Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Studento Mindaugo laiškas iš Danijos: smaugiantys mokesčiai veja prie staliaus darbo Norvegijoje (papildyta 22.19 val.)

Mokesčiai
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Mokesčiai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

15min.lt „Studentų zonos“ pašto dėžutę pasiekė studento Mindaugo, šiuo metu studijuojančio ir dirbančio Danijoje, laiškas. Anot jo, smaugiantys studentus Danijos mokesčiai, verčia pagalvoti apie grįžimą prie darbo Norvegijoje. Kitas studentas Andrius, taip pat mokslus krimtęs Danijoje, Mindaugo laiške išsakytas problemas vertina kiek kitaip.

„Danijos gyventojai turi labai keistą mokestį. Turintiems internetą, televiziją arba radiją, ateina laiškai, kad tarnybai DR, reguliuojančiai mokesčius MEDIA naudotojams,  reikia sumokėti maždaug po 500 litų kasmet. Nemokantiems yra siunčiamos baudos, tikrinami jų namai ir t.t.“, – laiške rašo Mindaugas.

Šiuo metu Lietuvoje viešintis, bet Danijoje mokslus krimtęs, Andrius taip pat patvirtino apie tokio mokesčio egzistavimą, tačiau, pasak jo, dauguma studentų jo tiesiog išvengia.

„Paklausius patyrusių danų arba tarptautinių studentų patarimų jie neatidaro durų inspektoriams ir nemaža dalis taip mokesčio išvengia. Dalis danų taip pat užsiima tokia pačia praktika. Tačiau yra ir tokių, kurie gauna sąskaitą paštu su nurodytais delspinigiais ir neturi kitos išeities kaip tik susimokėti“, – teigia Andrius.

Dar vienas mokestis, pasak Mindaugo, neduodantis ramybės Danijoje studijuojantiems jaunuoliams,  – priverstinė nuosavo automobilio šalyje registracija. 

„Šis mokestis susideda iš maždaug 1000 litų registracijos mokesčio, mokesčio už numerį ir 180 proc. automobilio vertės mokesčių valstybei (kažkas panašaus į muitą). Taigi, automobilio kaina išeina tikrai kosminė. Prie viso to, jei turi automobilį, registruotą Danijoje, draudimas ir kelių mokesčiai sudaro apie 5000 litų metams“, – skaičiais dalijasi Mindaugas.

Vis dažniau kyla mintys imtis senojo darbo Norvegijoje (buvau staliumi) bei pamiršti mokslus Danijoje. Savo laišką baigia Mindaugas.

Pasak Andriaus, Mindaugas praleidžia vieną svarbų momentą – metus po įvažiavimo studentai (galbūt ir visi kiti) gali važinėti nemokėdami jokio registracijos mokęsčio.

Laiške redakcijai Mindaugas įvardija, jo manymu, didžiausią bėdą, – Danijos mokesčių inspekciją. 

„Ji nuolat rengianti reidus, atiminėjanti studentų automobilių dokumentus, raktelius, net ir  automobilius. Visa tai tam, kad būtų pakeltas Danijos biudžetas“, – rašo Mindaugas.

Studentas Andrius šią Mindaugo interpretaciją vertina kiek kitaip:

„Jeigu šalies pareigūnai vykdo įstatymu numatytą veiklą (kas galbūt lietuvaičiui nėra visai įprasta), tai dar nebūtinai su tikslu papildyti šalies biudžetą vargšų lietuvių automobiliais. Matosi, vyrukas šiek tiek karščiuojasi, ir tai, be abejo, suprantama“, – mano Andrius.

Pasak Mindaugo, šią savaitę prasidėjo reidai, užtvertas pagrindinis kelias, jungiantis Daniją bei Vokietiją, visi tikrinami.

„Vakar vienas Lietuvos studentas buvo sulaikytas, atimti automobilio dokumentai, laukia teismai. Aš vairuoju 1999 metų „Chrysler 300 M“. Lietuvoje šis automobilis nėra vienas iš brangiausių, bet čia jie vertinami apie 60 tūkst.–70 tūkst. litų. Tokį skirtumą reikėtų susimokėti ir man. Norint mokėti visus šiuos mokesčius, tektų dirbti kiekvieną dieną, nebeliktų laiko studijoms. Taigi, vis dažniau kyla mintys imtis senojo darbo Norvegijoje (buvau staliumi) bei pamiršti mokslus Danijoje“, – savo laišką baigia Mindaugas.

Studentas Andrius teigia nieko negirdėjęs apie tokius reidus.

„Tačiau prieš pat išvažiuodamas išgirdau apie policijos daromus reidus, stabdant dviratininkus ir tikrinant, ar dviračiai nėra vogti. Tai kita didelė problema, nes dauguma tarptautinių studentų važinėja su „rastais“ dviračiais. Ko gero, Danijos valdžia tiesiog nusprendė imtis rimtų priemonių tam sustabdyti. Manau, kad tie reidai nukreipti prieš automobilių vairuotojus gali būti su tuo susiję“, – mano Andrius.

Taip pat, pasak jo, nemaža dalis lietuvių važinėja su neregistruotais automobiliais kur kas ilgiau nei metus, todėl, anot jo, iš tiesų yra ko baimintis.

Papildyta 22.19 val.: 15min.lt skaitytojas Tomas reaguodamas į Mindaugo ir Andriaus ginčą atsiuntė keletą pastabų.

Pasak jo, Danijoje su registruota mašina (šiuo atveju registruota Lietuvoje) galima važinėti 14 dienų, ne metus.

Tomas pasidalija ir savo pastebėjimas apie mokesčius Danijoje.

„Danijoje sistema yra tokia: metams tau paskaičiuoja sumą (grubiai) 25 tūkst. litų, nuo kurių yra skaičiuojami 8 proc., po to reikia mokėti 37 proc.“, – aiškina trejus metus Danijoje studijuojantis jaunuolis.

Pasak jo, iš pradžių dirbama labai daug, nes yra dideli pinigai, po to pasibaigia 8 proc. mokesčių kortelė ir paaiškėja, kad studijoms reikia skirti daugiau laiko. O todėl sumažėja darbo valandų skaičius, ir pakyla mokesčiai iki 37 proc.

„Yra dar viena galimybė – pasiimti bikort, kurios sistema tokia: iki 2000 litų skaičiuojami 8 proc., po to – 37 proc.“, – teigia Tomas.

Pasak jo, automobilių mokesčius galima susimokėti išsimokėtinai.

„Galima mokėti po pusę proc. nuo tų minėtų 180 proc. per mėnesį, jeigu esi studentas. Draudimas ir kelių mokestis yra gana brangus, tai yra teisybė, ir studentui palyginti sunkiai įkandamas, jeigu gyvenama iš savo pajamų“, – sako Tomas. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min