Ar paviešinti orientaciją?

Publikuota: / Autorius: Ramunė Pajuodytė, psichologė-psichoterapeutė / 15min.lt
Ramunė Pajuodytė
Gedimino Žilinsko nuotr.  / Ramunė Pajuodytė
 
Didinti straipsnio tekstą Mažinti straipsnio tekstą

Sveika, Ramune. Esu gėjus. Seniai esu su tuo susitaikęs, dauguma mano draugų, tėvai žino. Visai kita situacija yra mano darbe. Darbas man labai patinka, kolegos mane mėgsta, vertina, bet pastaruoju metu man tapo sunku išsisukinėti, slėpti savo seksualinę orientaciją. Nuolat susilaukiu įvairių smalsuolių dėmesio: „tai kada ženysies?“, „kada parodysi savo merginą?“, „ar atsivesi į kalėdinį vakarėlį?“ ir pan. Kaip manai, ar verta rizikuoti ir viską jiems pasakyt? Antanas, 33 m.

Sveikas, Antanai. Tikrai labai sunku slėpti savo seksualinę orientaciją, kai esi su tuo seniai susitaikęs ir priėmęs kaip neatsiejamą savo tapatybės dalį.

Darbas – tai tarsi seksualumo atžvilgiu neutralus pasaulis, bet jame dominuoja heteroseksualai. Apskritai lyties ir seksualinės  orientacijos svarba  darbe  yra  nureikšminama,  lyg  žmonės  darbe būtų belytės būtybės.  Kadangi seksualinės mažumos yra socialiai nematomos, seksualinė orientacija yra suprantama kaip nesvarbi. Taip įtvirtinama nuostata, kad homoseksualūs  žmonės  turi  seksualinę orientaciją, o heteroseksualūs – neturi.
 

Gėjai, būdami mažuma, yra subordinuojami, stigmatizuojami ir išstumiami į socialinę atskirtį. Jie paprastai yra nelygiaverčiuose galios santykiuose  su dauguma. Mūsų visuomenėje egzistuoja didžiulis galios ir kontrolės mechanizmas, užčiaupiantis  neheteroseksualius žmones ir slopinantis bet kokias jų galimybes siekti savo savasties tapatybės vientisumo bei galimybes būti savimi darbe, o ne tuo, kuo juos nori matyti kiti.

Toks dviveidiškumas gali turėti neigiamas pasekmes ne tik individo savigarbai, bet ir sukelti psichinės sveikatos sunkumų. Žmogus turi nuolat galvoti, ką sakyti, ko nesakyti, ką pasakoti, ko ne, t.y. nuolat kontroliuoti save. Dėl to jis jaučia nuolatinę įtampą, o amžinas melas be galo sekina. Baisiausia tai, kad vien dėl to, jog saugai savo darbo vietą ir statusą, negali atsiverti ir taip tu pats tarsi pritari, kad būti gėjumi vis dėlto yra blogai, kad tai yra nenormalu. Kitaip sakant, nedrįsdamas atsiverti, lieki „nenormalus“. Kai tu nekvestionuoji, neprieštarauji, nepasakai, kad „taip, aš esu toks“, tos normos lieka nepajudinamos, ir jos yra tavo gyvenimo dalis, tu pats ir gyveni pagal jas netiesiogiai.

Visgi atsiverti ar ne, vieno teisingo atsakymo nėra ir būti negali. Viskas priklauso nuo konteksto, darbo aplinkos, kolegų tolerancijos. Be to, viena situacija, kai tu dirbi meno ar grožio srityje, tarkim, teatre ar grožio salone, visai kita, kai dirbi banke arba mokykloje. Taigi lyg ir būtų gerai atsiverti ir nebegyventi baimėje ir falše, bet gali sumokėti už tai nemažą kainą.
Nors pastaruoju metu homoseksualių žmonių stigmatizacija ir sumažėjo, ji vis dar egzistuoja. Darbdavių, vertinančių darbuotojo profesionalumą, nepriklausomai nuo jo/jos seksualinio tapatumo, vis dar labai mažai.

Taigi, rizikuoti tau ar ne? Galbūt tu gali patyrinėti kolegų galimas  reakcijas netiesioginiais klausimais, nors greičiausiai tą jau padarei. O gal tu gali atsiverti vienam artimiausiam kolegai, kuriuo pasitiki, o vėliau nuspręsti, ar atsiverti ir kitiems. Sėkmės tau.

 
Žmonės.lt / Santykiai : Publikuota:

Naujausi komentarai

jnjolana  IP: 92.251.149.158 Netinkamas komentaras

Paskaicius tokius komentarus darosi graudu kad lietuviai tokie neispruse.Homoseksualiu ne tampama bet gimstama.Nereikia smerkti zmoniu vien uz tai kad jie "kitokie".Jei jau homoseksualus ,pasak jusu,reikia musti,enkti ar kaip nors kitaip niekinti tai gal ir Cenzūra,kairiarankius ir kitus gimusius "kitokiais" imkit niekinti ir vadinkit gamtos klaida.As manau jog kiekvieno seimoje ar gimineje yra zmoniu kurie vienaip ar kitaip skiriasi nuo jusu,galbut liga ar apsigimimu.Tai gal ir tuos zmones vadinate "gamtos klaida"?Antanai neviesinkit savo seksualines orientacijos nes jusu niekas nesupras ir kentesit labiau nei dabar.NEDARYKIT KLAIDOS KURIOS NEBEGALESIT ISTAISYTI!

S  IP: 85.255.61.253 Netinkamas komentaras

MANO NUOMONE GEJAI KELIAUS I PRAGARA !

123  IP: 78.62.229.235 Netinkamas komentaras

na antanai , o kai del orentacijos pakeitimo , issigydymo , 1 surask ir ivardinksau priezasti kodel toks tapai , 2 tapk vyrisku , 3 pazabok savo liga - potrauki . 4 jei bijai pasakyt kad esi gejus bet norijuo likt , reiksias kad leidi ligai likt tavyje , nenori kovot tiesiog pasiduodi -- ir neistari as vyras

gaidziai  IP: 78.62.166.5 Netinkamas komentaras

Visus gejus muskit, enkit, nes tai gamtos klaidos. Taip issilepino zminija, kad nezino kas ir kaip turi buti.. Suknisti gejai, lezbietes ir visokie kitokie padarai....

xxx  IP: 78.57.11.81 Netinkamas komentaras

Toks vaizdas kad komentuoja vieni PE.DI.KAI ... Mums tikrai nereikia tokiu gamtos isdaigu. Nors kita vertus galima izvelgti ir sviesia sio reikalo puse - pasaulyje jau ziauriai truksta resursu nes zmoniu prisiveise kaip kokiu uteliu - o visokie iskrypeliai kaip straipsnio autorius palikuoniu tureti negali (pazeidziamas naturalus procesas)... Zodziu minti pagavot :D

Skaityti visus komentarus (30)

Tavo komentaras

"keiksmažodžiai" =
Jovita Valeikaitė: „Meilė italų kalbai atsirado anksčiau nei draugas italas“ 

J.Valeikaitė: „Meilė italų kalbai atsirado anksčiau nei draugas italas“

Skaitykite daugiau... 6

Pramogų pasaulyje pasklido gandas, kad muzikantas Adamas Levine'as išsiskyrė su rusų manekene Anne V 

Pramogų pasaulyje pasklido gandas, kad muzikantas Adamas Levine'as išsiskyrė su rusų manekene Anne V

Skaitykite daugiau... 2

Egidijus Sipavičius 

Egidijus Sipavičius: „Darbo man niekada netrūko“

Skaitykite daugiau... 9

Halle Berry nori išsikraustyti į Europą su mylimuoju Olivier‘u Martinezu ir dukra 

Halle Berry nori išsikraustyti į Europą su mylimuoju Olivier‘u Martinezu ir dukra

Skaitykite daugiau...

Į Lietuvą atvykstančios dainininkės „Appassionante“: „Stipriausi dalykai pasaulyje – muzika ir erotika“ 

Į Lietuvą atvykstančios dainininkės „Appassionante“: „Stipriausi dalykai pasaulyje – muzika ir erotika“

Skaitykite daugiau...

Filmuodamasis juostoje „Tamsos riteris“ velionis aktorius Heathas Ledgeris buvo apsėstas velnio? 

Filmuodamasis juostoje „Tamsos riteris“ velionis aktorius Heathas Ledgeris buvo apsėstas velnio?

Skaitykite daugiau... 15

Russellui Brandui atsisakius Katy Perry milijonų, dainininkė su šypsena pasirašė skyrybų dokumentus 

Russellui Brandui atsisakius Katy Perry milijonų, dainininkė su šypsena pasirašė skyrybų dokumentus

Skaitykite daugiau... 28

Nutrūktgalvė Aistė Paškevičiūtė ryžosi be stabdžių lėkti baidare nuo Tauro kalno 

Nutrūktgalvė Aistė Paškevičiūtė ryžosi be stabdžių lėkti baidare nuo Tauro kalno

Skaitykite daugiau... 29

Nauja interneto sensacija – lietuvišką dainą perdainavusi amerikietė mergaitė 

Nauja interneto sensacija – lietuvišką dainą perdainavusi amerikietė mergaitė

Skaitykite daugiau... 120

Karalienei Elizabeth II per 60-mečio soste iškilmes dainuos visas britų žvaigždynas 

Karalienei Elizabeth II per 60-mečio soste iškilmes dainuos visas britų žvaigždynas

Skaitykite daugiau... 4

Dainininkė Donata Virbilaitė į Lietuvą grįžta su keturiais vyrais 

Dainininkė Donata Virbilaitė į Lietuvą grįžta su keturiais vyrais

Skaitykite daugiau... 25

Princas Harry įgijo atakos sraigtasparnio piloto kvalifikaciją 

Princas Harry įgijo atakos sraigtasparnio piloto kvalifikaciją

Skaitykite daugiau...

