Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Devyni patarimai būsimam studentui

* Jau dabar susidarykite aiškų planą, kokių būtinų išlaidų turėsite stodami į aukštąją mokyklą, pradėję studijuoti ir vėliau. Nepamirškite ne tik paprastai nemažą dalį studento išlaidų sudarančių linksmybių, bet ir išlaidų mokslui ir jo reikmėms, gyvenamajai vietai ir buičiai, taip pat – nemažai kainuojančių kelionių tiek po studijų miestą, tiek namo.
Pinigai
Pinigai / Tomo Urbelionio/BFL nuotr.

* Išsiaiškinkite, kiek kainuoja mokslas jūsų pasirinktoje aukštojoje mokykloje. Valstybės finansuojamos vietos, deja, paruoštos ne visiems. Jei tėveliai negalės padėti, gali tekti kreiptis dėl studijų paskolos. Tai tikrai nėra tragedija, bet vis dėlto – rimtas ilgalaikis įsipareigojimas. Nebijokite kreiptis patarimo į Valstybinį mokslo ir studijų fondą ar valstybės remiamas paskolas teikiančią finansų instituciją, tačiau išsamiai išnagrinėkite visas paskolos sąlygas, įvertinkite savo galimybes. Ir nepamirškite – jei kils kokių nors sunkumų ar neaiškumų, su kreditoriumi reikia kalbėtis ir tartis – tai svarbiausia taisyklė!

* Neturėkite nepagrįstų vilčių. Pavyzdžiui, dėl stipendijos. Skatinamųjų stipendijų nėra skiriama daug, o jų dydį nustato kiekviena aukštoji mokykla atskirai. Dėl stipendijos, žinoma, verta pasistengti, tačiau ne ji turėtų būti pagrindinė paskata gerai mokytis. Beje, pasidomėkite, galbūt jums priklauso socialinė stipendija, skiriama studentams, kilusiems iš mažas pajamas gaunančių šeimų. Jos dydis šiuo metu siekia 390 Lt per mėnesį.

* Nešvaistykite pinigų nereikalingoms mokymosi priemonėms. Nemažai jaunuolių, sužinoję, kurią specialybę studijuos, dar vasarą ima pirkti įvairiausias mokymosi priemones ir knygas – „o jei prireiks“. Dažnai paaiškėja, kad nereikia. Todėl neskubėkite ir gerai pasvarstykite, ar, pavyzdžiui, knyga, kurią ketinote pirkti, jums tikrai būtina? Juk daug kuo galėsite dalintis su bendrakursiais, be to, laisvai prieinamos informacijos yra internete, o studentams atviros visos bibliotekos!

* Pagalvokite, kur gyvensite. Jei studijuoti atvykstate į kitą miestą, tinkamos gyvenamosios vietos paieška gali tapti nemažu galvos skausmu. Bene pigiausias būdas gyventi studentui – bendrabutis. Čia ne tik nuolat būsite apsuptas tokių pat kaip jūs studentų, bet ir pajusite finansinę naudą: už visas komunalines paslaugas mokamas fiksuotas mokestis.Galbūt jūsų pasirinktos mokyklos bendrabutis bus visai gera vieta gyventi? Tiesa, bendrabučiuose vietos visiems neužtenka, taigi, būtinai pasidomėkite, ar yra galimybių gauti ten vietą, taip pat nepamirškite, jog ir čia reikės sumokėti užstatą..

* Jei būstą planuojate nuomotis, susirūpinkite tuo jau dabar. Nuomotis didesnį butą su bendramokslių ar draugų kompanija – išties nebloga alternatyva. Nuomos kainos priklauso nuo daugelio dalykų, pirmiausia nuo vietos ir buitinių sąlygų. Todėl verta pradėti tuo domėtis kaip galima anksčiau. Prieš mokslo metų pradžią nuomos kainos pakyla ir tinkamą būstą susirasti būna nelengva. Be to, drąsiai klauskite klausimų apie komunalinius mokesčius, ypač už šildymą žiemą, nuomos sutarties sąlygas (nuomos trukmę, mokėjimo terminus ir kt.).

* Neišlaidaukite transportui. Daugelis jaunuolių svajoja apie nuosavą automobilį. Tačiau tai – ne tik komfortas ir judėjimo laisvė, bet ir išlaidos draudimui, remontui, parkavimui, degalams. Didesniuose šalies miestuose, kuriuose veikia daugelis aukštųjų mokyklų, viešojo miesto transporto tinklas gana gerai sutvarkytas, o dieninių skyrių studentams netgi taikomos didelės nuolaidos. Taigi tai – puiki alternatyva mašinai, kurios neprireiks ir grįžtant pas tėvus – juk studentai pigiau gali ir tarpmiestiniais autobusais bei traukiniais. Be to, dabar sparčiai populiarėja „važiuoju – vežu“ tipo kelionės, apie kurias informacijos nesunkiai rasite universitetų ir bendrabučių skelbimo lentose Taip keliauti būna patogiau, greičiau ir pigiau.

* Pratinkitės prie savarankiško gyvenimo ir buities. Kol dar gyvenate su tėvais, kai kurie dalykai tikriausiai atrodo savaime suprantami: šaldytuve visada yra pieno, spintelėje – duonos, o vonioje - šampūno. Pradėję gyventi savarankiškai, netrukus pajusite, kad visa tai kainuoja. Nepamirškite fiksuoti visų išlaidų buities reikmėms, maistui, transportui ir kitoms reikmėms, kad galėtumėte valdyti savo finansus ir prireikus žinotumėte, kur dar galite studentiškai pasispausti.

* Žinokite, kad jūsų darbas – mokytis. Daugelį studentų bent pirmuose kursuose išlaiko tėvai. Tiksliai žinodami, kokio dydžio yra jūsų išlaidų biudžetas, jie greičiausiai pasistengs, kad galėtumėte tas išlaidas padengti. Tačiau piktnaudžiauti tėvų, kurių pajamos jums pradėjus studijuoti greičiausiai nedidės, o išlaidos augs neabejotinai, geranoriškumu ir į kairę bei dešinę švaistyti jų duodamus pinigus nereikėtų. Kaip nereikėtų ir pamiršti, kad geriausiai tuos pinigus „atidirbti“ galite gerai mokslo rezultatais. Na, o jei vis dėlto sumanysite studijų metu dirbti, įvertinkite, kaip pavyks tai suderinti su studijomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius