Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Žymiausio Šiaulių miesto studentų „barako“ laukia permainos (nuotraukos)

Šiaulių universiteto I-ojo bendrabučio remontas
Zigmo Ripinskio nuotr. / Šiaulių universiteto I-ojo bendrabučio remontas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Studentai Lietuvoje stodami ar jau įstoję į norimą universitetą susiduria su nemažai problemų, pradedant finansiniais sunkumais, baigiant naujo miesto pažinimu.

Viena aktualiausių problemų vis dėlto išlieka gyvenamosios vietos paieška naujame mieste, kur dažnas neturi nė vieno pažįstamo, ir šiuo atveju natūralu, kad galimų pasirinkimų sąrašo viršuje atsiduria vadinamieji „barakai“, arba – studentų bendrabučiai, apipinti legendomis ir neblaivių lūpų pasakotomis bei perpasakotomis istorijomis.

Nostalgijos ugnimi sužiba tėvų akys jiems kalbant apie savo studentavimo metus – naktys nepažįstamųjų kambariuose, gėrimų atžvilgiu kur kas kuklesni, bet nemažiau linksmi vakarėliai, nesibaigiančios problemos su lovomis, sulūžusiais baldais bei neveikiančiais šaldytuvais. Kažkas į šias mitines vietas eina nenoriai, bijodami nemigos naktų vykstant eiliniam aukšto „baliui“, kiti gi net ir turėdami galimybę nuomotis butą miesto centre naktimis sapnuoja ankštus kambarius, linksmus kambariokus, varvančius šaldytuvus bei balkonus, užpildytus savaitgalį išgerto alaus buteliais – tikras studentiškas gyvenimas. Tačiau retkarčiais nutinka taip, kad net ir tokie nusistovėję standartai ima keistis, o gyvenimas „barakuose“ subjektyviai tampa arba per daug studentiškas, arba per mažai.

Apie Šiaulių universiteto bendrabutį Nr.1

Bendrabutis Nr. 1 P. Višinskio gatvėje 15, Šiauliuose, pradėtas eksploatuoti 1963 metais. Pasak R.Tamučio, Šiaulių universiteto Ūkio reikalų tarnybos direktoriaus, kiekvienais metais pavasarį ir rudenį bendrabučius tikrina Šiaulių miesto visuomenės sveikatos priežiūros specialistai:

Deja, kiekvienais metais bendrabučio rekonstrukcijai pradėti skiriama per mažai lėšų, todėl bent minimalią bendrabučio techninę būklę tenka palaikyti savo – ūkio tarnybos pastatų ir statinių priežiūros darbininkų – jėgomis. Kalbėjo R.Tamutis.

„Patikrinimo metu randami nežymūs nukrypimai nuo higienos normų, todėl pašalinus šiuos smulkius neatitikimus bendrabutį eksploatuoti leidžiama – pastatas nėra avarinės būklės.“

Lėšų bendrabučio rekonstrukcijai prašoma jau daugiau kaip 10 metų, o įvairūs bendrabučio renovacijos planai vykdomi nuo 2003 metų.

„Deja, kiekvienais metais bendrabučio rekonstrukcijai pradėti skiriama per mažai lėšų, todėl bent minimalią bendrabučio techninę būklę tenka palaikyti savo – ūkio tarnybos pastatų ir statinių priežiūros darbininkų – jėgomis“, – kalbėjo R.Tamutis.

ŠU Ūkio reikalų tarnybos direktoriaus teigimu, dėl nepakankamo finansavimo teko rinktis kokiems pastatams bus taikoma renovacija: „

Jeigu visos lėšos būtų skirtos bendrabučio Nr.1 rekonstrukcijai, likę trys bendrabučiai šiuo metu jau būtų apgailėtinos būklės, o pirmasis vis dar nebaigtas rekonstruoti.“ Šiuo metu, pasakojo R. Tamutis, trys iš keturių ŠU bendrabučių atitinka visus higienos normų reikalavimus bei yra gavę higienos pasus.

