Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Algirdas Butkevičius: kol kas žinau tik vieną galimą koaliciją – mūsų siūlomą centro kairės

Socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Algirdas Butkevičius teigia kol kas žinąs tik vieną galimą realų koalicijos variantą – tai šiuo metu formuojama socialdemokratų, „darbiečių“ ir „tvarkiečių“ centro kairės koalicija.
Algirdas Butkevičius
Algirdas Butkevičius / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Aš kol kas žinau tik vieną – tai dabartinė siūloma mūsų trijų partijų koalicija“, – BNS penktadienį sakė A.Butkevičius, komentuodamas D.Grybauskaitės pasisakymą.

Teisiamos Darbo partijos vadovas Viktoras Uspaskichas žurnalistams penktadienį sakė, jog tai, ar Darbo partija bus valdančiojoje koalicijoje, priklausys nuo to, ar socialdemokratai ir jų lyderis A.Butkevičius atlaikys spaudimą.

„(...) puikiai suprantu, kad tai yra pakankamai didelis fizinis krūvis jam. Pavyzdžiui, aš gana stiprus žmogus, aš bet kokius atlaikyčiau, manęs pastumti nelabai galima. Tikiuosi, kad ir Algirdas atlaikys“, – vylėsi Darbo partijos pirmininkas.

Jis tvirtino, kad Darbo partijos buvimą arba nebuvimą valdančiojoje koalicijoje lems Lietuvos socialdemokratų partijos pozicija.

„Nuo socialdemokratų, aišku, priklausys, todėl, kad mes su jais deramės. Jeigu jų nebus, mes juk vieni negalime formuoti (daugumos – BNS)“, – kalbėjo V.Uspaskichas.

Jis apgailestavo, kad jo bendravimas su valstybės vadove vyksta per žiniasklaidą.

„Manau, kad mes gyvename teisinėje, civilizuotoje, demokratinėje valstybėje ir nei aš prezidentei, nei prezidentė mums neturi linkėjimų perduoti per spaudos puslapius. Civilizuota tvarka reikia pakviesti ir pasakyti, išreikšti savo apgailestavimus, nuostatas. Pavyzdžiui, V.Adamkus (kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus – BNS) visai normaliai buvo mane pakvietęs, kai man buvo reiškiamas nepasitikėjimas, jis su manimi kalbėjo. Nesvarbu – mėgsta, nemėgsta, bet laikosi civilizuotos padorios bendravimo tarp politikų politikos, – sakė V.Uspaskichas. – Būtų normalu išklausyti prezidentę. Dabar vieni išgirdo, ką nors ne taip parašė, ne taip pasakė. Galbūt išgirdus mūsų poziciją pasikeis jos nuomonė. Kadangi nėra bendravimo, sunku pasakyti.“ 

BFL nuotr./Viktoras Uspaskichas
BFL nuotr./Viktoras Uspaskichas

Anot jo, Konstituciniam Teismui dar nepaskelbus savo verdikto, išvis politikai turėtų susilaikyti nuo komentarų.

„Pirmiausia, šiandieniniai rinkimų rezultatai numato trijų koalicijų galimybę, ir šitą žino visi politikai, išrinkti į Seimą. Dėl to, kokia bus koalicija ir kam bus siūlomas premjero postas, sprendimą darysiu tik po Konstitucinio Teismo išaiškinimo“, – žurnalistams penktadienį sakė D.Grybauskaitė.

Po antrojo rinkimų turo šalies vadovė yra konstatavusi, kad Seimo rinkimus laimėjo ir daugiausia balsų surinko socialdemokratai.

„Todėl labai didelė tikimybė, kad jiems po to, kai Vyriausioji rinkimų komisija patvirtins galutinius balsavimo rezultatus, ir siūlysiu formuoti Vyriausybę“, – praėjusią savaitę kalbėjo D.Grybauskaitė, taip pat pareiškusi, kad palaikys tik tą politinę jėgą, kuriai pavyks valdančiąją daugumą suburti be Darbo partijos.

Klausiamas, ar žino, kokius tris koalicijos variantus turi omenyje D.Grybauskaitė, A.Butkevičius teigė, jog anksčiau tarp politikų neoficialiai svarstytos dar kelios alternatyvos – socialdemokratų, „tvarkiečių“ ir visų likusių mažesnių frakcijų be Darbo partijos ir konservatorių bei vadinamoji plačioji „vaivorykštės“ koalicija su konservatoriais, bet be Darbo partijos.

Tačiau, anot A.Butkevičiaus, visos šios alternatyvos būtų nerealios ir labai trapios. Todėl, LSDP lyderio teigimu, jokie kiti variantai, išskyrus centro kairės koaliciją, šiuo metu nesvarstomi. 