Naomi Campbell: „Aš nesu supermodelis“ 

Naomi Campbell: „Aš nesu supermodelis“

Skaitykite daugiau... 11

Prodiuseriai paskelbė, kada baigsis serialas „Daktaras Hausas“ 

Prodiuseriai paskelbė, kada baigsis serialas „Daktaras Hausas“

Skaitykite daugiau... 39

Madonnos bendražygė reperė M.I.A. išsiskyrė su milijardieriumi vaiko tėvu 

Madonnos bendražygė reperė M.I.A. išsiskyrė su milijardieriumi vaiko tėvu

Skaitykite daugiau... 5

  

Žavioji Eva Mendes: dabar suprantu, kad žmonės mus myli už netobulumus

Skaitykite daugiau... 9

JAV prezidento žmona Michelle Obama televizijos laidoje dar kartą demonstravo ištvermę ir fizinę jėgą 

Michelle Obama televizijos laidoje dar kartą demonstravo ištvermę ir fizinę jėgą

Skaitykite daugiau... 7

Labiausiai pervertinti Holivudo aktoriai – Drew Barrymore ir Eddie Murphy 

Aktorė Drew Barrymore žada kurį laiką atsikvėpti nuo darbų

Skaitykite daugiau...

2012-02-09 11:36Žmonės.lt

 

Aistė Paškevičiūtė nuo Vilniaus Tauro kalno skriejo baidare

2012-02-09 07:54Žmonės.lt

 

Kate Middleton pasirodė viešumoje viena

2012-02-07 21:45TV

 

Gausus žvaigždžių būrys pasirodė Valentino dienai skirtame LNK koncerte

2012-02-07 18:49Žmonės.lt

 

Naujas romantiškas „Naujų pupyčių“ įvaizdis Šv. Valentino dienai

2012-02-07 18:57Įvairūs

 

Susitikimas su SezzY jo paties įrašų studijoje

2012-02-07 13:45Žmonės.lt

 

Naujoji „Pikaso“ fotosesija – Lietuvos jūrų muziejaus delfinariume

2012-02-07 14:54Žmonės.lt

 

Išėjusi iš grožio salono paparacų užklupta Sharon Stone žavingai šypsojosi

2012-02-06 22:33Muzika

 

„Rammstein“ koncertas Kaune

2012-02-06 16:53Žmonės.lt

 

Aleksandras Pogrebnojus nakvynės namų gyventojams įteikė maisto davinius

2012-02-05 20:58TV

 

Meilei skirta trečioji projekto „Chorų karai“ laida

2012-02-03 17:32Žmonės.lt

 

60 metų Didžiąją Britaniją valdančios karalienės Elizabeth II gyvenimo akimirkos

2012-02-05 22:07TV

 

Antroji šou „Lietuvos balsas“ laida

2012-02-03 16:56Žmonės.lt

 

Ryškiausias Elizabeth II stiliaus akcentas – skrybėlės

 

2012-02-02 09:46Žmonės.lt

 

Stefanija Mikuckytė – modelių konkurso „Top Model Worldwide“ finalininkė

„Naujos pupytės“ pristato naują, romantišką, meilės dienai skirtą grupės įvaizdį 

„Naujos pupytės“: „Valentino dieną norime būti labai romantiškos“

2012-02-01 23:02Mada

 

Romantiška Liutauro Salasevičiaus vestuvinių suknelių kolekcija

 
SezzY pristato dar nematytą prabangių vakarėlių ciklą 

SezzY įrašų studijoje

Žmonės ir 15min 

2012-02-01 21:23TV

 

Ketvirtoji „Žvaigždžių duetų“ laida dedikuota meilei

 
Ingrida Kazlauskaitė 

Ingrida Kazlauskaitė LNK laidos filmavime

2012-02-01 13:32Žmonės.lt

 

LNK projekto „Čilinam Šv. Valentiną arba 9 antausiai ir 3 vestuvės“ filmavimas

 
Avinas
Avinas
(03.21-04.20)
Jautis
Jautis
(04.21-05.22)
Dvyniai
Dvyniai
(05.23-06.21)
Vėžys
Vėžys
(06.22-07.22)
Liūtas
Liūtas
(07.23-08.22)
Mergelė
Mergelė
(08.23-09.22)
Svarstyklės
Svarstyklės
(09.23-10.22)
Skorpionas
Skorpionas
(10.23-11.22)
Šaulys|
Šaulys
(11.23-12.21)
Ožiaragis
Ožiaragis
(12.22-01.20)
Vandenis
Vandenis
(01.21-02.19)
Žuvys
Žuvys
(02.20-03.20)