Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kaip tinkamai pasiruošti gyvulių žiemojimui šaltuoju metų laiku

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad artėjant šaltajam sezonui, reikia atsakingai pasiruošti gyvulių sugrąžinimui į tvartus. Tik biosaugos, tinkamo šėrimo ir atsakingo ūkininkavimo priemonių visuma gali užtikrinti gyvulių sveikatą ir gerovę, tuo pačiu ir aukštą jų produktyvumą.
Ferma, kurioje auginamos mėsinės karvės
Ferma / 15min.lt/Kristinos Aksamitaitės nuotr.

Tvartas – tai vieta, kurioje gyvuliai praleis visą žiemą (apie 5-6 mėnesius), todėl jį reikia tinkamai sutvarkyti ir paruošti. Labai svarbu užsandarinti langus ir duris, paliekant ventiliacijai skirtas angas, kreikti pakankamu kiekiu sausų pakratų, prieš tai išvalius mėšlo, pašarų likučius ir išdezinfekavus. Dezinfekcijai tinka įvairios priemonės, kurių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse. Be to, reikėtų apžiūrėti gyvulių stovėjimo vietas, guolius, kad nebūtų duobių, aštrių kampų ar kitų veiksnių, galinčių sukelti traumas. Rekomenduojama patikrinti, kaip veikia girdymo, mėšlo šalinimo sistemos, pasirūpinti, kad tvarte netrūktų šviesos – išvalyti langus, patikrinti elektros instaliaciją.

Tinkama tvarto ventiliacija būtina ne tik drėgmei ir gyvulių išskiriamai šilumai pašalinti, bet ir nuodingų dujų (amoniako, anglies dvideginio) koncentracijai sumažinti. Kai tvarte didelė oro drėgmė, gyvuliai gali pradėti sirgti kvėpavimo sistemos ligomis, o jei tvartas dar ir šiltas – susidaro sąlygos daugintis mikrobams, sukeliantiems mastitus ar nagų susirgimus. Ventiliacijos sistemos gali būti įvairios – įrengiami vertikalūs apšiltinti ortakiai, užuolaidų tipo šoninės sienos ar ištisiniai kraigo plyšiai.

Drėgmę ir amoniaką dalinai absorbuoja tvartuose naudojamas kraikas (šiaudai, pjuvenos, durpės), tačiau svarbu, kad kraikas būtų sausas, nesupelijęs, kad būtų pakankamas jo kiekis. Be to, gyvūnų sveikatai ir produktyvumui teigiamą įtaką daro pasivaikščiojimai lauke, gryname ore.

Rudenį pastebimas ir padidėjęs graužikų aktyvumas. Suvežus pašarus į laikymo vietas, būtina pasirūpinti graužikų ir kitų kenkėjų reguliariu naikinimu. Jei graužikams naikinti naudojami nuodai, reikia juos padėti taip, kad prie jų neprieitų naminiai gyvūnai.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad gyvūnų laikytojai privalo:

  • Nuolat rūpintis gyvūnų gerove ir sveikata;
  • Laikytis biologinio saugumo priemonių gyvūnų laikymo vietose;
  • Įtarus užkrečiamąją ligą, nedelsiant kreiptis į privatų veterinarijos gydytoją ar teritorinę valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą;
  • Ženklinti ir registruoti teisės aktų nustatyta tvarka savo laikomus ūkinius gyvūnus;
  • Užtikrinti, kad jų laikomi gyvūnai nekeltų grėsmės žmonių ar gyvūnų gyvybei ir sveikatai;

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina gyventojus, pastebėjus netinkamomis sąlygomis laikomus kenčiančius, prastai prižiūrimus ir nuo nepalankių oro sąlygų neapsaugotus gyvūnus, nelikti abejingais ir pranešti apie tai teritorinėms valstybinėms maisto ir veterinarijos tarnyboms arba Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai visą parą veikiančia nemokama telefono linija 8-800-40403.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius