Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Skaitmeninis klajoklis“ Tomas Laurinavičius: „Mūsų kartai svarbiausias dalykas yra laisvė“

23 metų Tomas Laurinavičius priklauso tai kartai, kurių svajonių ir planų nevaržo baimė. Jei nori keliauti – ieškai bilietų ir skrendi. Sugalvoji gerą idėją – darai tai pats arba ieškai bendraminčių ir įgyvendini kartu su jais – iš šalies žiūrint tai atrodo be galo paprasta. „Taip ir yra“, – sako pašnekovas, kuris jau būdamas 21-erių žinojo, jog nenori dirbti „ofisinio“ darbo ir sąmoningai darė viską, kad galėjo pragyventi iš mėgstamos veiklos.
Dirbti Tomas gali iš bet kur – svarbiausia, kad būtų interneto ryšys.
Dirbti Tomas gali iš bet kur – svarbiausia, kad būtų interneto ryšys. / Asmeninė nuotr.

Kaip ir dažnas bendraamžis Tomas šiuo metu gyvena „kažkur“, t.y. dažniausiai ne vienoje šalyje ir net žemyne.

„Namai buvo ir bus Lietuva, tačiau nesvetimas jaučiuosi bet kurioje pasaulio vietoje“, – tvirtino pašnekovas.

Nors yra jaunas, Tomas save laiko žmogumi, jau galinčiu pasidalinti gerąja patirtimi ir įkvėpti kitus. Sričių, kuriose jaučiasi stiprus, – ne viena. Tačiau šįkart daugiausia kalbėsimės apie keliones. Būtent jos, anot Tomo, jam suteikia daugiausia aistros gyventi ir pradėti naujus darbus.

Asmeninio albumo nuotr./Tipinė darbo vieta – kavinė Ho Chi MInh mieste, Vietnamas
Asmeninio albumo nuotr./Tipinė darbo vieta – kavinė Ho Chi MInh mieste, Vietname.

Keliauja ir dirba

„Oficialiai metus esu benamis, t.y. neturiu pastovios gyvenamosios vietos, kadangi daug keliauju ir vienoje vietoje ilgiausiai praleidžiu 1-2 mėnesius“, – pokalbį pradėjo pašnekovas.

Nusėdėti vietoje jam visada buvo sunku. „Jau mokykloje buvau aktyvus: beveik 10 metų užsiiminėjau lengvąja atletika, vaidinau teatre, buvau mokyklos prezidentu, atstovavau savo mokyklą Panevėžio rajono moksleivių parlamente.

Besimokydamas pradėjau domėtis skaitmeniniu dizainu bei interneto svetainių kūrimu. Baigdamas mokyklą jau dirbau su klientais iš Europos ir JAV – kūriau jiems svetainių dizainą, vizitines korteles, taip pat rašiau apie skaitmeninę grafiką ir dizainą“, – pasakojo Tomas.

Nieko keisto, kad po abitūros egzaminų jis nusprendė studijuoti ne Lietuvoje, bet Danijoje, Orchuso mieste esančioje „Business Academy Aarhus“. Čia buvo jam patikusi multimedijos dizaino ir komunikacijos specialybė.

Po metų jis išvyko į Londoną atlikti praktikos vienoje iš Anglijos sostinės dizaino studijų. Per tris mėnesius, kiek truko praktika, vaikinas spėjo atlikti ne tik jam, kaip praktikantui, pavestus darbus, bet ir pradėjo rašyti internetinį žurnalą – tinklaraštį „Despreneur“, skirtą dizaineriams ir verslininkams, kurio turinys dabar jau pasiekė daugiau nei 2 mln. žmonių.

Baigęs mokslus Danijoje nusprendė, jog formalių studijų užteks – metas dirbti sau. 2013 metais su draugu Justu Markumi jiedu pradėjo projektą „Dare With Us“ (Išdrįsk kartu su mumis) ir išvyko į kelionę aplink Europą.

Asmeninio albumo nuotr./Kalėdos Vietname. Kairėje – Justas Markus, su kuriuo Tomas keliauja.
Asmeninio albumo nuotr./Kalėdos Vietname.
Kairėje – Justas Markus, dešinėje – Tomas.

Ši kelionė buvo tikra gyvenimo mokykla – draugai keliavo autostopu, autobusais, traukiniais, automobiliais, lėktuvu ir aplankė 11 šalių bei 17 miestų jose.

„Kelionės metu tapo visiškai aišku, kad nenorime dirbti nuo 9 val. iki 17 val. Geriau užsiimti tuo, ką patys mėgstame. Tad grįžę į Lietuvą įsitraukėme į startuolių pasaulį ir po kelių mėnesių paleidome savo startuolį – skaitmeninių nuotraukų prekybvietę“, – pasakojo Tomas.

Tuo pat metu jis dirbo ir su savo tiklaraščiu „Despreneur“, kurį pastebėjo tokie pasaulinės žiniasklaidos grandai kaip „Forbes“.

Pernai rugpjūčio pradžioje kartu su J.Markumi Tomas įgyvendino dar vieną savo svajonę – pradėjo kelionę aplink pasaulį.

„Kadangi mano veikla nepriklauso nuo fizinės vietos – galiu dirbti bet kur, kur yra interneto prieiga, tereikėjo supažindinti Justą su laisvai samdomo tinklaraštininko darbu. Per kelias savaites jis tai perkando ir sėkmingai prisijungė prie „dirbk iš bet kur“ arba „skaitmeninių klajoklių“ genties. Taip mes iškeliavome“, – pasakojo vaikinas.

Reikia pridurti, jog į kelią jis leidosi ne tuščiomis kišenėmis: 2013 m. kartu su lenkų kilmės amerikiete Paula Borowska pradėjo rašyti knygą apie mobilųjį dizainą. O 2014 m. jau keliaudamas išleido skaitmeninį knygos variantą „Mobile Design Book“, kuris jau uždirbo virš 5 000 JAV dolerių.

Asmeninio albumo nuotr./Dirbti Tomas gali bet kur – svarbu kompiuteris ir interneto ryšys
Asmeninio albumo nuotr./Dirbti Tomas gali bet kur – svarbu kompiuteris ir interneto ryšys

Šie pinigai ir nuolat gaunamos pajamos iš anksčiau minėtos veiklos leido Tomui aplankyti tris žemynus ir pagyventi 14 valstybių 23 miestuose.

„Įveikę 46 000 km po pusės metų šiemet vasarį grįžome į Lietuvą. Tada aš nusprendžiau, jog žiemosiu ne čia, o Pietryčių Azijoje, kadangi kelionės metu tiesiog įsimylėjau Balį ir Tailandą“, – pasakojo pašnekovas.

Maždaug penkis mėnesius iki tikros lietuviškos vasaros vidurio jis ir praleido Pietryčių Azijoje, kur startavo dar vienas jo projektas – „Despreneur Academy“. Šios virtualios akademijos tikslas – mokyti žmones dizaino, verslo ir technologijų. Visa medžiaga perduodama video pamokomis.

„Jau išleidau pirmąjį kursą Udemy platformoje, Learn Web Design and Start Your Freelance Business ir dirbu prie unikalios platformos kūrimo“, – pasakojo Tomas.

Asmeninio albumo nuotr./Salos Tailande
Asmeninio albumo nuotr./Salos Tailande

Svajonė – aplankyti visas nepriklausomas valstybes

Šiuo metu Tomas yra Lietuvoje. Tačiau sugrįžęs į gimtinę ne tik lanko šeimą, draugus. 

„Su draugu Justu sugalvojome naują iniciatyvą – pradėjome internetinių radijo laidų transliacijas.

Projekte „Podkastas.lt“ kalbamės su įdomiais ir įkvepiančiais žmonėmis, keliautojais, verslininkais, savo sričių profesiobalais apie gyvenimo būdą, pamokas, baimes, rutinas. Norime įkvėpti jaunimą keliauti, kurti ir labiau pasitikėti savo jėgomis“, – apie ką tik gimusį projektą pasakojo Tomas.

