Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Gyvenimas 5 sveikiausiuose pasaulio miestuose

Pertas – vienas sveikiausių miestų pasaulyje
123rf.com nuotr. / Pertas - vienas sveikiausių miestų pasaulyje
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

„Kas leidžia mums miestą vadinti sveiku?“, – klausia BBC.com kelionių rubrika. Ir pati atsako: prieinama sveikatos apsauga, miesto žmonių gyvenimo būdas ir žaliųjų bei sporto zonų gausa. Iš daugelio publikacijų, spausdintų tokiuose leidiniuose kaip „The Guardian“ ir „The Economist“, BBC autoriai atrinko penkis miestus, kurie daugiausiai investavo į žmonių sveikatos priežiūrą, sveikatingumą ir architektūrinius sprendimus pritaikytus sveikam gyvenimo būdui. „Pasaulis kišenėje“ siūlo pasižvalgyti, kaip gyvena sveikiausių pasaulio miestų gyventojai.

Singapūras

Singapūro gyventojai ne kartą buvo pirmi pasaulyje pagal gvenimo trukmę, taip pat miestas dažnai yra pirmoje vietoje pagal mažiausią kūdikių mirtingumą. Taip pat šis miestas turi vieną efektyviausių sveikatos apsaugos sistemų pasaulyje, daugiau nei 80 proc. šalies gyventojų naudojasi valstybinėmis sveikatos priežiūros paslaugomis. 

Wikimedia.org nuotr./„Parkroyal“ – stiklinis dangoraižis su vešliomis žaliuojančių medžių ir gėlynų alėjomis
Wikimedia.org nuotr./„Parkroyal“ – stiklinis dangoraižis su vešliomis žaliuojančių medžių ir gėlynų alėjomis

Be to, tai vienas švariausių pasaulio miestų (pirmiausiai, dėl griežtų įstatymų, kurie draudžia ne tik šiukšlinti, bet ir spjaudyti gatvėse), nes valdžia nuo 1970 metų įvairiomis priemonėmis sugebėjo sumažinti automobilių skaičių gatvėse bei kamščius. Miesto valstybinė viešojo transporto sistema kiekvieną dieną perveža per 2 mln. žmonių. 

Shutterstock nuotr./Singapūro sostinė Singapūras
Shutterstock nuotr./Singapūro sostinė Singapūras

Pasivadinęs save sodų miestu Singapūras turi dešimtis parkų, sodų ir kalnų takelių žygiams. Dviratininkams ir bėgikams miesto planuotojai įrengė per 200 km takų sujungiančių visas žaliasias erdves. 

15min.lt skaitytojos Dovilės Bandzaitės nuotr./Singapūro pastatai
15min.lt skaitytojos Dovilės Bandzaitės nuotr./Singapūro pastatai

Daugelis atvykėlių mieliau nuomojasi butus, nes valstybė užsieniečiams taiko didesnius mokesčius ir kitokius suvaržymus perkant nuosavybę Singapūre. Mokesčiai taip pat padeda išvengti nekilnojamo turto burbulo. Daugelis žmonių šiame mieste nori gyventi centrinėje dalyje šalia „Orchard raod“, į šiaurę nuo  Singapūro upės verslo centro. Šiame rajone išsinuomoti dviejų kambarių butą kainuoja apie 10 tūkst. litų mėnesiui!

Tokijas 

123rf.com nuotr./Tokijas
123rf.com nuotr./Tokijas

Tai miestas turintis vieną geriausiai išvystytų ir efektyviausių viešojo transporto sistemų pasaulyje. Ja kasdien naudojasi per tris milijonus metropolio gyventojų. Dėl šios ir kitų priežasčių Tokijas iš kitų didžiųjų Azijos miestų į atmosferą išmeta mažiausiai šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Pasaulio Banko duomenimis, Tokijas per metus vienam žmogui tenkančių CO2 dujų išmeta 4,89 tonos, kai, pavyzdžiui, Pekinas – 10,8, o tas pats Singapūras – 7,86 tonos. Nors po 2011 metų cunamio ir Fukušimos atominės elektrinės avarijos buvo iškilęs radiacijos pavojus, tačia specialistai tvirtina, kad radiacijos lygis saugus žmonėms. 

sxc.hu nuotr./Tokijas naktį
sxc.hu nuotr./Tokijas naktį

Šis miestas ne kartą puikavos sveikiausiųjų dešimtukų viršūnėse. Vidutinė gyvenimo trukmė čia net 84,19 metų. Tai pasiekta dėl daugybės veiksnių: investavimo į sveikatos apsaugą, stiprių šeimos ir bendruomenės ryšių, japoniškų higienos tradicijų ir kasdieninės ryžių, šviežios žuvies ir daržovių dietos. Be to, 1961 įvestas universalus sveikatos draudimas sumažino vaikiškų ir infekcinių ligų plitimą. 

Tokijo nekilnojamo turto rinka ir kainos pastaraisiais metais augo dėl naujojo Japonijos premjero pasiūlytų įstatymų ir sėkmingai miestui pasibaigusio konkurso dėl 2020 metų vasaros Olimpinių žaidynių. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Japoniškos vyšnios Tokijuje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Japoniškos vyšnios Tokijuje

Nors užsieniečiam tikrai nėra daug suvaržymų pirkti butus mieste, tačiau daugelis atvykėlių būstus Tokijuje mieliau nuomojasi. Daugelis ieško butų stilinguose Azabu, Hiro, Ropongi kvartaluose Minato apylinkėse, populiariame Šibujos ir sakuromis pražystančiame Menguro rajone. Vidutinis mokestis už trijų kambarių nuomą svyruoja nuo 5 tūkst. iki 10 tūkst. litų. 

