Mieli skaitytojai,
portalas 15min.lt augs ir vystysis, jeigu ir toliau gaus pajamas iš reklamos, kitų pajamų mes neturime. Kadangi jūs naudojatės reklamos blokavimo programa, reklamų nematote, išskyrus šią vieną. Prašome jūsų supratimo. Gero naršymo! 15min komanda.

Uždaryti
Šeštadienis 2015.08.29
Pranešk naujieną
@Indrė Bungardaitė Vakaro naujadaras - separazitai. Autorinės teisės - @RaimundasCelenc #15minlt
@Kristina Aksamitaitė Pažangūs studentai šįmet liko it musę kandę. Skaitykite, kodėl #15minlt t.co/tcUo23i..
@Mažvydas Karalius Viskas bus blogai, pamatysite. Ironiškai: t.co/ROEu1xO.. #15min
Daugiau orai.lt

Astronomai pirmą kartą užfiksavo, kaip gimsta planeta

Dailininko sukurta vizualizacija, kaip galėtų atrodyti jauniausia kada nors atrasta, dar besiformuojanti planeta „LkCa 15 b“.
Karen L.Teramura/Havajų universiteto Astronomijos instituto nuotr. / Dailininko sukurta vizualizacija, kaip galėtų atrodyti jauniausia kada nors atrasta, dar besiformuojanti planeta „LkCa 15 b“.
Šaltinis: 15min.lt
A A

Havajų universiteto astronomams pavyko pirmą kartą istorijoje užfiksuoti, kaip aplink žvaigždę formuojasi planeta.

Paprastai sunku pastebėti planetos „gimimą“, kadangi jį nustelbia žvaigždės šviesa. Mokslininkai panaudojo specialią veidrodžių sistemą, kad uždengtų žvaigždės spindesį, rašo Dailymail.co.uk.

Planeta, kuriai suteiktas pavadinimas „LkCa 15 b“, yra karšta protoplaneta (planeta, esanti pradinėje susidarymo stadijoje), apsupta šaltesnių dulkių ir dujų. Traukiamos stambesnio kūno dujos ir dulkės krenta į jį, taip augindamos protoplanetos masę. Manoma, kad „LkCa 15 b“ taps dujų milžine, panašia į Jupiterį.

Keckobservatory.org nuotr./Kaip gimsta protoplaneta: kairėje – žvaigždės „LkCa 15“ ir ją supančių dujų bei dulkių debesies vaizdas. Dešinėje – priartinta centrinė dalis, kurioje pažymėta žvaigždės vieta ir matyti besiformuojanti planeta.
Keckobservatory.org nuotr./Kaip gimsta protoplaneta: kairėje – žvaigždės „LkCa 15“ ir ją supančių dujų bei dulkių debesies vaizdas. Dešinėje – priartinta centrinė dalis, kurioje pažymėta žvaigždės vieta ir matyti besiformuojanti planeta.

Ši planeta yra už 450 šviesmečių nuo Žemės.

Astronomas Adamas Krausas besiformuojančią planetą rado naudodamas ant Mauna Kea ugnikalnio esančius teleskopus, kurie yra didžiausi optiniai infraraudonųjų spindulių teleskopai pasaulyje.

Savo atradimų rezultatus jis paviešino trečiadienį.

„LkCa 15 b“ yra jauniausia kada nors atrasta planeta, maždaug penkis kartus jaunesnė už ligšiolinę rekordininkę. Ši jauna dujų milžinė formuojasi iš dulkių ir dujų. Anksčiau tokių fenomenų nepavykdavo užfiksuoti, kadangi jie vyksta labai arti žvaigždės. Bet, pirmą kartą, mes sugebėjome tiesiogiai išmatuoti pačią planetą ir aplink ją esančią materiją“, – sakė A.Krausas.

Pašalinę žvaigždės skleidžiamą šviesą mokslininkai gali matyti ją supančias dulkes ir dujas, o taip pat tarpus šiuose „debesyje“, kuriuose gali formuotis protoplanetos.

Komentarai: 20
Parašykite atsiliepimą apie 15min.lt