Asmeninio albumo nuotr./Alcoy, Cebu, Filipinai
Asmeninio albumo nuotr./Alcoy, Cebu, Filipinai

Kaip tik pirmajame „Podkastas.lt“ epizode jis ir kalba apie tai, nuo ko prasidėjo jo kelionės ir noras atrasti pasaulį bei save.

„Pirmoji mano kelionė buvo į Latviją, kur vyko jaunimo mainų projektas su dalyviais iš Ispanijos, Italijos, Austrijos, Latvijos ir Lietuvos.

Po to buvau taip įkvėptas naujų pažinčių, patirčių, kad tais pačiais metais išvykau į Ispaniją mainų projekte sutiktų draugų.

Nuo to laiko nenustojau keliauti – dalyvavau dar keliose jaunimo mainų programų Lenkijoje ir Portugalijoje. O vėliau, kaip minėjau, išvykau studijuoti į Daniją“, – kalbėjo pašnekovas.

Vaikinas prisiminė, jog pirmos kelionės į Ispaniją metu buvo taip susižavėjęs lietuvio akiai neįprastu pietinės Europos kraštovaizdžiu, kad kiekvieną dieną fotografavo palmes ir kalnus. „Tik grįžęs namo pastebėjau, kad buvau apsėstas palmių“, – juokėsi Tomas.

Kai kuriems keliautojams ypač svarbūs skaičiai. Tačiau Tomas nėra vienas iš jų, tad pasakyti tikslų aplankytų šalių skaičių jam sudėtinga: šiuo metu jis yra gyvenęs maždaug 30-yje šalių.

„Neslėpsiu – turiu tikslą aplankyti visas 193 šalis – maždaug tiek šiuo metu pasaulyje yra nepriklausomų valstybių. Labai traukia Pietų Amerika – gal dėl kalbos, kultūros, istorijos. Tačiau taip pat norėčiau labiau pažinti Šiaurės Ameriką, tolimuosius rytus – Kiniją, Japoniją“, – viliojančius kraštus vardino pašnekovas.

Asmeninio albumo nuotr./Santa Monika, Los Andželas, Kalifornija, JAV
Asmeninio albumo nuotr./Santa Monika, Los Andželas, Kalifornija, JAV

Pasaulis susiaurėjo, bet nuo to – tik geriau

Kalbindama keliautojus ne kartą sulaukiau pašaipios gaidelės uždavusi klausimą apie Europą. Kai kuriems ji atrodo neverta dėmesio, nes visa vienoda.

Tomo teigimu, visas pasaulis dabar atrodo gerokai mažesnis ir vienodesnis nei prieš keliasdešimt metų dėl spartaus žmonių ir technologijų progreso. Net džiunglių kaimelis Indonezijoje gali būti globalesnis ir labiau technologiškai išsivystęs nei kai kurie miestai Europoje.

Jei tik yra galimybė, reikėtų nusiimti „turistinius apdarus“ ir pabandyti gyventi kaip vietiniai.

„Dėl suvienodėjimo pritarčiau, nors viskas priklauso nuo žmogaus ir jo patirties. Pamačius įdomiausias vietas Europoje jau sunku rasti kažką įdomaus.

Vis dėlto visi miestai pasaulyje turi kažkokių panašumų.

Jei tik yra galimybė, reikėtų nusiimti „turistinius apdarus“ ir pabandyti gyventi kaip vietiniai: išsinuomoti butą ar kambarį, o ne viešbutį, eiti į kavines, kuriose valgo vietiniai, susitikti ir bendrauti su jais.

Tik taip pajusi, kas yra Barselona, Budapeštas ar Sofija. Tam, kad susipažintum su vietiniais gyventojais, yra sukurta daug virtualių puslapių. Tokių kaip „Meetup“, „CouchSurfing“ ir „Startuptravels“, – sakė Tomas.

Asmeninio albumo nuotr./Lūšnynai Cebu mieste, Filipinuose
Asmeninio albumo nuotr./Lūšnynai Cebu mieste, Filipinuose

Pigu gyventi ne tik Azijoje

Praėjusį pusmetį praleidęs Malaizijoje, Singapūre, Indonezijoje, Filipinuose, Tailande ir Vietname pašnekovas turi ką papasakoti apie Pietryčių Aziją. Anot jo, dabar pasiekti šį regioną labai patogu.

„Jis labai patrauklus dėl tropinio klimato, kitaip tariant – amžinos vasaros, įspūdingo maisto, istorijos ir kainos bei vertės santykio“, – sakė Tomas.

Keliones jis planuoja iš anksto, tačiau neapriboja savęs griežtomis datomis ir numatytomis vietomis. „Geriausia turėti planą 1-2 mėnesiams į priekį. Taip galima sutaupyti renkantis skrydžius ir viešbučius“, – patarė vaikinas.

Gyventi labai pigu Indonezijoje, Vietname, kai kuriose Tailando vietose. Taip pat Ukrainoje, Vengrijoje, Čekijoje, Bulgarijoje.

Keliaudamas jis skrupulingai netaupo, tačiau beveik visuomet stengdavosi sutilpti į 1000 JAV dolerių mėnesiui biudžetą.

„Į šią sumą reikia įtraukti skrydžius, viešbučius, maistą, sporto klubus, restoranus, transportą ir kitas, nenumatytas išlaidas.

Neseniai rašiau straipsnį Business.com apie tai, kaip keliavau aplink pasaulį ir kūriau verslą. Į jį įkėliau lentelę, kurioje buvo aiškiai matyti, ką už 1500 JAV dolerių/mėnesiui gaudavau Londone ir ką už 1000 JAV dolerių/mėnesiui Ubude, Balyje.

Gyventi labai pigu Indonezijoje, Vietname, kai kuriose Tailando vietose. Taip pat Ukrainoje, Vengrijoje, Čekijoje, Bulgarijoje. Brangu populiariuosiuose Europos ir JAV miestuose: Londone, Paryžiuje, Amsterdame, Kopenhagoje, Barselonoje, Niujorke ir Los Andžele“, – pasakojo pašnekovas.

Asmeninio albumo nuotr./Maisto įvairovė Tailande
Asmeninio albumo nuotr./Maisto įvairovė Tailande

Kad ir kur gyventų, Tomas stengiasi susikurti patogią ir jam įprastą aplinką. Tad keliaudamas netaupo maistui, gerai kavai, sporto klubams ir masažams.

„Gyvenamąją vietą dažniausiai renkuosi pagal tai, kad būtų patogus susisiekimas su minėtomis vietomis – klubu, kur sportuosiu, restoranu. Taip pat svarbu, kad būtų interneto ryšys – kad esant reikalui galėčiau dirbti iš namų“, – sakė vaikinas.

Anot jo, komfortas jam būtinas dėl to, kad gerai pailsėtų ir galėtų dirbti bei mokytis – tobulėti asmeniškai bei profesijoje.

Asmeninio albumo nuotr./Ho Chi Minh miestas (buves Saigonas), Vietname. Susitikimas su vietiniais verslininkais
Asmeninio albumo nuotr./Ho Chi Minh miestas (buves Saigonas), Vietname. Susitikimas su vietiniais verslininkais

Kaip suplanuoti taupią kelionę?

„Vienas iš patarimų būtų vengti populiariausių vietų – tiek regionų, tiek barų ir pan. Geriausia gamintis maistą namuose, į turistines vietas vykti ne sezono metu.

Visada derėkitės: patikėkite, net jei nuolaidų viešbutis ar restoranas nedaro, derintis galite gauti specialų pasiūlymą. Tai ypač veikia Pietryčių Azijoje. Tačiau nuolaidų derybų metu galima tikėtis ir Europoje, net Lietuvoje“, – pasakojo Tomas.

Nuolaidas medžioti reikėtų visur. Pavyzdžiui, „Airbnb“ pirmos keliones metu suteikia 25 dolerių kreditą pirmam apsistojimui: „Pakvietus daug draugų galima gauti daugiau kreditų ir keliauti nemokamai“.

Ieškant skrydžių skaitomiausiais jūsų interneto puslapiais turėtų tapti Google Flights, Momondo, JetRadar.

Asmeninio albumo nuotr./Ryžių terasos prie Ubudo, Balyje, Indonezijoje
Asmeninio albumo nuotr./Ryžių terasos prie Ubudo, Balyje, Indonezijoje

Nori įkvėpti kitus

Lietuvoje Tomas ketina pabūti iki rugsėjo vidurio ir šios viešnagės metu spės sudalyvauti Vilniaus maratone. Tuomet vėl kurį laiką gyvens Tailande.

„Kiek ten būsiu, dar nežinau. Bet manau, kad iki vasaros pabūsiu Pietryčių Azijoje. Galbūt aplankysiu Australiją“, – sakė pašnekovas.

Į Aziją jis leisis ne vienas. „Keliauti vienam ir su kompanija yra skirtingos patirtys, turinčios savų pliusų ir minusų. Pavyzdžiui, su draugais smagiau ir pigiau, tad į Tailandą leisiuos su trim draugais. Keliaudamas vienas turi daugiau laisvės, lengviau užmezgi pažintis su kitais, daugiau skiri laiko sau, apmąstymams“, – sakė vaikinas.

Kelionės transportas – dar viena tema, kurioje Tomo patirtis neišsemiama.

„Man pačiam įdomiausia keliauti motoroleriu. Su juo turi laisvę važiuoti ir sustoti kur ir kada nori. Be to, nuomotis motorolerį nebrangu: Pietryčių Azijoje motorolerio nuoma dienai kainuoja nuo 4-8 JAV dolerių, mėnesiui – nuo 40-60 dolerių“, – tikslias sumas nurodė pastarąją žiemą Azijoje praleidęs lietuvis.

Y kartai nereikia skambių prekinių ženklų ar kitų apčiuopiamų daiktų. Mums svarbu patirti, pamatyti, susipažinti ir kurti. Man laisvė svarbiau už bet ką gyvenime. 

Tomas yra „Pasaulio kišenėje“ skaitytojams jau pažįstamo Jokūbo Laukaičio draugas. Pasak pašnekovo, Jokūbas buvo vienas iš žmonių, įkvėpusių jį tapti „skaitmeniniu klajokliu“ (angl. Digital nomad).

„Mūsų amžiaus lietuviai daugiau keliauja dėl globalizacijos, interneto ir vertybių kaitos. Vadinamajai Y kartai nereikia skambių prekinių ženklų ar kitų apčiuopiamų daiktų. Mums svarbu patirti, pamatyti, susipažinti ir kurti.

Man laisvė svarbiau už bet ką gyvenime. Dėl jos aš pasiryžęs atsisakyti finansinio saugumo ir dirbti darbą, kuris prisitaiko prie mano gyvenimo stiliaus, o ne atvirkščiai“, – kalbėjo Tomas.

Jo gyvenimo būdas tai tik patvirtina: be kelionių Tomas domisi edukacija, verslu, sporto ir rašymu. Mažais tikslais jis savęs neriboja:

„Artimiausių 5 metų planas – pakeisti 1 milijono žmonių gyvenimus į geresnę pusę. Suteikti žinių ir išteklių jiems gyventi geresnį gyvenimą“, – ambicingus planus dėstė pašnekovas. Kad tai pasieks, jis neabejoja.

Asmeninė nuotr./Tomas Laurinavičius
Asmeninė nuotr./Tomas Laurinavičius

„Keliaudamas atrandu save, pažįstu pasaulį. Kelionės – nesibaigiančių idėjų šaltinis. Nežinau kodėl, bet jaučiu atsakomybę padėti žmonėms gyventi geriau – nesvarbu, iš kur jie kilę, kokia jų odos spalva ar kokia kalba jie kalba“, – sakė Tomas.

Jis neslėpė, jog per kelionių metus užaugo, pasikeitė jo vertybės.

„Manau, kad su amžiumi kelionės keisis. Jau dabar grįžus į vietas, kuriose buvau, viską matau kitomis akimis. Dingo noras viską vertinti, teisti. Pradėjau priimti žmones ir pasaulį tokį, koks yra. Kas nepasikeitė? Vis dar bandau išmokti kažko naujo“, – teigė keliautojas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius