Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kiaušiniai: nepatinka balti – į sveikatą rudų, nenorit „gamyklinių“ – prašom kaimiškų

Kiaušiniai
A.Pelakausko nuotr. / Kiaušiniai.
Šaltinis: alytausgidas.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Ar turit tų po 36 centus?“ – ataidi klausimas. „Ne, pigiausius jau baigėm, dabar po 38 ir 42 centus likę”, – atsako. Tokį vaizdelį žurnalistai aptiko prie vieno Alytaus „kiaušinkioskio“. Šv. Velykos artėja – vištų derliaus arsenalai mažėja. Bet mūsų šventinis stalas be pagrindinio šio savaitgalio akcento – kiaušinio, tikėkimės, neliks.

Žurnalistai aplankė kioskelius, turgus, didžiuosius ir mažuosius prekybos centrus. Kiaušinių (nuo 36 iki 60 centų už vienetą) yra pakankamai. Atsibodo lenkiški, prašom – lietuviškų, o gal latviškų? Nepatinka balti – į sveikatą rudų. Nenorit „gamyklinių“ – prašom tiesiai iš Velykų „bobutės“ kaimo...

Tai vienintelis produktas, kuris...

Sakoma, kad kiaušinis – stebuklas, burtininkės gamtos dovana žmogui, būtiniausių maisto medžiagų šaltinis. Vištų kiaušinis yra produktas, kurį žmogaus organizmas įsisavina iki 97-98% ir praktiškai nepalieka šlakų žarnyne.

Tai vienintelis produktas, kuris turi pilnaverčių baltymų, riebalų, angliavandenių, įvairių mineralinių medžiagų, beveik visų žinomų vitaminų tokiu tarpusavio santykiu, kuris idealiai atitinka žmogaus organizmo poreikius. Mineralinių medžiagų trynyje dvigubai daugiau negu baltyme, gausu ir vitaminų – A, D, E, B1, B2, PP, B12, biotino.

Kiaušinis nebaisus skaičiuojantiems kalorijas. Šimte gramų – 157 kilokalorijos (palyginimui kiaulienoje 355–489 kkal). Kiaušinio trynys mus aprūpina ir vitaminais A ir D, kurie stiprina sveikatą, didina atsparumą ligoms. Kiaušinyje gausu Na, Ca, Fe, P, Cl, S, Hg, Cu ir kitų elementų. Ir jokių madingų E „vitaminų“...

Kiaušiniai prekybos centruose

Prieš šv.Velykas „Kainų ir kokybės gidas“ išsiruošė pirkti kiaušinių. Juk Velykos be kiaušinių – kaip vestuvės be muzikantų. Vienas kolega sako, kad Kalėdas ir Velykas sugalvojo prekybininkai ir kai prieš šias šventes tenka apsilankyti parduotuvėse ar turgavietėse, supranti, kad dalis tiesos jo pasakyme yra.

Pirmiausiai „prazonduojame“ Alytaus prekybos centrus. Čia parduodami daugiausia lietuviški, nemažiau penkių paukštynų kiaušiniai, o jų kaina – nuo 3,75 Lt (S dydis) iki 5,69 Lt (XL) už indelį.

Nors Lietuvoje  yra beveik 20 vištų dedeklių paukštynų, keliuose prekybos centruose randame ir iš Latvijos atvežtos produkcijos. Į naujoviško dizaino dėžutes supakuotų kiaušinių nėra tik Y prekybos centre ir su juo siejamame, kur anksčiau viskas buvo „pigiau grybo“, o dabar parduodama už „centus“. X ir N centruose – tiek lietuviškų, tiek latviškų – nors vežimu vešk. Didžiausias lietuviškų ir latviškų pasirinkimas, berods, X prekybos centre.

Kiaušiniai turguose ir kioskuose

Jazminų gatvės turguje kone išimtinai prekiaujama lenkiškais kiaušiniais, o jų kaina svyruoja nuo 33 iki 42 centų už vienetą. Keletas moterėlių pardavinėja tikrus kaimiškus kiaušinius, už jų „desėtką“ prašo 5–6 litų. Jotvingių turgelyje ankstyvi pirkėjai taip pat gali įsigyti šviežių kaimiškų kiaušinių po 50 centų už vienetą. Ne tik agentūra VBS („Viena bobutė sakė“), bet ir kiti informacijos šaltiniai teigia, kad vėliau šiuos kiaušinius perperka ir litu brangiau perparduoda kitos „babulkos“.