Daug mačiusios sienos, langai bei baldai

Šiaulių universiteto pastatų koridoriuose jau ne pirmus metus besimokantys studentai dažnai guodžia pirmakursius: „Kur gyveni? Pirmame „barake“? O, velnias, užjaučiu.“ Prieš įsikeldami į naujas patalpas naujai kepti studentai dar puola klausinėti – kas gi taip blogai su tuo ŠU bendrabučiu Nr.1, tačiau jau dieną–kitą pagyvenę tik labai rimtai bei liūdnai palinkčioja galvomis – užuojauta nepadės.

„Dušai valomi kartą ar du per dieną, tad dėl to nusiskundimų daug nėra, tačiau jie nepatogūs dėl seno įrengimo, nulūžta dušo galvutės“, – pasakojo ŠU studentė Laura.

Pasak „barake“ gyvenančios studentės, ypač prasta langų būklė. „Jie labai seni, pučia kiaurai. O kaip mes juos žiemą kamšom!

„Paralonu“, laikraščiais, dar kuo... Juokingiausia, kad po pusdienio tokio kamšymo skersvėjai kaip traukė, taip ir toliau traukia.“ Nieko jau nestebina nei kreivos sienos, nei dešimtmečius skaičiuojančios vyryklės bei kriauklės, seni stalai ar kėdės. „Žinoma, kambariai atrodo taip, kaip juos palieka prieš tai gyvenę studentai. Kažkas nusprendžia susitvarkyti, kažkas – gyvena taip ir tiek. O tvarkomės patys, remontuojame...“, – kalbėjo Laura.

Pasak studentės, kambarių nuoma nėra tokia žema, kokios galima būtų tikėtis iš tokios būklės statinio: „Gyvenant tryse kaina virš 100 litų, dviese – apie 150 ir apie 200, jei gyveni vienas.“ Bendrabutyje Nr.1 vienu metu gali gyventi iki 370 studentų, tačiau dėl prastos bendrabučio būklės norinčių gyventi pirmąjame „barake“ mažėja.

„Kaip bebūtų, po dalinių bendrabučio renovacijos darbų norinčių gyventi šiame pastate gali padaugėti“, – vylėsi Šiaulių universiteto Ūkio reikalų tarnybos direktorius. R.Tamučio teigimu, tokią bendrabučio kambarių nuomos kainą smarkiai įtakoja prasta pastato būklė, mat iš studentų surenkami mokesčiai atperka tik apie 70 procentų visų išlaidų, reikalingų palaikyti normalų pastato funkcionavimą. „Sumokami mokesčiai padengia tik tiesioginias išlaidas už bendrabučio energetinius resursus, o daugiausiai įtakos kainoms turi mokestis už šildymą, be kurio dar yra mokestis už elektrą, vandenį, dujas, nuotiekas ir atliekų tvarkymą bei visos kitos išlaidos, susijusios su reikiamos tvarkos bendrabutyje palaikymu“, – komentavo Ūkio reikalų tarnybos direktorius.

Ir ta „barako“ dvasia...

„O varge, – buvo mano pirmoji mintis įsikėlus čia gyventi“, – pasakojo Tadas. „Tarakonai visur, kur tik apsidairai – lenda iš spintų, lovų ir sienų plyšių. O dulkės! Po lovomis šluoti reikėtų kas kelios dienos“, – dalinosi pirmaisiais įspūdžiais studentas.

„Tualetai... na, reikėjo laiko priprasti.“ Tokios mintys aplankė ne vien Tado galvą, tačiau keisčiausia, kad, pasak abiejų kalbintų studentų, išsikraustyt nori toli gražu ne visi. „Kambariai tik įsikėlus buvo išties baisūs, norėjau tuoj pat išsikraustyti kitur. Visgi likau, kartu su kambario draugėmis apsipratome ir ėmėme tvarkytis, kol galiausiai atsirado draugai. Dabar išsikraustyt būtų gaila“, – šyptelėjo Laura. Pasak jos, tai turbūt pats studentiškiausias bendrabutis iš visų. „Bendri dušai, virtuvės... net tualetai ir draugiškai naikinami tarakonai suartina. Na, ir dar ta tikro „barako“ dvasia...“, – kalbėjo studentė.

Bendri dušai, virtuvės... net tualetai ir draugiškai naikinami tarakonai suartina. Na, ir dar ta tikro „barako“ dvasia... Kalbėjo studentė.