Pertas

Pertas „The Economist“ sudarytame geriausių gyventi miestų dešimtuke užėmė 10 vietą. Dešimtuko sudarytojų kriterijai: stabilumas, sveikatos apsauga, švietimas, infrastruktūra ir kultūra bei aplinkos apsauga. Pasak žurnalo, Pertas yra vieta, kur žmonės labai sveikai maitinasi, psichologiškai gerai jaučiasi ir mėgaujasi gyvenimu bei gera sveikatos apsauga. Nuo 1998 iki 2009 metų dviratininkų skaičius šaime mieste išaugo 450 proc. 

Karolio ir Evelinos nuotr./Pertas
Karolio ir Evelinos nuotr./Pertas

Šiltas klimatas ir šalia esantis Indijos vandenynas užtikrina gausų laisvalaikio bei sporto veiklų pasirinkimą. Be to, valdžia mieste įdiegė sistemą, su kuria lengva rasti arčiausiai namų esančias laisvalaikio ir sportines pramogas. 

Nekilnojamo turto rinka Perte pastaraisiais metais auga lyg ant mielių. Daugiausiai dėl to, kad regione stabilizuojasi iškasenų pramonės veikla ir šis atokus Australijos kraštas sparčiai turtėja. 

Karolio ir Evelinos nuotr./Banglentininkų rojus, kuriame, sakoma, gimė vieni geriausių šių dienų sportininkų
Karolio ir Evelinos nuotr./Banglentininkų rojus, kuriame, sakoma, gimė vieni geriausių šių dienų sportininkų

Miesto vakarai ir Centrinio banko rajonas labiausiai geidžiami gyventi, bet ir kitos vietos traukia pirkėjų akį. Pavyzdžiui, pakrantės rajonas su gražiais vaizdais į vandenyną bei ramia atmosfera labai mėgstamas miesto svečių. Butų nuomos kainos šiuose rajonuose svyruoja apie 2000 litų per savaitę. 

Kopenhaga

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kopenhaga
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kopenhaga

Pirmiausiai danų sostinė išsiskiria pasaulyje dėl savo dviračių kultūros ir labai sumažinto CO2 dujų išmetimo. Šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas šiame mieste nuo 2005 metų sumažėjo 20 proc. Iki 2025 metų Kopenhaga planuoja iš viso atsikratyti išmetamųjų anglies dvideginio dujų ir tapti tokia pirmąja sostine pasaulyje. 

Fotolia nuotr./Kopenhaga (Danija)
Fotolia nuotr./Kopenhaga (Danija)

Kiekvieną dieną 50 proc. Kopenhagos miestiečių į darbą ar mokyklą keliauja dviračiais, o pačiame mieste yra per 400 km dviračių juostų. Šalia miesto centro Dronning Louises tiltą kertantis dviračių takas yra pats intensyviausias pasaulyje. Net 36 tūkst. dviratininkų juo naudojasi kiekvieną dieną. 

Gerdos Kalpokaitės nuotr./Kaip važiuoji, taip ir gyveni: danai ir jų dviračiai
Gerdos Kalpokaitės nuotr./Kaip važiuoji, taip ir gyveni: danai ir jų dviračiai

Dviračiu iš Kopenhagos centro lengvai galima patekti į Norebro ir Amagerbro rajonus, kurie populiarūs dėl gyvybingų gatvių ir multikultūrinės aplinkos. 

Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Dviračiai Kopenhagoje
Andriaus Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Dviračiai Kopenhagoje

Kainos šiuose rajonuose pastoviai kyla nuo 2009 metų. Tiesa, butų nuomos kainos renovuotuose ir senesniuose pastatuose skiriasi. Senos statybos daugiabutyje Kopenhagos priemiestyje nuomotis butą kainuoja virš 2000 litų per mėnesį, o štai renovuotuose butuose kainos didėja iki 4000 litų per mėnesį.

Monakas

Monakas – tai maža kunigaikštystė Prancūzijos pakrantėje, nutolusi 15 km į rytus nuo Nicos. Tik  2 kv. km ploto teritorija yra viena labiausiai apgyvendintų teritorijų pasaulyje. Išsiskiria Monakas ir tuo, kad jame žmones vidutiniškai gyvena iki 89,6 metų. Tai taip pat vieta, kur gyvena daugiausiai pasaulyje milijonierių ir milijardierių. 

Aušros Dargytės nuotr./Monakas
Aušros Dargytės nuotr./Monakas

Miestiečių pilnos pinigų kišenės reiškia, jog jie gali įpirkti geras sveikatos priežiūros paslaugas. Monako princo Alberto II fondas inicijavo daugybę „žalių“ projektų. 

Monakas padalintas į keturias dalis: istorinė Monako-Ville, prabangus ir spindintis Monte Karlas,  uosto zona – La Condamine ir naujamiestis Fontvieille. Monako senamiestis dar žinomas Uolos pavadinimu. Čia stovi princo pilis, valdančios Grimaldi šeimos pastatai ir Monako katedra. 

pokerstarsblog.com/Monakas
pokerstarsblog.com/Monakas

Šalia uosto, Monte Karle yra susikoncentravę visi kazino, viešbučiai ir turtingųjų pastatai. Į pietus nuo senamiesčio naujausia Monako dalis. Joje stadionas, sraigtasparnių uostas. 

Monake butų nuomos kainų net nelabai reikia, nes suinteresuoti asmenys čia tiesiog perka nekilnojamą turtą. O jis iš tiesų vertas įspūdingų pinigų – kvadratinis metras apartamentų kainuoja apie 100 tūkst. litų. 

Daugiau įdomybių iš pasaulio rasite čia.

Komentarai
Temos Monakas
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje