Publikuota: 2013 vasario 13d. 14:34
BNS

Mokslininkus nustebino jūrų šliužai, po kopuliacijos pametantys penį ir užsiauginantys naują

Mokslininkai trečiadienį paskelbė pranešimą apie vienos rūšies jūrų šliužų neįprastus dauginimosi ypatumus, nustatę, kad šie gyvūnai po kopuliacijos numeta savo penį, o vėliau atsiaugina naują.
Chromodoris reticulata
nudipixel.net nuotr. / Chromodoris reticulata

„Nėra žinoma, kad kuris nors kitas gyvūnas ne kartą kopuliuotų naudodamas tokius „vienkartinius penius“, – Japonijos biologai rašo straipsnyje, paskelbtame Didžiosios Britanijos Karališkosios draugijos mokslo žurnale „Biology Letters“, nurodydami, kad tokia elgsena yra itin savita.

Raudonos ir baltos spalvos jūrų šliužai Chromodoris reticulata, priskiriami prie plikažiaunių moliuskų, gyvena šiltuose vandenyse Pietryčių Azijoje.

Turi praeiti para, kad šio gyvio viduje esanti į spiralę susisukusi penio užuomazga išsikleistų ir pakeistų panaudotą išorinį poravimosi organą, nustatė mokslininkai. Šis ciklas gali kartotis bent tris kartus.

Šie rankos nykščio dydžio moliuskai yra hermafroditai – jie turi tiek vyriškus, tiek moteriškus dauginimosi organus. Per sueitį gyvūnai atlieka dvejopą lytinę funkciją: vienas iš jų sušvirkščia spermos poravimosi partneriui, taip pat gauna jo sėklos, kuri išsaugoma vėlesniam kiaušinėlių apvaisinimui.

Kai kurie kiti gyvūnai taip pat gali lengvai numesti savo kūno dalis – pavyzdžiui, daugeliui driežų gali nulūžti uodega, kuri vėliau atauga.

Mokslininkai stebėjo, kaip poruojasi jūrų šliužai, kurie buvo sugauti narų ir laikomi akvariume. Po kiekvienos kopuliacijos, kuri trukdavo nuo keliolikos sekundžių iki kelių minučių, kiekvienas iš šliužų numesdavo savo penį – kūno šone esantį į kaspiną panašų organą, nukreipiamą į partnerio lytinę angą.

Mokslininkai taip pat ištyrinėjo vyriškų dauginimosi organų mikroskopinę struktūrą ir funkcijas. Jie aptiko vidinių spiralinių darinių, iš kurių, kaip manoma, išauga nauji peniai.

„Manome, kad audinys spiralinėje penio dalyje yra suspaustas ir nediferencijuotas, o vėliau palaipsniui išsivysto į „naują penį“, – rašo tyrėjai. – Gali prireikti maždaug paros, kad spiralinis darinys būtų parengtas kopuliacijai.“

Mokslininkus sudomino dar viena šių jūrų šliužų intymaus gyvenimo ypatybė: jie nustatė, kad ant šių gyvūnų penio esama smulkių dyglių. Manoma, kad jie padeda pašalinti specialioje kameroje saugomą ankstesnio partnerio spermą.

Tų dyglių smaigaliai nukreipti atgal, todėl penį sunku ištraukti po kopuliacijos. Galbūt dėl to jis yra numetamas po sueities.

Chromodoris reticulata gali kompensuoti trumpam dėl penio netekties sumažėjusias reprodukcines galimybes, įgyjant reprodukcinį pranašumą dėl (svetimos) spermos išstūmimo“, – rašo studijos autoriai.

Kai kurie kiti gyvūnai taip pat gali lengvai numesti savo kūno dalis – pavyzdžiui, daugeliui driežų gali nulūžti uodega, kuri vėliau atauga. Tačiau mokslininkai sarkastiškai pastebėjo, kad tik nedaugelis linkę atsisveikinti su savo peniu.

Skaityti visus komentarus 1
Komentuoti straipsnį
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
PRISIMINTI
ATSTATYTI
Pranešti klaidą
Pažymėkite klaidą tekste, pele paspaudę kairijį pelės klavišą
Užpildykite klaidos formą ir išsiųskite
Komentuoti
* - privalomi laukai

Komentaras įrašytas

Naujausi komentrai

Komentarų nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Kategorijos pabaiga
Skaitomiausios naujienos
 
Iš pirmų lūpų Twitter

Teniso naujienos