Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Loterija studentams, arba Studijų finansavimo šešėlinė versija

Aukštojo mokslo reformą mitingais pasitikę studentai jau gali rinktis – mokėti už studijas pagal ministerijos patvirtintas taisykles ar kliautis sėkme specialiai jiems skirtoje „loterijoje“.
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Aukštojo mokslo reformą mitingais pasitikę studentai jau gali rinktis – mokėti už studijas pagal ministerijos patvirtintas taisykles ar kliautis sėkme specialiai jiems skirtoje „loterijoje“.
Šaltinis: Laikraštis „15 minučių“
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pinigų pristigusiems studentams pagalbą žada projektas „Mercury“. Tai savotiška loterija, už 20 Lt dalyvio mokestį žadanti apmokėti studijas. Tačiau studentų atstovai ir valdininkai į šį reikalą žiūri skeptiškai.

Viešoji įstaiga Humanitarinių inovacijų centras (HIC) projektą „Mercury“ paskelbė dar praėjusių metų pabaigoje. Tiesa, jo nuostatai buvo panašesni į loterijos taisykles.

„Iš pradžių buvo skelbiama, kad visas ar dalinis studijų finansavimas mokantiems už mokslą bus skiriamas atsitiktiniu skaičių aibės formavimo būdu. Kitaip tariant, tai vyktų loterijos principu“, – „15min“ teigė projektą atidžiai stebinti vilnietė Olga Suprun.

Į šios „loterijos“ prizus pretenduotų kiekvienas, sumokėjęs 20 Lt registracijos mokestį. Laimėtojams būtų apmokėtas studijų finansavimas, neviršijant projekto fonde sukauptų lėšų.

Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Švietimo politikos centre dirbančiai O.Suprun viešai suabejojus dėl įstaigos veiklos, projekto organizatoriai sukruto, ėmė keisti nuostatus.

„Manau, jie pernelyg anksti paleido projektą, neturėdami gerai ir visapusiškai apmąstytos koncepcijos, neradę rėmėjų, neturėdami patvirtinto biudžeto“, – pastebėjo O.Suprun.

Šiuo metu HIC tinklalapyje pakeisti projekto nuostatai skelbiami kaip „neoficialus dokumento tekstas“, kuriame rašoma, kad laimėtojai bus atrinkti pagal 12 kriterijų. Pavyzdžiui, dalyvis aukštesnę vietą užims tuo atveju, jei turi pasiėmęs paskolą, atitinka labdaros gavėjui keliamas sąlygas, turi vaikų, puikiai mokosi, dalyvauja nevyriausybinių organizacijų veikloje.

Tokios iniciatyvos kyla dėl Lietuvoje įteisinto socialiai neatsakingo studijų finansavimo modelio, kai apie pusė studentų turi mokėti už studijas apytikriai nuo 3,5 tūkst. iki 18,5 tūkst. Lt per metus. Žmonės randa sistemos spragas ir mėgina jas užpildyti, – sakė O.Suprun.Kitaip sakant, projektas „Mercury“ iš loterijos virto savotiška studijų finansavimo šešėline versija, apibarstyta socialinės paramos prieskoniais.

HIC šiuo metu skelbiamas „preliminarus projekto biudžetas“ yra 40 tūkst. Lt. Kiek žmonių gaus finansavimą ir koks bus paramos dydis, neaišku. Tačiau teigiama, jog vienam studentui išmokama suma bus ne mažesnė nei 520 Lt.

Pasigenda skaidrumo

Atrodytų, tokios iniciatyvos turėtų džiuginti besimokantį jaunimą. Bet Lietuvos studentų atstovybių sąjungai (LSAS) tai kelia įtarimų.

LSAS dar pernai sulaukė studentų užklausų dėl šio centro veiklos, ėmė juo domėtis, tačiau mažai ką pešė. Į prašymą patikslinti studentus dominančią informaciją HIC atsakė, kad pateikti tokios informacijos neprivalo.

„Keista, kai viešąja besiskelbianti įstaiga negali atsakyti į studentų klausimus, ypač dėl organizacijos veiklos principų bei patikimumo, kurių po tokio atsakymo tik sumažėjo“, – „15min“ sakė LSAS atstovė Ieva Dičmonaitė, koordinuojanti socialinius ir akademinius reikalus.

HIC tinklalapyje iki šiol nėra nei organizacijos įstatų, nei dalininkų ar rėmėjų sąrašo. Nerasite ten ir žinių apie tai, iš kur bus gauta lėšų projektui įgyvendinti, kaip bus paskirstyti pinigai.

Pasak I.Dičmonaitės, projektas ir toliau liko pagrįstas loterijos principu, mat patikrinti studentų pateiktą informaciją įstaigai gali būti sudėtinga. „Parama studijų kainai apmokėti ar stipendijos gerai besimokantiems studentams yra teikiama ir užsienio valstybėse, tačiau ten remiamasi skaidrumo, viešumo, patikimumo principais, taip pat nurodomi studento įsipareigojimai paramą suteikusios įmonės atžvilgiu. Šiame projekte to trūksta“, – pabrėžė LSAS atstovė.

Dar viena įdomi aplinkybė – studentų prašoma pateikti asmeninius duomenis. Tokios informacijos prašančios organizacijos turi būti registruotos Asmens duomenų valdytojų valstybės registre, tačiau informacijos apie HIC jame nėra.

„Džiugu, kai atsiranda įmonių ar organizacijų, kurios ieško alternatyvų ir stengiasi padėti studentams apmokėti studijų kainą ar skiria stipendijas. Tačiau studentus raginame pirmiausiai išsiaiškinti visas sąlygas bei būtinai prieš pasirašant perskaityti sutartis“, – įspėjo I.Dičmonaitė.

Siūlo viską apsvarstyti

Apie projektą „Mercury“ yra girdėjusi ir Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM). Tačiau valdininkai nuo šios iniciatyvos atsiribojo.

„ŠMM niekaip nėra susijusi su šiomis iniciatyvomis ir jų neremia. Visa atsakomybė už akcijose skelbiamų įsipareigojimų vykdymą ir galimas finansines pasekmes tenka akcijų iniciatoriams. Susidomėjusiems panašaus pobūdžio iniciatyvomis rekomenduojame įsigilinti į akcijos sąlygas ir atsakingai pasverti savo sprendimus“, – rašoma ministerijos Komunikacijos skyriaus atsiųstame komentare.

„Siūlome alternatyvą“

HIC atstovai į „15min“ klausimus sutiko atsakyti tik raštu. HIC Ryšių su visuomene skyrius paaiškino, kad šiuo projektu siekiama pagelbėti studentams, nesugebantiems susimokėti už mokslą, be to, atsakymuose aršiai kritikuojama Lietuvos studijų finansavimo sistema, esą ji nesukuria palankių sąlygų studijoms, o studentams tenka „praskolinti ateitį“.

Neaišku, iš kur konkrečiai bus gautos projektui įgyvendinti reikalingos lėšos, kokias principais remiantis jos bus paskirstytos studentams, – sakė I.Dičmonaitė.Anot HIC, jų paskelbto projekto uždavinys yra „pateikti tam tikrą alternatyvą neteisingai studijų finansavimo politikai, ieškant rėmėjų, mecenatų“. Kas tie rėmėjai – paslaptis.

Kiek studentų susidomėjo šiuo projektu? Į šį klausimą HIC atstovai taip pat neatsakė, tačiau tvirtino, kad jiems labiau rūpi ne skaičiai, o „idėjos, kaip panaudoti nevyriausybinį sektorių, sklaida“.

Atsakymuose taip pat nurodoma, esą tinklalapyje paskelbtas „neoficialus dokumentas“ iš tiesų atitinka įstaigos patvirtintus nuostatus. Be to, organizacija patvirtino, kad nuostatai kartą jau buvo pakeisti, o esant reikalui gali būti peržiūrėti ir ateityje.

„Numatyti visų aplinkybių iš anksto negalima. Net kruopščiausia analizė gali prilygti eiliniam „būrimui iš kavos tirščių“. Manome, kad tai taip akivaizdu, kad tolesni komentarai šiuo klausimu yra beprasmiai“, – taip į klausimą, ar su projektu „Mercury“ nebuvo paskubėta, atsakė organizacija.

Paraiškas projektui galima teikti iki vasario 4 dienos, jo rezultatus žadama paskelbti per mėnesį.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min