Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naujas fenomenas: moterys, pasirenkančios neturėti vaikų

Draudimo bendrovės kratosi nėščiųjų
Photos.com nuotr. / Egzistuoja daug mitų apie nėštumą.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Vis daugiau moterų išsivysčiusiame pasaulyje pasirenka neturėti vaikų. Taigi kodėl jų draugai, šeima, kolegos ir net nepažįstami žmonės mano turį teisę kvestionuoti tokį sprendimą? Prieš kelis dešimtmečius niekam net nekildavo abejonių, kad moteriai ištekėjus, netrukus pas ją pasirodys gandras su specialiu ryšulėliu. Šiandien moterų pasirinkimo galimybės daug platesnės. Moteris gali pasigimdyti vaiką ištekėjusi. Ji gali gimdyti ir auginti jį viena. Pagimdyti vaiką ir grįžti į darbą arba jam gimus darbą mesti. Moteriai gali būti atliktos vaisingumo procedūros ir ji gali pastoti (arba ne), rašo BBC.

Bet kas, jei moteris nusprendžia iš viso negimdyti? Didžiojoje Britanijoje, Europoje ir Jungtinėse Valstijose atlikti tyrimai rodo, kad dabar tai daugybės moterų pasirinkimas. Kadaise toks sprendimas buvo laikomas „nenormaliu“ ir „nenatūraliu“. Net ir dabar į tokį moterų pasirinkimą žiūrima įtartinai. Gimdyti jokio noro neturinčios moterys teigia kartais išgirstančios keistų klausimų ir nepritarimo.

„Moteris darbe visai neseniai buvo gan šokiruota, išgirdusi mane teigiant, kad nenoriu turėti vaikų. Ji pasakė: „Tu esi moteris, gimei su įsčiomis, Dievas tau davė gimdą, kad galėtum susilaukti vaikų“, – BBC radijui pasakojo 25 metų Jenny Woolfson.

„Aš ir mano draugės kartais sulyginame žmonių reakciją į vaikų turėti nenorinčias moteris tarsi į homoseksualius asmenis prieš 40–50 metų. Žmonės, išgirdę apie abu šiuos atvejus, yra šokiruoti. Tai yra gyvenimo būdas, kurio jie nesitiki. Be to, toks gyvenimo būdas kelia iššūkį jų pasaulėžiūrai“, – teigia 31 metų Rhona Sweeting.

Moteris darbe visai neseniai buvo gan šokiruota, išgirdusi mane teigiant, kad nenoriu turėti vaikų. Ji pasakė: „Tu esi moteris, gimei su įsčiomis, Dievas tau davė gimdą, kad galėtum susilaukti vaikų."Vieno iš garsiausių universitetų pasaulyje, Londono ekonomikos mokyklos sociologė dr. Catherine Hakim daugelį metų analizavo moteris, savo noru Didžiojoje Britanijoje ir kitose Europos valstybėse pasirinkusias neturėti vaikų. Pasak jos, tai naujas socialinis fenomenas – moterys yra atviros ir pozityviai nusiteikusios tokiam gyvenimo būdui. „Prieš daugybę metų atliktas tyrimas Kanadoje atskleidė, kad apytiksliai pusė 40-mečių moterų, neturėjusių vaikų, tokį sprendimą priėmė būdamos dar labai jaunos, – sakė sociologė. – Tačiau didžioji dalis apklaustų moterų to viešai niekada nesakė, nes bijojo socialinio spaudimo, kurį būtų patyrusios, jei būtų užsiminusios apie pasirinkimą neturėti vaikų.“

Dr. C.Hakim pridūrė, kad kontraceptikų revoliucija galiausiai absoliučiai pakeitė perspektyvas. Seniau vaikų susilaukdavo iš esmės neišvengiamai visos susituokusios ar lytinių santykių turėjusios poros. Šiandien vaikų turėjimas yra sprendimas, kurį reikia pasirinkti. O kaip dėl nepritarimo tokiam moterų pasirinkimi? „Tai kartų ir amžiaus klausimas. Praeityje šis klausimas išties buvo stigma“, – teigė Londono ekonomikos mokyklos sociologė. Vis dėlto neigiamas požiūris į bevaikes moteris visiškai neišgaravo.

40-metė trijų vaikų įmotė Julia Wallance teigia neretai išgirstanti klausimą, kodėl neturi savo vaikų: „Žmonės sako: „Nežinai, ką prarandi. Kol neturėsi vaiko, tol nežinosi, kad tai išties yra tai, ko tu norėjai.“ Tai hipotetinis klausimas: jei neturi jokios motyvacijos susilaukti vaiko, kodėl turėtum tai daryti? Tikrai nesirinkčiau tapti medicinos sesele vien egzistuojant galimybei, kad man šis darbas pradėtų patikti, kai pradėčiau jį dirbti.“

35-erių Natalie Haynes su partneriu gyvena ketverius metus ir teigia niekada nesvajojusi apie mažytes kūdikio kojytes. „Mano tėvai buvo labai gerai ištreniruoti neklausti. Sunkiai dirbau mokykloje ir universitete, tuomet pabėgau ir tapau komike. Man pavyko, taigi jie jau laimėjo loterijoje. Manau, kad mano mamai patiktų būti močiute, bet aš turiu brolį ir tai jau jo rūpestis“, – sakė mergina.

Tačiau ne visos moterys sugeba taip ramiai kaip Natalie priimti savo pasirinkimą. Beeth Follini konsultuoja moteris, vis neapsisprendžiančias, ar susilaukti vaikų. Tai klausimas, su kuriuo ji pati susidūrė. Būdama 30-ies moteris nenorėjo turėti vaikų ir apie tai buvo įspėjusi savo partnerį. „Tačiau vėliau staiga pajutau poreikį. Metus ar dvejus praleidau kovodama su savimi, kol galiausiai nusprendžiau, kad noriu vaiko. Tačiau žinau, kad jei vaiko susilaukusi nebūčiau, būčiau gyvenusi visiškai kitokį, tačiau ne mažiau visavertį gyvenimą“, – sakė moteris.

Didžioji dalis jos klienčių nenori turėti vaikų, tačiau jaučia didelį spaudimą. „Dažnai šis spaudimas ateina iš vaikus turinčių draugų: „nežinai, ko netenki“ arba „būtum puiki mama“. Arba juokavimas, kad nekenti vaikų. Kartais taip juokauja tėvai, norintys sulaukti anūkų“, – pasakojo B.Follini.

Tačiau panašiais komentarais gali svaidytis ir pažįstami. „Daugelis žmonių mano, kad jei esi vieniša ir neturi vaikų, tiesiog dar nesusiradai tinkamo vyro. Tačiau jei palaikai santykius, jie klausia: „Kada žengsi kitą žingsnį?“ Moters vaisingumas vis dar suvokiamas kaip visuomenės nuosavybė. Vis dar egzistuoja tam tikras suvokimas apie moters vaidmenį visuomenėje, šeimą ir šeimos dydį“, – teigė moteris.

38-erių Lisa Davies teigia dažnai susidurianti su pašalinių įsitikinimu, esą ji negali turėti vaikų: „Mane liūdina, kad žmonės kartais žiūri į mane ir visiškai nesigėdydami klausia, ar turiu kokių nors problemų.“

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min