Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Penktadalis abiturientų nebandė stoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas

Studentai
V.Bukėno/BFL nuotr. / Dalis abiturientų visiškai nebandė stoti į Lietuvos aukštąsias mokyklas.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pasibaigus pirmajam stojimo į Lietuvos aukštąsias mokyklas etapui, Lietuvos studentų atstovybių sąjunga (LSAS), apžvelgusi LAMA BPO pateiktus priėmimo rezultatus, pastebi, jog, pirminiais duomenimis 20,4 proc. šiemet laikiusių brandos egzaminus abiturientų į Lietuvos aukštąsias mokyklas prašymų studijuoti nepateikė.

Socialiniai mokslai, kaip ir pernai, sudarė beveik pusę visų abiturientų pasirinkimų, nors informacijos apie šių sričių specialistų perteklių rinkoje pateikta daug. Iš stojančiųjų priėmimo metu gauta itin daug nusiskundimų dėl nepatogios ir neaiškios elektroninės priėmimo sistemos, taip pat gauta skundų dėl aukštųjų mokyklų renkamų mokesčių už dokumentų tvarkymą, kurie kai kuriose mokyklose svyravo nuo 50 iki 120 Lt.

Organizuojant priėmimą į aukštąsias mokyklas neišvengta ir šiurkščių klaidų: abiturientams  netinkamai suteikta informacija dėl prašymų pateikimo formų, išsiųsti pranešimai su neteisinga informacija apie stojimo rezultatus, daugiau nei 10 val. neveikė elektroninė priėmimo sistema, pastebėta kitų klaidų.

„Pirminiais duomenimis, iš daugiau kaip 35 tūkst. abiturientų į Lietuvos aukštąsias mokyklas prašymų studijuoti nepateikė 7 332 stojančiųjų. Priežastis būtų galima tik spėlioti – džiugu, jeigu žmonės nusprendė rinktis profesines studijas, metus padirbėti ir galutinai nuspręsti, su kokia specialybe nori sieti savo ateitį, vis dėlto labiau tikėtina, kad šie žmonės nusprendė rinktis studijas ne Lietuvos aukštosiose mokyklose. Pastebėjome, kad šiemet padaugėjo ir stojančiųjų, kurie išlaikę egzaminus prastesniais balais nei tikėjosi nusprendė į aukštąsias mokyklas bandyti stoti kitais metais, perlaikę egzaminus, – stojimo rezultatus komentuoja LSAS prezidentas Arūnas Markas. – Nors populiariausi abiturientų pasirinkimai nekito (teisė, vadyba, ekonomika), verta atkreipti dėmesį, jog šiemet išaugo norinčių studijuoti mediciną skaičius.“

Bendrojo priėmimo metu stojantiesiems daug klausimų sukėlė ir nepakankamai aiški prašymų studijuoti pateikimo elektroninė forma – toks informacijos trūkumas galėjo lemti ir neįprastai didelį nebaigtų pildyti prašymų skaičių (15 proc.), nes dažnas į LSAS besikreipiantis abiturientas teigė jau užpildęs prašymo formą, tačiau aiškinantis jo veiksmus elektroninėje bazėje paaiškėdavo, kad prašymas studijuoti iki galo nebuvo pateiktas. Priėmimo sistema neveikė sklandžiai ir teikiant apeliacijas, bandant sužinoti stojimo rezultatus, daugelis asmenų gavo neteisingą informaciją apie stojimo rezultatus.

LSAS atkreipia dėmesį ir į tai, kad nors šiemet prašymus studijuoti buvo galima nemokamai pildyti elektronine forma, kai kurios aukštosios mokyklos rado kitų būdų, kaip iš būsimų studentų papildomai susirinkti lėšų – sužinoję priėmimo rezultatus bei tvarkydami stojimo dokumentus kai kuriose aukštosiose mokyklose būsimi studentai privalėjo susimokėti „registracijos“ mokestį. Toks mokestis universitetuose siekė 120 Lt, kolegijose – 50–120 Lt, tačiau neaišku, kodėl taip stipriai skyrėsi dokumentų tvarkymo mokesčiai skirtingose aukštosiose mokyklose.

LSAS pastebi, kad sutartis su aukštąja mokykla įstojusieji turi pasirašyti iki trečiadienio, o jau ketvirtadienį po pietų bus skelbiami antrojo turo priėmimo rezultatai, t. y. per mažiau nei parą aukštosios mokyklos turės nusiųsti priėmimą organizuojančiai institucijai sąrašus asmenų, kurie pasirašė su jais sutartis, suskaičiuoti laisvas valstybės finansuojamas vietas bei pateikti informaciją apie įstojusiuosius per antrą stojimo etapą.

„Paskelbti stojimo rezultatai skatina pradėti kalbas, jog bendrojo priėmimo sistema turi būti keičiama siekiant užtikrinti, kad kiekvienais metais nesikartotų panašios klaidos, o svarbiausia, jog dėl elektroninių sistemų klaidų nenukentėtų stojantieji. Baiminamės, kad neištaisius kilusių klaidų antrojo priėmimo etapo metu tarp stojančiųjų vėl gali kilti sumaištis ir ji turės įtakos abiturientų sprendimams“, – teigia LSAS prezidentas.

LSAS, išanalizavusi priėmimo rezultatus, išvadas bei siūlymus pateiks atitinkamoms priėmimą kuruojančioms įstaigoms.

SPECIALI ABITURIENTŲ RUBRIKA

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min