sakė N.Leškys.

Į užsienį vykti mokytis apsisprendžiama itin anskti – maždaug 90 proc. laikančiųjų tarptautinius užsienio kalbų egzaminus yra moksleiviai, likę daugiausia – esami ar buvę studentai.

Brangus malonumas

Lietuvos jaunimui planuojant savo ateitį užsienyje, vis daugiau šalyje uždirba įvairios kalbų mokyklos. Vien, pavyzdžiui, IELTS kursai vienam žmogui kainuoja kelis šimtus litų. IELTS kursus lankantis kalbų mokykloje „Ames“, už juos sumokėtų beveik 700 Lt, pasirinkęs mokyklą „Euroknyga“ – beveik 400 Lt, mokyklą „Žinija“ – beveik 600 Lt.

Dauguma tarptautinių užsienio kalbų egzaminų galioja vos dvejus metus. Vadinasi, jei įstoti į užsienio universitetą nepavyktų dvejus metus, trokštančiojo studijuoti kišenė dar gerokai patuštėtų. IELTS egzamino laikymas bet kurios mokyklos kursus lankiusiems ar savarankiškai besiruošusiems moksleiviams kainuoja 500 Lt.

ŠMM atstovė I.Raudienė sakė, kad prailginti šio termino neįmanoma – juk negalima prašyti, kad Lietuvos aukštosios mokyklos priimtų tokius rezultatus, kurie jau yra negaliojantys pagal juos rengiančių užsienio institucijų nuostatas. O ir įrašyti rezultatą į brandos atestatą esą neįmanoma. „Mūsų atestatas reiškia tam tikros programos baigimą ir atitinkamų kompetencijų įgijimą. Ši sistema tik parodo, kad mes įskaitome tą kompetenciją, kurią mokinys, būsimas studentas yra įgijęs“, – teigė I.Raudienė.

Be to, tarptautiniai egzaminai yra tik kalbos mokėjimo įrodymas. Stojant į Lietuvos ir užsienio universitetus dažniausiai reikalingi trijų egzaminų pažymiai, o tarptautinių kalbų testų rezultatai neskaičiuojami,

„Dažniausiai reikalingi trys egzaminai ir tas IELTS kaip egzaminas nesiskaito. Mūsų atveju irgi –  jeigu nori studijuoti Lietuvoje, reikalingi trys valstybiniai egzaminai. Abiturientai tikėjosi, kad konvertuosime rezultatą ir įrašysime jį į atestatą, bet niekada nebuvo tokių planų. Tikrai neketiname palengvinti sąlygų įstojimui  į užsienį“, – sakė ŠMM atstovė.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
KALĖDINIŲ DOVANŲ GIDAS
Parašykite atsiliepimą apie 15min