Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vaikams kenksminga per daug laiko leisti prie ekranų, patvirtino mokslininkai

Paslėpti televizoriaus valdymo pultelį ir žaidimų kompiuterio vairalazdę gali būti geras sumanymas, jeigu tai yra vienintelis būdas, leidžiantis apriboti laiką, kurį vaikai praleidžia spoksodami į ekranus, teigiama pirmadienį paskelbtoje studijoje.
Philips Cinema 21-9
Televizorius / Gamintojų nuotr.
Temos: 2 Televizorius Vaikai

Tyrimo, kurio rezultatai buvo paskelbti Jungtinėse Valstijose leidžiamame žurnale „Pediatrics“, autoriai nustatė, kad kasdien po daug valandų prie televizoriaus arba žaidimų kompiuterio praleidžiantys vaikai patiria daugiau psichologinių problemų. Palyginti su kitais vaikais, jiems sunkiau bendrauti su bendraamžiais; jie dažniau būna hiperaktyvūs; patiria emocinių sutrikimų ir blogai elgiasi.

Viena Didžiojoje Britanijoje esančio Bristolio universiteto mokslininkų išvada prieštarauja kai kuriems anksčiau paskelbtiems tyrimams: ilgo spoksojimo į ekraną poveikio fizinio aktyvumo nekompensuoja vaiko fizinio aktyvumo didinimas.

Tyrėjai paprašė 1 013 vaikų, kurių amžius 10–11 metų, atsakyti, kiek laiko jie kasdien vidutiniškai praleidžia žiūrėdami televiziją arba žaisdami, o ne ruošdami pamokas kompiuteriu. Atsakymai svyravo nuo nulio iki penkių valandų per dieną.

Vaikai taip pat atsakė į 25 klausimų anketą, siekiant įvertinti jų psichologinę būklę, o prie juosmens pritvirtinamais prietaisais, vadinamais akcelerometrais, buvo savaitę matuojamas jų fizinis aktyvumas.

Mokslininkai nustatė, kad vaikai, kurie kasdien žiūrėdavo televiziją arba žaisdavo kompiuteriu dvi valandas ar ilgiau, atsakydami į anketos klausimus surinkdavo daugiau balų. Tai rodo, jog jie patiria daugiau psichologinių problemų nei vaikai, kurie prie ekranų būna neilgai.

Net fiziškai aktyviems vaikams, kurie prie ekranų kasdien praleidžia ilgiau nei dvi valandas, gresia didesnė psichologinių sutrikimų tikimybė, todėl galima manyti, jog šis veiksnys yra pagrindinis.

Ankstesnėse studijose buvo skelbiama, kad ilgesnis žiūrėjimas į ekranus lemia blogesnę savijautą, tačiau ją gali pagerinti fizinis aktyvumas. Dėl šios priežasties tyrėjai buvo linkę manyti, kad fizinio aktyvumo didinimas gali kompensuoti neigiamą televizijos ir kompiuterinių žaidimų poveikį.

Daugelis tėvų ir vaikų taip pat galvoja, jog ilgas sėdėjimas prie kompiuterio arba televizoriaus nieko bloga, jeigu jų „gyvenimo būdas yra subalansuotas“, rašoma „Pediatrics“ paskelbtoje studijoje.

„Perteklinis elektroninės terpės naudojimas nekelia rūpesčių, jeigu vaikai fiziškai aktyvūs“, – sakoma „Pediatrics“ paskelbtoje studijoje.

Tačiau jos išvados rodo, jog šis teiginys ne visada gali būti teisingas, todėl tyrėjai pataria tėvams riboti vaikų prie ekranų leidžiamą laiką, kad būtų užtikrinta „optimali savijauta“.  

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Reklama
Ekspertės: moterų investavimo rezultatai – geresni, ko reikėtų pasimokyti vyrams
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Užsisakykite 15min naujienlaiškius