2011 09 04 /22:43

Čempionų smūgis: Ispanijos krepšininkai suvalgė Lietuvos rinktinę

Ispanijos krepšinio rinktinė parodė Europos čempionų jėgą. Didžiulę intrigą kėlusiame A grupės lyderių mūšyje Panevėžyje intrigos nebuvo. Lyg iš natų žaidę svečiai davė lietuviams skaudžią krepšinio pamoką – 91:79 (12:31, 24:31, 23:19, 20:10).
Rimantas Kaukėnas irJose Calderonas
Lietuviai įstrigo ispanų gynybos žabangose. / FIBA/Liusjeno Kulbio nuotr.

Išsamią Lietuvos ir Turkijos rungtynių statistiką rasite čia. Čempionato tvarkaraštį, rezultatus, turnyrinę lentelę ir statistikos lyderius rasite specialioje rubrikoje – 15min.lt/Eurobasket2011

Po pirmosios nesėkmės čempionate lietuviai nukrito į antrąją A grupė vietą. Iš jos mūsiškių neišstumtų ir netikėtas pralaimėjimas paskutiniame grupės mače pirmadienį prieš Portugaliją.

Ispaniškas uraganas

Ispanai mačą pradėjo tarsi uraganas, nesunkiai vartęs visas lietuvių užtvaras gynyboje. Fantastiškai atakavę svečiai beveik neklysdavo nei mesdami laisvi, nei per rankas. Lyg išgąsdinti tokio varžovų žaidimo, lietuviai priminė tik šešėlį tos komandos, kuri čempionato starte žudė varžovus taikliomis atakomis.

16:0 – toks buvo nokdaunas, į kurį ispanai pasiuntė šeimininkus jau pirmojo kėlinio viduryje (7:22). K.Kemzūra prarado savitvardą, užsidirbo techninę pražangą, nustumdamas ir raminti jį bandžiusį asistentą Robertą Kuncaitį, tačiau komandos tai nepažadino. Aikštelėje pasirodęs Jonas Valančiūnas ir kiti lietuviai dėjo visas pastangas, bet ispanai visur buvo žingsniu greitesni. Kamuolys jų atakose judėjo taip greitai, kad nesunkiai apsukdavo gynėjams galvas, o atsidūrę laisvi svečiai bombarduodavo šeimininkų krepšį neužsikirsdami.

Ispanų nebaugino net kurtinantį triukšmą kėlę Lietuvos rinktinės sirgaliai. Jis buvo toks griausmingas, ypač po abejotinų teisėjų švilpukų, kad kartais, atrodė, tuoj nuneš  Panevėžio arenos stogą.

Tritaškių liūtis

Šaltą dušą gavę šeimininkai (12:31) antrajame kėlinyje pabudino savo puolimo mašiną, tačiau į du lietuvių taškus ispanai atsakydavo trimis. Lyg iš natų rungtyniavusių svečių pranašumas buvo akivaizdus, tačiau lietuviai nenuleido rankų.

J.Valančiūnas kelis kartus pranoko žvaigždėtą ispanų priekinę liniją. Deja, lietuvių blykstelėjimus Europos čempionai netrukus užgesindavo taiklių metimų liūtimi. Antrojo kėlinio viduryje praraja tarp komandų jau tapo nepadori (21:49). Nė į galvą negalėjo šauti mintis, jog aikštelėje kovoja dvi didžiausiomis čempionato favoritėmis vadinamos rinktinės.

Lietuviai stengėsi iš paskutiniųjų, tačiau kamuolys jiems tiesiog krisdavo iš rankų, o ispanams – į lietuvių krepšį. Fantastiškai atakavę svečiai trečiajame kėlinyje buvo pataikę tiek pat tritaškių, kiek ir dvitaškių (po 11).

Pralaimėjimą sušvelnino pabaigoje

Atsigauti po galingo nokdauno mūsiškiai pradėjo po didžiosios pertraukos. Kelias sėkmingas atakas iš eilės surengę lietuviai sumažino grėsmingą deficitą (53:74). Visgi priversti ispanus klysti nepavyko – jie atkakliai saugojo susikurtą pranašumą.

Ir tik ketvirtojo kėlinio pabaigoje, kai nugalėtojas jokių abejonių nebekėlė, keli taiklūs lietuvių tritaškiai sušvelnino skaudų pralaimėjimą.

Lietuviai ispanams tragiškai nenusileido pagal jokius statistinius rodiklius, išskyrus 13 į savo krepšį praleistų tritaškių. Mūsiškiai nedažnai ir klydo (13 kartų), tačiau tie pamesti kamuoliai buvo tiesiog žudantys – po jų ispanai surinko 21 tašką.

Lietuva: Jonas Valančiūnas 13, Martynas Pocius ir Rimantas Kaukėnas – po 11, Paulius Jankūnas 8, Robertas Javtokas, Mantas Kalnietis – po 7, Simas Jasaitis, Šarūnas Jasikevičius – po 6, Darius Songaila 4, Tomas Delininkaitis, Kšištofas Lavrinovičius – po 3.

Ispanija: Juanas Carlosas Navarro 22, Pau Gasolis 17, Marcas Gasolis (9 atk. kam.) 15, Jose Calderonas 12, Rudy Fernandezas, Marcas Gasolis – po 8.

Lenkiška sensacija

Kitose A grupės rungtynėse sensaciją sekmadienį tėškė lenkai, nuskriaudę pasaulio vicečempionus turkus – 84:83. Didžiausių žvaigždžių į Lietuvą neatsivežusiems ir daugelio ekspertų nurašytiems lenkams pergalę išplėšė Dardano Berišos dvitaškis likus 12 sek. iki mačo pabaigos. Turkai dar turėjo šansą atakai, tačiau paversti jo taškais nesugebėjo.

Galingą žaidimą čempionato starte demonstravę turkai, panašu, neatsigavo po pralaimėjimo lietuviams. Dar blogiau, jog nesėkmė lenkams jiems taip sukomplikavo situaciją, kad iš kovos dėl medalių pasaulio vicečempionai gali pasitraukti jau pirmajame etape. Jei Lenkija pirmadienį nugalės Didžiąją Britaniją, ambicingus tikslus puoselėjusi Turkija liks už borto.