-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Gautas pirmasis istorijoje trimatis Saulės atvaizdas

JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) zondai dvyniai STEREO-A ir STEREO-B sekmadienio vakarą pasiekė heliocentrinės orbitos priešingus taškus ir perdavė pirmąjį istorijoje visą trimatį Saulės atvaizdą, praneša Rusijos naujienų agentūra „RIA Novosti“.
Saulės sistema
Saulės sistema / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

„Pirmą kartą galime stebėti Saulės aktyvumą visu jos trimačiu grožiu“, – sakė NASA projekto STEREO narys Angelas Vurlidas.

NASA tinklalapyje paskelbtas trumpas vaizdo įrašas, kuriame galima pamatyti visą Saulės paviršių. Šis centrinio šviesulio „gaublys“ buvo sudarytas sujungus zondų vienu metu atsiųstus priešingų Saulės pusių atvaizdus.

Mokslininkai pabrėžia, kad aparatų teleskopai buvo nustatyti priimti ultravioletinius spindulius, todėl galima gauti duomenų apie pagrindinius Saulės aktyvumo aspektus – žybsnius, plazmos protuberantus.

Vienu metu stebint visą Saulės paviršių ir visą jos atmosferą, galima labai tiksliai numatyti kosmoso „orų“ poveikį Žemei. Nuo Saulės atskriejantys plazmos srautai veikia mūsų planetos magnetinį lauką, sukeldami šiaurės pašvaistes, radijo ryšio trikdžius ir net elektros tinklų sutrikimus.

Anksčiau mokslininkai galėjo sužinoti, ar yra Saulės dėmių, atsirandančių jos antrojoje pusėje, tik tada, kai šviesulys visiškai apsisukdavo aplink savo ašį per 27 dienas. Turėdami galimybę stebėti visą trimatį Saulės aktyvumą, ypač Saulės vėjo intensyvumo pokyčius ir nuo Žemės nematomose srityse susidarančias aktyvias zonas, tyrėjai galės iš anksto prognozuoti veiksnius, galinčius paveikti mūsų planetą.

„Aktyvios vietos kitoje (Saulės) pusėje mums nebebus netikėtumai, nes iš STEREO sužinosime apie jų atsiradimą“, – pabrėžė Kolorado mieste Boulderyje veikiančio Kosmoso orų centro atstovas Billas Murtaghnas.

NASA 2006 metų spalį paleido į kosmosą zondus dvynius STEREO (Solar Terrestrial Relations Observatory). Šie aparatai buvo paleisti skrieti heliocentrinėje orbitoje, nutolusioje nuo Saulės tokiu pat atstumu, kaip ir Žemė.

Prieš mūsų planetą skriejantis zondas buvo pavadintas STEREO–A (nuo žodžio „ahead“ – „priekyje“), o sekantis jai iš paskos – STEREO–B („behind“ – „gale“). Zondai pamažu tolo vienas nuo kito, o sekmadienį pasiekė priešingus orbitos taškus Saulės atžvilgiu. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius