Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kauniečio menininko Gintauto Velykio parodoje atgimė Palemono legenda

Kauno menininkų namuose rugsėjo 26 d. atidaryta Gintauto Velykio paroda „Palemono parafrazės / artEfax“. Joje atgimė Palemono legenda, papasakota originaliomis vaizduojamojo meno priemonėmis.
Gintautas Velykis, „Palemono parafrazės / artEfax“
Gintautas Velykis, „Palemono parafrazės / artEfax“ / KMN nuotr.

Eksponuojami darbai sukurti originalia technika su paties autoriaus sukonstruotu optiniu vaizdo formavimo instrumentu, veikiančiu panašiai kaip faksas, todėl ir parodos leitmotyve atsispindi tarsi siunčiamos vaizdo žinutės iš praeities, tarsi drobulės iš nežinomų istorijos liudytojų.

Dailininkas sako, kad senovės kultūros ženklai laikui bėgant transformuojasi ir šie pasikeitimai yra nuolatinis jo įkvėpimo šaltinis. Išnagrinėjęs daug įvairių istorijos šaltinių apie Palemoną, menininkas pateikia savo meninę versiją. Jo darbai, tiek tiesiogine, tiek perkeltine prasme „perleisti“ per paties autoriaus istorinę atmintį ir panašiai kaip faksą veikiantį aparatą.

Palemono istorija

Palemonas – Lietuvos metraščių legendinėje dalyje ir kt. istorijos šaltiniuose minimas legendinis Gediminaičių ir kt. ankstyvosios LDK valdovų pirmtakas bei protėvis, iki XIX a. I pusės daugelio lietuvių ir lenkų kildintas iš senovės Romos didikų.

Pasak Palemono legendos „metraštinės“ versijos, Palemonas buvo Romos imperatoriaus Nerono giminaitis; gelbėdamasis nuo Nerono persekiojimų, jis su šeima ir 500 valdinių pabėgęs iš Italijos ir apsigyvenęs prie Nemuno, Jūros bei Dubysos upių. Iš Palemono vaikaičių esą kilo Lietuvos didieji kunigaikščiai ir kunigaikščiai Alšėniškiai bei Giedraičiai, o kartu su Palemonu į Lietuvą neva atvykę Romos patricijų palikuonys – didikai Goštautai, Davainos ir Manvydai.

Istoriografijoje nuo XVIII a. antrosios pusės Palemonas laikomas Lietuvos metraščių legendinės dalies fiktyviu personažu, skelbiama tinklalapyje Wikipedia.org.

Jungia muziką ir dailę

Dailininkas, muzikantas, meno medijų kūrėjas ir naujų prietaisų išradėjas G.Velykis yra surengęs daugiau nei dvidešimt personalinių tapybos bei skaitmeninės grafikos parodų Lietuvoje bei užsienyje.

Menininko interesų ratas labai platus, be meno, muzikos ir šiuolaikinių technologijų, jis žavisi ir domisi istorija, biologija, astronomija, geometrija, fizika. Visos šios ir daugelis kitų sričių randa savo vietą dailininko kūryboje, ją praplėsdamos ir padėdamos atrasti savitą meninės raiškos stilių.

G.Velykio kūrybos moto: „Į kūrinį, kuriame daugiau intrigos – įdomiau žvelgti“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius