2011 09 17 /22:44

Lietuvos rinktinė pergalingai užbaigė Europos krepšinio čempionatą

15 tūkst. sirgalių atsistoję skandavo „Lietuva! Lietuva!“, krepšininkai dėkodami plojo aikštės viduryje, o kapitonas Robertas Javtokas išmetė savo marškinėlius į tribūnas – Lietuvos rinktinė pergalingai baigė Europos čempionatą. Paskutinėse „Eurobasket 2011“ rungtynėse šeimininkai šeštadienį 73:69 (14:20, 18:17, 24:11, 17:21) pranoko Graikiją.
Rungtynėse
Rungtynėse / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Paskutinis mačas reikšmingas buvo tik turnyrine prasme. Nugalėję Kęstučio Kemzūros auklėtiniai istorijos metraščiuose įrašė Lietuvos pavadinimą prie skaičiaus penki, o pralaimėję Iliaso Zouro treniruojami graikai – šeši.

Pagrindinius tikslus tiek lietuviai, tiek graikai pasiekė kiek anksčiau – užsitikrinę vietas 2012 metų Londono olimpiados atrankos turnyre.

Svarbiausios „Eurobasket 2011“ kovos vyks sekmadienį. Rusai ir makedonai kausis dėl bronzos, o ispanai ir prancūzai – dėl aukso.

Lėtas startas

Palaikyti rinktinę paskutinėse jos rungtynėse Europos krepšinio čempionate susirinko pilna Kauno „Žalgirio“ arena. Gal jau dėl nuovargio, o gal dėl ne itin didelės mačo reikšmės, tačiau „žaliasis“ pragaras šįkart nebuvo toks karštas.

Išjudinti sirgalių nesisekė ir linksmiesiems Amberiams, kurių plušo net penki. Gerbėjų gerklės pabudo tik tada, kai pabudo ir rinktinės žaidimas.

Pradžioje jis tikrai nedžiugino. Vien pirmajame kėlinyje lietuviai padarė 6 klaidas, po kurių graikai nesunkiai pelnė 14 savo taškų iš 20-ies. Patys graikai neprarado nė vieno kamuolio. Taigi, nors varžovai vertėsi be vieno iš lyderių Nikolaoso Zisio, o I.Zouras leido pasireikšti mažiau rungtyniavusiems auklėtiniams, graikai dominavo (14:24, 20:29).

Šeimininkų toks scenarijus, žinoma, nedžiugino. Taisyti situacijos ėmėsi Martynas Pocius ir Robertas Javtokas. Pirmasis dar iki pertraukos įsūdė tris tritaškius, o kapitonas užtikrintai rinko taškus iš po krepšinio (32:34). Tačiau jiems trūko kitų pagalbos. K.Kemzūra dažnai keitė žaidėjus ir į aikštelę neįleido tik Kšištofo Lavrinovičiaus, bet per pirmuosius du kėlinius taškus rinko vos keturi žaidėjai: M.Pocius (13), R.Javtokas (10), M.Kalnietis (5) ir D.Songaila (4).

Spurtas po petraukos

Po pertraukos prabilo ir kiti rinktinės kariai, apsunkindami graikų darbą gynyboje. Paulius Jankūnas pataikė iš toli ir rinktinė trečiojo kėlinio viduryje pirmą kartą išsiveržė į priekį (40:39). Prie lietuvių spurto prisidėjo ir I.Zouras, už karštus ginčus su teisėjais užsidirbęs techninę pražangą (44:39).

Įsibėgėję lietuviai tik didino apsukas, o skirtumas tarp komandų vėl tapo dviženklis. Tik šį kartą į kitą pusę – 54:44.

Graikai nepasidavė. Daugiau nei trims minutėms užtemdę šeimininkų išpuolius ketvirtojo kėlinio pradžioje, jie priartėjo (56:53). A.Fotsis pataikė iš toli, o įsidrąsinę svečiai atstatė pusiausvyrą (65:65, likus 1:30).

Iniciatyvos ėmėsi R.Kaukėnas. Gynėjas puolime pelnė du taškus su pražanga, o gynyboje „pavogė“ kamuolį iš N.Calatheso (69:65, likus 29 sek.). Lietuviai suklydo gynyboje, be priežiūros palikę N.Calathesą (71:69, likus 26 sek.), tačiau baudų metimų konkurse taiklesni buvo lietuviai.

Lietuva: Martynas Pocius 13, Darius Songaila 12, Mantas Kalnietis 11, Rimantas Kaukėnas 10, Paulius Jankūnas 10 (7 atk. kam.), Robertas Javtokas 10 (10 atk. kam.).

Graikija: Nickas Calathesas 16 (7 rez. perd., 5 kld.), Kostas Koufos 14, Kosas Vasileiadis 13, Antonis Fotsis 13 (10 atk. kam.), Kostas Papanikolaou 9.