„Jei Konstitucinis Teismas pripažins, kad rinkimai yra teisėti, tai mes pateiksime dabartinės koalicijos sudėtį, koalicinę sutartį, prie kurios bus pridėtos politikų pavardės. Jei bus kitoks teismo sprendimas – tada lauksime pirmalaikių rinkimų. Bet manau, kad su kiekviena diena..., pavyzdžiui, ir šiandien, gavome žodinę informaciją, kad Panevėžio mieste buvo perkami balsai kai kurių konservatorių politikų ir net buvo panaudojami administraciniai resursai verčiant mokyklų mokytojus koncentruoti ten, kur buvo kandidatai“, – sakė A.Butkevičius.

Jis teigė šią informaciją gavęs iš teisėsaugos, tačiau iš kurios – konkrečiai nenurodė. Paklaustas, ar bus dėl to kreiptasi į Vyriausiąją rinkimų komisiją (VRK), A.Butkevičius teigė, jog tai priklausysią nuo Konstitucinio Teismo sprendimo šeštadienį.

„(...) Tai tikra, tikrai neišgalvota. Palauksiu Konstitucinio Teismo sprendimo, jei bus neigiamas sprendimas, prasidės diskusija Seime, tada ir pateiksiu visą informaciją“, – sakė A.Butkevičius.

Raimundas Alekna penktadienį paneigė A.Butkevičiaus teiginius, esą konservatoriai per šiuos Seimo rinkimus pirko balsus

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) centrinio rinkimų štabo vadovas Raimundas Alekna penktadienį paneigė A.Butkevičiaus teiginius, esą konservatoriai per šiuos Seimo rinkimus pirko balsus.

„Atsakingai pareiškiu, kad Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai balsų neperka, niekada nepirko ir nepirks. Belieka apgailestauti, kad A.Butkevičiui pritrūko solidumo, kai skuba švaistytis niekuo nepagrįstais kaltinimais“, – partijos išplatintame pranešime cituojamas R.Alekna.

Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė Vida Bielskytė BNS penktadienį sakė, kad nei Panevėžio apygardos, nei Panevėžio apylinkės prokuratūroje, nei Panevėžio apskrities vyriausiajame policijos komisariate nėra atliekamas joks ikiteisminis tyrimas dėl balsų pirkimo.

KT šeštadienį skelbs sprendimą byloje dėl pažeidimų per rinkimus. Antradienį Seimas priėmė nutarimą, kuriuo prašo KT išvados, ar „šiurkštūs Seimo rinkimų įstatymo pažeidimai leido Vyriausiajai rinkimų komisijai nustatyti esminius rinkimų rezultatus daugiamandatėje rinkimų apygardoje daugiau kaip vieno mandato tikslumu“.

Taip pat klausiama, ar šiurkštūs įstatymo pažeidimai Šilutės–Pagėgių, Biržų–Kupiškio, Širvintų–Vilniaus, Vilniaus–Trakų, Kaišiadorių–Elektrėnų bei Jurbarko apygardose leido po pirmojo turo tiksliai nustatyti visus kandidatus, patekusius į Seimo rinkimų antrąjį turą.

Trečiadienį į Konstitucinį Teismą prašydama išvados, ar per Seimo rinkimus nebuvo padaryti šiurkštūs įstatymo pažeidimai, kreipėsi ir šalies vadovė D.Grybauskaitė.

Prezidentė prašo KT įvertinti, ar „masiniai rinkėjų papirkinėjimai ir kiti pažeidimai“ turėjo reikšmingos įtakos galutiniams rinkimų rezultatams daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Taip pat šalies vadovė prašo Konstitucinio Teismo išaiškinti, ar nebuvo pažeistas Seimo rinkimų įstatymas tvirtinant galutinius rinkimų rezultatus Šilutės–Pagėgių, Biržų–Kupiškio, Širvintų–Vilniaus, Vilniaus–Trakų, Kaišiadorių–Elektrėnų, Jurbarko ir Pajūrio vienmandatėse rinkimų apygardose.

Juliaus Kalinsko/15 minučių nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko/„15 minučių“ nuotr./Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius

Dėl rinkimų pažeidimų šiose apygardose į prezidentę su skundais kreipėsi Lietuvos tautininkų sąjunga, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Darbo partija.

Remdamasis Konstitucinio Teismo išvadomis, galutinį sprendimą dėl Seimo rinkimų įstatymo pažeidimo priima Seimas.

Jei KT priima išvadą, kad buvo šiurkščiai pažeistas Seimo rinkimų įstatymas ir tai turėjo įtakos nustatant rinkimų esminius rezultatus, Seimas gali priimti vieną iš šių nutarimų: pripažinti rinkimus vienmandatėje ar daugiamandatėje rinkimų apygardoje negaliojančiais arba nustatyti tikruosius esminius rinkimų rezultatus.

Pagal patvirtintus rezultatus daugiamandatėje ir vienmandatėse apygardose, daugiausiai vietų Seime turėtų socialdemokratai – 38, antri liko konservatoriai, kurie turės 33 vietas, Darbo partija – 29, partija „Tvarka ir teisingumas“ – 11, Liberalų sąjūdis – 10, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – 8, partija „Drąsos kelias“ – 7, taip pat į Seimą išrinkti trys savarankiškai išsikėlę kandidatai ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius