Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Atidaryta įspūdinga Šiaulių senamiesčio maketo paroda

Parodos atidarymas.
Šiaulių „Aušros“ muziejaus nuotr. / Parodos atidarymas.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ketvirtadienį Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch.Frenkelio viloje (Vilniaus g. 74) atidaryta Šiaulių senamiesčio maketo paroda, skirta miesto savivaldos 220-mečiui.

Miestų maketai, kaip istorinės atminties puoselėjimo būdas, yra populiarūs visame pasaulyje. Savo maketus turi Varšuva, Berlynas ir kiti Europos miestai. Atskirų objektų ar kultūros paveldo kompleksų maketų galime išvysti ir viename kitame Lietuvos muziejuje, tačiau šiauliečiai pirmieji Lietuvoje turės kone viso Šiaulių istorinio senamiesčio maketą. Būtent jis – Šiaulių miesto savivaldos 220-mečiui skirtos parodos akcentas. Maketą „Aušros“ muziejaus iniciatyva ir rūpesčiu kuria šiaulietis dailininkas S.Kruopis.

Autorius gausiai susirinkusiems parodos atidarymo dalyviams pasakojo, kad maketas – jo vaikystės svajonė, kurią įgyvendinti atsirado proga, kai „Aušros“ muziejus ėmėsi šios iniciatyvos.

Makete atkurti pasirinkta XIX a. pab.–XX a. pr. Šiaulius, kuomet nutiesus geležinkelį, plėtojantis pramonei bei prekybai, miestas ypač sparčiai augo ir gražėjo, susiformavo jaukus senamiestis, kuris, deja, per du pasaulinius karus buvo smarkai suniokotas.

Parodoje pristatomas pirmosios maketo dalies fragmentas, kurį per visą parodos eksponavimo laiką, iki 2012-ųjų gegužės, papildys sukurti nauji statiniai ir kitos detalės. Visi, apsilankysiantys parodoje, turės galimybę stebėti, kaip plečiasi ir auga unikali senojo miesto miniatiūra. Vėliau numatoma sukurti antrąją maketo dalį ir užbaigtą kūrinį 2013 m. perkelti į nuolatinės ekspozicijos vietą – Venclauskių namus.

Numatoma, kad net ir 160 kartų sumažinta, 1:160 cm masteliu atkuriama miesto centrinė dalis makete užims daugiau kaip 10 kv. m., bus daugiau kaip 3 metrų ilgio ir maždaug tiek pat pločio. Pirmosios maketo dalies apimtis – apie 5 kv. m.

Šiuo metu Šiaulių senamiesčio makete jau „pastatyta“ daugiau kaip 50 įvairios paskirties ir dydžio statinių. Aukščiausias pastatas – Šiaulių katedra – makete bus maždaug 40 cm aukščio. Šį, seniausią miesto statinį, tikimasi užbaigti 2011 metų Kalėdoms ir pristatyti visuomenei.

Visi statiniai ir kitos maketo detalės atkuriami remiantis istorine, ikonografine medžiaga, kurią reikia surinkti ir kruopščiai ištyrinėti. Čia maketo autoriui S.Kruopiui talkina „Aušros“ muziejaus darbuotojų komanda, miesto vaizdais iš asmeninių archyvų dalijasi kolekcininkai. Iš jų minėtini šiauliečiai Petras Kaminskas, Alvydas Virginis, kauniečiai Adomas Miliauskas, Almantas Miliauskas ir kiti geranoriai maketo kūrimo talkininkai.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min