Ūkininkų turguje „Šėlsmas“ Putinuose, kitaip dar vadinamame „Balčiaus turguje“ įsigysite lietuviškų ar lenkiškų kiaušinių. Minėjome specializuotus „kiaušinkioskius“. Prie „Eglės“ parduotuvės šiuo metu prekiaujama, atrodo, lenkiškais kiaušiniais, o Jotvingių gatvės turgelio gale esančio kioskelio pardavėja siūlo lietuviškus iš Z ir G paukštynų. Pasak moters, prieš Velykas daugelis prašo kiaušinių baltu lukštu, o šiaip dažniausia perkami su rudu lukštu.

Nepamiršome ir gurmanų. Alytuje jie įsigis putpelių kiaušinių, kurie yra ne tik labai maistingi, sveiki, bet ir papuoš šventinį stalą. Tiesa, turime nuliūdinti – stručių, žąsų, ančių kiaušinių Alytuje aptikti nepavyko...

6 dalykai apie kiaušinius:

Pirkti tik ženklintus kiaušinius (ypač turgavietėse).
Perkant kiaušinius atkreipti dėmesį į galiojimo datą (kiaušinių galiojimo terminas 28 dienos)
Galite pasirinkti: pirkti lietuviškus ar kitos šalies kiaušinius (ant kiaušinio užrašytas šalies kodas).
Kiaušinius laikykite šaldytuve. Neplaukite !.
Kiaušinius plaukite tik prieš vartojimą, nes nuplovę pirktus kiaušinius labai sutrumpinsite galiojimo terminą.
Kiaušinio vidus yra sterilus, todėl atminkite, kad skilę, dužę kiaušiniai kelia pavojų, į juos patenka įvairūs mikrobai, todėl juos reikia virti ilgiau (iki 7 min.).

Reikalavimai ir ženklinimas

Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą kiaušinių kokybei, rūšiavimui, ženklinimui ir tiekimui rinkai pradėti taikyti nauji reikalavimai. Kiaušiniai dar skirstomi į svorio kategorijas: XL – labai dideli (73 g ir didesni); L – dideli (63-73 g); M – vidutiniai (53-63 g); S – maži (iki 53 g). Svorio kategorijos būna pažymėtos ant kaušinių pakuotės.

Naujieji ženklinimo reikalavimai suteikia labai daug informacijos vartotojui. Todėl norėtumėme dar kartą informuoti, ką reiškia ant kiaušinių esantys ženklai. Pirmiausia vartotojas turi žinoti, kad kiaušinis, skirtas žmonių maistui, turi būti būtinai suženklintas. Jeigu kiaušinis neženklintas, jis greičiausiai yra skirtas perdirbimui. Ant kiaušinio turi būti žymuo, sudarytas iš skaičių ir raidžių, pavyzdžiui: 3 LT 44012

1. Pirmasis skaičius ant kiaušinio reiškia dedeklių vištų laikymo būdą:
1 reiškia, kad dedeklės vištos buvo laikomos laisvos (sodybose auginamos vištos, kurios vaikščioja lauke laisvai).
2 reiškia, kad dedeklės vištos buvo laikomos ant kraiko (paukštynuose, fermose laisvai vaikščiojančios vištos).
3 nurodo, kad dedeklės vištos buvo laikomos narvuose.
Lietuvoje dažniausiai sutiksime narvuose laikytų vištų kiaušinius (3), tačiau jau yra porą patvirtintų fermų, kuriose vištos laikomos ant kraiko.
2. Vidurinioji žymens dalis iš raidžių nurodo šalies kodą, kurioje yra dedeklių vištų laikymo vieta . Lietuvoje padėtas vištų kiaušinis turės ženklą LT.
3. Trečioji dalis nurodo dedeklių vištų laikymo vietos veterinarinio patvirtinimo numerį, kuris reiškia, kad ta laikymo vieta yra kontroliuojama kompetentingos tarnybos.

alytausgidas.lt
Komentarai
Šioje istorijoje Kiaušiniai, Sveikata, Putpelė
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min