-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaune nustatyta pirmoji erkių auka

Kauno visuomenės sveikatos centras (KVSC) informuoja, kad šiais metais Kauno apskrityje pirmoji erkių auka tapo moteris – Laimo liga diagnozuota 54 metų kaunietei, rinkusiai žibutes Kleboniškio miško parke.
Erkė
Erkė / E.Jankausko/dienraščio „15 minučių“ nuotr.

Praėjusiais, 2010 metais Laimo liga sirgo 595 Kauno apskrities gyventojai, erkinis encefalitas diagnozuotas 164 Kauno apskrities gyventojams. Daugiausiai susirgimų erkiniu encefalitu buvo užregistruota spalio mėnesį,  didžiausias sergamumas Laimo liga  – rugpjūčio mėnesį.

Erkių platinamomis ligomis susirgti galima tiek įkandus suaugusiai 3-4 mm dydžio erkei, tiek erkių lervoms bei nimfoms, kurių dydis siekia nuo kelių dešimtųjų milimetro iki 1-2 mm. Taigi, jei žmogui įkando erkės lerva ar nimfa, jis gali jos net nepastebėti. Erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir kitu keliu – vartojant nepasterizuotą, virusu infekuotą ožkų ir karvių pieną bei jo produktus.

Kauno visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė Irina Bulsienė primena, kad nuo erkinio encefalito patikimiausiai apsaugos skiepai. Patikimiausią ir ilgiausią apsaugą garantuoja 3 skiepų dozės: apie 99 proc. paskiepytųjų įgyja atsparumą erkiniam encefalitui 3-5 metams. Nuo Laimo ligos vakcinos dar nėra – belieka saugotis erkės įsisiurbimo.

Kaip išvengti erkės įsisiurbimo?

Dirbdami sode ar planuodami išvyką į gamtą, tinkamai  apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines. Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – skysčiais, atbaidančiais erkes.

Kas 1–2 valandas apžiūrėkite drabužius – ar jais neropoja erkė, ir kūną – gal erkė jau įsisiurbė?

Poilsiui ir apžiūrėjimui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje neveši žolė. Erkės dažniausiai įsisiurbia  poilsiaujant. Judant raumenims joms sunkiau tai padaryti, todėl gulėti žolėje ar sėdėti ant kelmų nepatartina.

Grįžę iš miško, sodo ar pasivaikščiojimo gamtoje, drabužius, kuriais vilkėjote, pakabinkite negyvenamoje patalpoje arba saulėtoje vietoje. Pakabinus drabužius kambaryje, juose pasilikusios erkės gali įsisiurbti kitiems šeimos nariams, net ir nebuvusiems gamtoje. Dar kartą apžiūrėkite savo kūną, rūpestingai patikrinkite paausius, pakinklius, kirkšnis, pažastis, sprandą – į šias vietas erkės labai mėgsta įsisiurbti. Gerai iššukuokite plaukus, išsimaudykite. (KVSC inf.)
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius