Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Valstybės remiamų paskolų sistema aukštojo mokslo prieinamumo nepadidino

Paskola
Tomo Urbelionio/BFL nuotr. / Paskola
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Viešojoje erdvėje netylant diskusijoms dėl studijų paskolų sistemos – jos naudingumo, valstybei tenkančių įsipareigojimų ir skolinimosi sąlygų studentams – Valstybės kontrolė atliko auditą, siekdama nustatyti, ar valstybės remiamų paskolų sistema didina aukštojo mokslo prieinamumą ir sudaro sąlygas taupyti valstybės lėšas.

1998–2013 m. studentams iš valstybės lėšų buvo teikiamos valstybės paskolos studijų įmokai mokėti, 2003–2009 m. be minėtų paskolų – ir paskolos gyvenimo išlaidoms bei dalinėms studijoms užsienyje.

Nuo 2009 m. pasikeitė studijų paskolų finansavimo šaltinis ir iš kredito įstaigų lėšų pradėta teikti valstybės remiamas paskolas.

„Pasikeitusios studijų paskolų sąlygos padidino galimybes studentams gauti šias paskolas, tačiau negalime teigti, kad dėl to padidėjo aukštojo mokslo prieinamumas. Audito rezultatai taip pat parodė, kad valstybei šiuo metu efektyvu šias paskolas teikti iš kredito įstaigų lėšų, tačiau turėtų būti užtikrinama, kad būtų vertinama ilgalaikė valstybės išlaidų didėjimo rizika“, – apibendrindama audito rezultatus sakė valstybės kontrolierė Giedrė Švedienė.

Atlikus auditą paaiškėjo, kad šiuo metu iš kredito įstaigų lėšų teikiamų valstybės remiamų paskolų teikimo sąlygos palankesnės nei iš valstybės lėšų iki 2009 m. teiktų valstybės paskolų, nes suteikta galimybė jas imti visiems studentams, be to, paskoloms teikti skiriama daugiau lėšų.

Pasikeitusios studijų paskolų sąlygos padidino galimybes studentams gauti šias paskolas, tačiau negalime teigti, kad dėl to padidėjo aukštojo mokslo prieinamumas.

Kita vertus, valstybės remiamų paskolų atidėjimo ir grąžinimo sąlygos studentams yra ne tokios palankios kaip iš valstybės lėšų teiktų paskolų, nes jų grąžinimas prasideda anksčiau, gali būti atidėtas tik esant mažoms pajamoms, o tęsiant studijas toje pačioje ar aukštesnėje studijų pakopoje negalimas grąžinimo atidėjimas.

Valstybinių auditorių nuomone, šalyje vykdoma aukštojo mokslo prieinamumo stebėsena nepakankamai sisteminga ir išsami, todėl švietimo  politikos formuotojai neturi pakankamai įrodymų dėl valstybės remiamų paskolų poveikio aukštojo mokslo prieinamumui.

Audito metu taip pat nustatyta, kad pradėjus teikti valstybės remiamas paskolas iš kredito įstaigų lėšų, sumažėjo Valstybinio studijų fondo ir aukštųjų mokyklų administracinė našta ir valstybės lėšų poreikis, paskolos išduodamos greičiau, todėl valstybei šiuo metu efektyvu šias paskolas teikti tokiu būdu. Tačiau Švietimo ir mokslo ministerija neužtikrina, kad būtų prognozuojamos paskolų grąžinimo tendencijos ilguoju laikotarpiu, todėl tinkamai neįvertinama valstybės išlaidų didėjimo rizika.

Valstybės kontrolė Švietimo ir mokslo ministerijai pateikė rekomendacijas, padėsiančias valdyti išsamią informaciją apie studijų paskolų poveikį aukštojo mokslo prieinamumui bei tinkamai įvertinti valstybės išlaidų studijų paskoloms didėjimo riziką.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min