Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuo rugsėjo – 22 tūkst. mažiau moksleivių ir 5 tūkst. mažiau studentų

Mokinė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Mokinė
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Naujus mokslo metus Lietuvos mokyklose pradės 22 tūkstančiais mažiau moksleivių nei 2009-aisiais – planuojama, kad į klases susirinks 418,5 tūkst. mokinių.

Pasak Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM), nuo rugsėjo į klases ateis apie 29 tūkstančiai pirmokų.

Ministerijos teigimu, pastaruoju metu bendrojo lavinimo mokyklose mokinių skaičius kasmet sumažėja apie 20 tūkstančių: 2007 metais jose mokėsi apie 485,9 tūkst., 2008 metais – 464,9 tūkst., o 2009–aisiais – 440,5 tūkst. mokinių.

Nuo rugsėjo pirmosios duris atvers daugiau nei 1300 mokyklų. Tai šešiomis mokyklomis ir 34–iais bazinių mokyklų skyriais mažiau negu pernai. Šių skyrių vienoje klasėje vidutiniškai mokėsi 2–3 mokiniai, teigia ŠMM.

„Kalbėdami apie šią skausmingą tendenciją – mokinių mažėjimą – pastebime ir viltingų dalykų: mokinių mažėjimas stabilizavosi. Palyginti su praėjusiais metais, šiemet savo veiklą stabdo mažiausiai mokyklų. Tačiau tai nesumenkina mokyklai kylančio iššūkio, kaip racionaliai panaudoti pastatus, išspręsti mokytojų darbo krūvio problemą, išlaikyti mokyklos rezervą geresniems laikams, kai vėl ims gausėti pirmokų“, – sako švietimo ir mokslo viceministras Vaidas Bacys.

Pasak pranešimo, pertvarkant mokyklas, laikomasi pagrindinio principo: kuo jaunesnis mokinys, tuo arčiau jo gyvenamosios vietos turi būti mokykla. Vyresniųjų klasių mokiniams svarbiau, kad mokykla būtų kuo geriau aprūpinta: turėtų gerai įrengtas laboratorijas, pakankamai kompiuterių, kitų modernių mokymo priemonių, gausesnį bibliotekos fondą.
reklama

Kaip ir kiekvienais metais, šiemet savivaldybėms nupirkta geltonųjų autobusų. Už puspenkto milijono litų įsigyti 38 nauji autobusai, kurie daugiausia vežios vyresniųjų klasių mokinius iš uždaromų mokyklų į didesnes pagrindines, vidurines mokyklas ar gimnazijas. Iš viso mokyklų geltonųjų autobusiukų parke – per 500 automobilių.

Siekiant kaimo vietovėse išlaikyti kultūros ir švietėjiškos traukos centrus, iš ES paramos skirta lėšų daugiafunkciams centrams steigti. Šie centrai gali būti steigiami uždarytų mokyklų, ambulatorijų, kultūros namų pastatuose. Čia vaikai gali paruošti pamokas, užsiimti įvairia popamokine veikla, čia gali susirinkti kaimo bendruomenė, veikti priešmokyklinės grupės.

Šiemet paraiškas ketina teikti Klaipėdos rajono savivaldybė, tokį centrą numačiusi Daukšaičių kaime, Skuodo rajono savivaldybė – Lenkinių miestelyje, taip pat Šilutės rajono savivaldybė. Birštono rajono savivaldybė daugiafunkcį centrą kurs Birštono vienkiemyje, Prienų rajono savivaldybė – rekonstruotame Ašmintos pradinio ugdymo skyriuje, o Kaišiadorių rajono savivaldybė – Kruonyje.

ŠMM numato, kad iki 2013 metų pabaigos bus įsteigta ne mažiau kaip 76 daugiafunkciai centrai tose vietovėse, kuriose gyvena iki 1000 gyventojų.

Pirmakursių šiemet bus 4–5 tūkst. mažiau nei pernai

Į Lietuvos universitetus šiemet bus priimta maždaug 4–5 tūkstančiais mažiau pirmakursių nei 2009 metais.

Tokią priėmimo statistiką atskleidžia jau įvykusių priėmimo į aukštąsias mokyklas etapų rezultatai bei papildomo priėmimo pakvietimų skaičius, BNS teigė Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) prezidentas Pranas Žiliukas.

Šiemet pirmajame pagrindinio priėmimo etape sutartis su aukštosiomis mokyklomis pasirašė 24 952 būsimi pirmakursiai, antrajame – 1631. Papildomame priėmime pakviesta studijuoti daugiau kaip 5 tūkst. pretendentų, tačiau nesitikima, kad visi pasirašys sutartis su aukštosiomis mokyklomis. Jei ir visi pasirašytų, pirmakursių skaičius nesiektų 32 tūkst.

Pernai sutartis su universitetais pasirašė 36 374 tuometiniai būsimi pirmakursiai.

Iš šių metų pagrindinio priėmimo metu sutartis pasirašiusių beveik 26,6 tūkst. būsimų pirmakursių, beveik 10,7 tūkst. už studijas turėtų mokėti patys.

P.Žiliukas sako, kad mažėjantis aukštųjų mokyklų studentų skaičius, viena vertus, rodo valstybės skurdėjimą, kita vertus, – vis aktyvesnę lietuvių studentų emigraciją į užsienį.

Tikslus būsimų pirmakursių skaičius bus žinomas po rugpjūčio 12 dienos, pasibaigus papildomam priėmimui.

P.Žiliukas pastebi, kad ir dalis sutartis pasirašiusiųjų Lietuvoje nestudijuos – apsidrausdami jie stoja į Lietuvos universitetus ir kolegijas, tačiau užsitikrinę vietas užsienio aukštosiose mokyklose, išvažiuoja mokytis ten.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Rugsėjis
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min