Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip atsikratyti baisios šunis kankinančios ligos?

Iki kraujo nusikasęs, žaizdotas, beveik be plaukų likęs šuo. Veterinarei Audronei Pakamanienei teko matyti, kokius skausmus šuniui gali sukelti negydoma alergija. Klinikos „8 drambliai“ veterinarijos gydytoja sako, kad net ir šiais laikais atsiranda šeimininkų, kurie numoja ranka į besikasantį augintinį. Beje, yra veislių, kurias dažniausiai kamuoja alergijos, pirmiausiai tai – prancūzų buldogai ir šarpėjai.
Inga Andrulevičienė su augintiniais
Inga Andrulevičienė / Asociacijos „Už laimingus šunis“ nuotr.
Temos: 2 Šuo Alergija

„Turbūt nėra nė vieno šunelio šeimininko, kuriam veterinarijos klinikoje nebūtų užduotas klausimas: „O kuo šeriate savo augintinį?“ Veterinarijos gydytojas labai dažnai įtarinėja maistines alergijas kaip galimą augintinio negalavimo priežastį“, – sako Audronė Pakamanienė.

Alergijos simptomai nėra specifiniai, gali būti niežulys, galimi pabėrimai, egzema, o, laikui bėgant, ir hiperpigmentacija. Išsiaiškinkime, kas iš viso yra alergija. Tai – organizmo imuninės sistemos reakcija į svetimą baltymą. Viena iš dažniausia pasitaikančių yra maistinė alergija – reakcija į maisto produktų sudedamąsias dalis.

Asmeninė nuotr./Audronė Pakamanienė
Audronė Pakamanienė

Įtariant alergiją, reikia atrasti, kuris maisto produktas ją sukelia. Tuomet daugelis veterinarijos gydytojų siūlo pradėti taip vadinamą „eliminacijos dietą“. Jos esmė tokia: gyvūnas mažiausiai 6 savaites vartoja vieno angliavandenio bei vieno proteino pašarą ir žiūrima, ar alergija rimsta.

„Komercinių pašarų gamybos technologija dažnai yra tokia, kad gamybos metu yra kartu sumaišomas baltymas ir angliavandenis, tada jie abu kartu yra kaitinami, tuomet susidaro glikoproteinai, kurie savo ruožtu jau gali sukelti alergiją, – sako A.Pakamanienė. – Esu susidūrusi, su situacija, kad pašaras su kalakutiena ir ryžiais alergizuoja, o namuose patiekta natūrali kalakutiena ir ryžiai – ne, nes ruošiami atskirai ir nesusidaro glikoproteinai“.

Tenka pripažinti, kad kol kas alergija iki galo nėra išgydoma. Įmanoma sušvelninti, valdyti simptomus, pagerinti gyvenimo kokybę. Belieka vengti alergenų – atsisakyti alergizuojančio produkto.

Sausas pašaras daugiau alergizuoja, nes jame yra gausu įvairių baltymų, angliavandenių, spalvą suteikiančių priedų, aromato ir skonio stipriklių, konservantų, stabilizatorių.

„Sausas pašaras daugiau alergizuoja, nes jame yra gausu įvairių baltymų, angliavandenių, spalvą suteikiančių priedų, aromato ir skonio stipriklių, konservantų, stabilizatorių ir kitų kenksmingų priedų, kurie sausuose pašaruose, deja, dar nėra uždrausti.

Todėl net ir parenkant specializuotus hipoalerginius sausus pašarus, vis tiek išlieka galimybė, kad augintiniui pasireikš alergija“, – tvirtina „Dainavos“ veterinarijos klinikos veterinarijos gydytoja Ramunė Dvaržeckienė.

Sausame pašare dedama net dažų, dar vieno nereikalingo ėdalo komponento.

Asmeninė nuotr./Ramunė Dvaržeckienė
Ramunė Dvaržeckienė

„Šunims nerūpi jų maisto spalva. Tai daroma, kad produktas atrodytų patrauklesnis žmonėms – paslėptų pilkšvą spalvą, padarytų maistą panašesnį į mėsą“, – sako R.Dvaržeckienė.

Gyvūnui nustačius alergiją, daugelis šeimininkų pradeda galvoti apie kitas šėrimo alternatyvas, viena jų – BARF mityba. „BARF būdu šeriamam gyvūnui šeimininkas gali parinkti mėsą pats, kuri bus be priedų. Taip lengviau išvengti alergenų problemų turimiems gyvūnams“, – sako A.Pakamanienė.

„Reikia tik noro, o su dideliu noru atsiranda ir galimybės savo augintinius šerti tik natūraliai, t. y. RAW, BARF ar namie ruoštais pašarais“, – kolegei antrina veterinarė R.Dvaržeckienė.

Po kelių mėnesių natūralios mėsos dietos augintiniai ne tik nebesikasys,  bet ir jų kailis blizgės, jie atrodys gyvybingi ir sveiki.

Asociacijos „Už laimingus šunis“ prezidentė Inga Andrulevičienė atkreipia visų šunų šeimininkų dėmesį, kad labai svarbu yra atsakingai rinkis pašarą. Geriausias tas, kuriame didžiausia dalis mėsos ir nurodoma ne tik jos rūšis, bet ir konkrečios sudedamosios dalys. O dar geriau šerti natūralia mėsa.

Domėdamasi užsienio veterinarų tyrimais apie alergijas, I.Andrulevičienė atrado labai įdomų šios problemos sprendimo būdą. Alergija – tai imuninės sistemos reakcija į maistą. Jei imuninė sistema silpna, turime ją stiprinti. Niekas kitas taip nestiprina jos, kaip sveikas maistas ir sportinis aktyvumas. Argi šunys gali būti sveiki, ėsdami negyvą, užkonservuotą, užskanintą pašarą? Iš esmės pakeitę savo šunų mitybą, šeimininkai gali išvaduoti juos nuo alergijų“.

I.Andrulevičienė rekomenduoja BARF – biologiškai tinkamą mitybą – natūralią, sveiką žalios mėsos dietą, kuri greitai pagerina augintinio imuninę sistemą. BARF – tai yra sutrumpinimas „bone and raw food“. Tokio maitinimo esmė yra, jog šuniui šeriama žalia mėsa, nepavojingi kaulai, subproduktai, kaip kepenys, inkstai.

„Po kelių mėnesių natūralios mėsos dietos augintiniai ne tik nebesikasys,  bet ir jų kailis blizgės, jie atrodys gyvybingi ir sveiki“, – apie veiksmingą būti išvengti alergijų sako I.Andrulevičienė.

„Šunys yra mėsėdžiai gyvūnai. Todėl juos pradėjus šerti sausais pašarais, kurių sudėtyje didelę dalį sudaro grūdai ar daug krakmolo turintys produktai, pastebimai išaugo, net tapo epidemija ne tik alergijos, bet ir kitos lėtinės ligos, tokios kaip inkstų, kepenų, kasos nepakankamumai, diabetas, šlapimo takų akmenligės, antsvoris, suprastėjusi dantų ir dantenų būklė, sąnarių problemos, virškinimo problemos, dirgliosios žarnos sindromas, hiperaktyvumas ir net agresyvus elgesys“, – sako didelę patirtį turinti veterinarijos gydytoja R.Dvaržeckienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius