Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Iš kosmoso nukritęs meteoritas sukėlė ginčą dėl teisės į jo nuosavybę

Nežemiškos kilmės uoliena meteoritas tapo kuo žemiškiausio ginčo objektu - kas turėtų būti teisėtas jos savininkas.
Meteoritas
Meteoritas / „Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Meteoritas

Sausio 18 dieną, sutemus, teniso kamuoliuko dydžio meteoritas pramušė Virdžinijos medicinos centro stogą ir nukrito į pacientų apžiūros kambarį, greta tos vietos, kurioje visai neseniai sėdėjo gydytojas. Tuo pat metu žmonės pasakojo danguje matę krintantį ugnies kamuolį.

„Juk galėjau aš tuo metu būti toje vietoje, į kurią jis nukrito, – sakė daktaras Marcas Gallini. – Matyt, ne mano valanda buvo“. 

M.Gallini ir drauge su juo dirbantis gydytojas Frankas Ciampi sakė iš karto nusprendę atiduoti šį retą daiktą J.Smithsono institutui, kuris už jį pasiūlė 5 tūkstančius JAV dolerių. Po kelių dienų meteoritas buvo nusiųstas saugoti į Nacionalinį gamtos istorijos muziejų.

Tačiau gydytojai nerimauja, kad pastato, kuriame įsikūręs medicinos centras, savininkas, jau daug metų jiems nuomojantis šias patalpas, gali pareikšti pretenzijas į šią uolieną. Kolekcininkų siūlomas atlygis už meteoritą gali būti labai viliojantis.

M.Gallini, kurio šeima nuo 1978 metų užsiima gydytojo praktika Virdžinijoje, pareiškė, kad jis informavo pastato savininką Erolą Mutlu apie savo ketinimus perduoti radinį J.Smithsono institutui, kuris turi didžiausią pasaulyje meteoritų kolekciją.

Pasak M.Gallini, savininkas tuomet sutiko su šiuo sprendimu, tačiau po savaitės E.Mutlu atsiuntė gydytojams elektroninį laišką, kuriame teigė, jog drauge su pastato bendrasavininkiu broliu Denizu Mutlu ketina kreiptis į institutą ir atgauti jiems priklausančią uolieną.

Gydytojai pasisamdė advokatą ir paprašė J.Smithsono instituto neperduoti meteorito Mutlu šeimai, kol teismas neišspręs, kas yra teisėtas meteorito savininkas.

Institutas atsisakė komentuoti, kam galėtų priklausyti ši uoliena, tačiau išplatino pareiškimą, kuriame teigia, kad „laikys „Lortono meteoritą“ savo nuosavybe, kol bus nustatytas teisėtas jo šeimininkas“.

Pasak muziejaus kuratorių, Lortono meteoritas Žemę pasiekė nuo asteroidų juostos – plataus tūkstančių asteroidų regiono ties pagrindine Saulės sistemos plokštuma tarp Marso ir planetos milžinės Jupiterio orbitų – kurioje skrieja dauguma asteroidų.

Už panašius iš dangaus nukritusius meteoritus kolekcionieriai siūlo tūkstančius dolerių. Meteoritų medžiotojai jau apieškojo Virdžinijos priemiesčius, ieškodami kitų Lortono meteorito likučių, tačiau jų nerado.

Pasak ekspertų, jeigu neatsiras kitų Lortono meteorito dalelių, už muziejuje saugomą uolieną rinkoje galima būtų gauti 25–50 tūkstančių JAV dolerių. Tačiau kol kas, daugiau meteoritų nerasta.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
Užsisakykite 15min naujienlaiškius