Šventės studentiškai

Galbūt nebe taip dažnai pasitaiko bendrabučio „aukšto balius“, galbūt studentai bendrauja daugiau „kambariais“, tačiau kiekviena taisyklė turi išimtį. „Baliukai“ būna, oi būna... Ypač penktame aukšte. Iš mūsų išsikelt nenori turbūt niekas – jei jau reikėtų, tai tik visiems kartu“, – kalbėjo studentai. Tiesa, šventės netrukdo mokytis: „Jei kaimynai paprašo, šventimas pasibaigia per 10–15 minučių. Stengiamės kuo geriau sugyventi.“ Štai ir dar vienas privalumas – prasta pastato būklė leidžia per daug nesijaudinti dėl įbrėžtos sienos ar nulūžusios stalo kojos.

Bendrabučio laukia permainos

Šiaulių universiteto bendrabutyje Nr.1 nuo pat eksploatacijos pradžios 1963 metais buvo atliekami tik paprasti remontai. Rašte Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijai „Dėl bendrabučio Nr. 1, P. Višinskio g. 15, Šiauliuose, rekonstrukcijos“ teigiama, kad „pastato fasadai, pagrindinės įėjimo durys, pastato langai, inžinerinės sistemos, gyvenamosios, o ypač bendro naudojimo, patalpos neatitinka tokios paskirties pastatams statybos techninių reglamentų (STR) ir higienos normų (HN) keliamų reikalavimų.“ Pasak ŠU Ūkio reikalų tarnybos direktoriaus R.Tamučio, situacija artimiausiu metu turėtų pasikeisti: „Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija Šiaulių universiteto bendrabučių renovacijai skyrė 901 tūkstantį litų. Už šiuos pinigus planuojame pakeisti senus medinius langus ir duris bendrabutyje Nr.1.“ Ūkio reikalų tarnybos direktoriaus teigimu, likusios lėšos bus skirtos atlikti bendrabučio Nr.2 vamzdynų keitumui bei sanitarinių mazgų patalpų remontui. „Deja, pinigai mūsų kolkas dar nepasiekė, o renovacijos darbai jau galėjo būti pradėti“, – dėl sugaišto laiko apgailestavo R.Tamutis.

Apie renovacijos planus sužinojo ir studentai. Paklausti, ar tai negrįžtamai nepakeis taip įsitvirtinusios pirmojo „barako“ „dvasios“, jie per daug nesijaudino. „Būtų smagu, jei niekas iš esmės nepasikeistų. Reikia tikėtis, kad remonto darbai žmonių nepakeis“, – kalbėjo studentai. „Galbūt malonumą kamšyti langus ir atims nauji, plastikiniai langai. Kamšymas bei šilumos stygius išties suburdavo.“

Restauruotas „barakas“ priglaus naujus svečius

Rašte Lietuvos Švietimo ir mokslo ministerijai „Dėl bendrabučio Nr. 1, P. Višinskio g. 15, Šiauliuose, rekonstrukcijos“ rašoma, kad netrukus rekonstruotas barakas bus svarbus ne tik Šiaulių universiteto, bet ir visos Lietuvos vardui. „2012 metais Šiaulių mieste vyks 5–osios TAFISA pasaulio sportas visiems žaidynės „Šiauliai 2012“. Į renginį suvažiuos daugiau kaip 10 tūkstančių svečių iš įvairių pasaulio šalių. Šis renginys yra ne tik Šiaulių miesto, bet ir visos Lietuvos prestižo reikalas.“ Restauravus pirmąjį „baraką“, visuose Šiaulių Universiteto bendrabučiuose galima būtų apgyvendinti apie 1500 žaidynių dalyvių. „Kas dveji metai, liepos mėnesio pradžioje, 2011, 2013, 2015, .... Šiaulių mieste vyks pasaulio folkloro ansamblių konkursai „Saulės žiedas“. Į renginį suvažiuoja apie 1000 dalyvių. Kokybiškos renginių dalyvių gyvenimo sąlygos reprezentuotų Lietuvą tik iš teigiamos pusės.“

logotipas/„Jaunimo balsas“
logotipas/„Jaunimo balsas“

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min