Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Naglis Šulija apie atostogas Lietuvoje: „Mūsų šalis – ne Kalahario dykuma, čia yra įvairių galimybių"

Naglio Šulijos kelionė Norvegijoje. Knabeno kalno ketera virš jūros lygio, iškilusi 359 metrus
Asm. archyvo nuotr. / Naglio Šulijos kelionė Norvegijoje. Knabeno kalno ketera virš jūros lygio, iškilusi 359 metrus
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Bene populiariausias ir šmaikščiausias šalies hidrometeorologas Naglis Šulija tvirtina, jog lietuviškos vasaros tinka per atostogas mėgstantiems grybauti. O tie, kurie svajoja apie egzotišką įdegį, jo įgyti, greičiausiai, ir šią vasarą turės keliauti į užsienio kurortus, kur šilčiau, mažiau debesuota ir, žinoma, be kritulių.

Pats Naglis šiemet su šeima atostogaus ir Kretos saloje, ir Lietuvos pajūryje. Gal  dėl to, jog į orus žvelgia ramiai, nebamba dėl jų ir orų nesureikšmina. O nekantriesiems  vardija būdus, kaip patiems prisikviesti pageidaujamą orą.

Apie klimatą, orus ir atostogas – pokalbis su N.Šulija. 

– Po šalto birželio norisi sužinoti, ko tikėtis iš likusios vasaros? 

– Jeigu kas nors žinotų tiksliai, tikriausiai jau būtų už tai Nobelio premiją gavęs. Bet patikimos prognozės kol kas yra tik siekiamybė. Todėl apsiriboję nieko konkretaus nesakančia fraze „orai šią vasarą bus įvairūs“ tikrai neprašausime pro šalį. 

– Gal birželis savo vėsiu oru ir lietumis pagerino šio mėnesio vėsumo rekordus? Kaip apskritai apibūdintumėte birželį? 

– Tikslių skaičių ar lyginimų su ankstesniais metais dar neturiu, tačiau, matuojant „iš akies“, galima teigti, kad pirmoji šio birželio pusė buvo pakenčiama, o antroji – jau tik kenčiama.

Bet galima save guosti, kad per Jonines nebuvo šalnų (o juk yra buvę ankstesniais metais) ir nelijo nuolat (irgi yra pasitaikę ne kartą). Apskritai birželis – tai loterija. Kartais būna labai šiltas ir saulėtas, bet pasitaiko, kad braškės supelyja tiesiog lysvėje, o šienas – pakeliui į daržinę. Liepa irgi būna visokia, bet dažniausiai šilta, o lietus vyrauja vasariškas, su perkūnija. 

– Nuolat bambame, kad orų prognozės – netikslios. O kokio tikslumo jos gali būti?  

– Apie prognozių tikslumą galima kalbėti ilgai. Iš tiesų dabar prognozės artimiausiai parai ir dar dviem paroms yra tikrai tikslios, nors visuomet atsiras bambeklių, kurie iš musės norės padaryti dramblį. Dabar Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prognozių tikslumas yra apie 90 proc. – negi tai mažai? Bet ne visuomet būna aišku, kas bus vėliau.

– Dabar dažnas mėgsta orus tikrinti „Gismeteo“ ir kitokiuose orų prognozių interneto puslapiuose. Kiek jie tikslūs? Ar jais galima kliautis? 

– Bendra taisyklė – apie šalies orus geriausiai žino vietinė meteorologijos tarnyba. Dėl „Gismeteo“ – vienas bičiulis taikliai pastebėjo, kad jie moka parduoti viltį. Patikimiausios žinios apie Lietuvos orus yra Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT) tinklalapyje, o apie orus pasaulyje draugams siūlau sužinoti tinklalapyje www.weatheronline.co.uk.  

– Kaip prisišaukti gerą orą? Lietų? 

– Tikintys krikščionys žino, kurio šventojo ir kaip paprašyti. Štai giedro dangaus meldžiama kreipiantis į Šv. Klarą.

Dalai Lama savo svitoje turi specialų išsilavinimą turintį lamą, kuris, jei jau Jo Šventenybė skaito paskaitą atvirame ore, iš anksto pasirūpina, kad meteorologinės sąlygos būtų tinkamos. Savų metodų turi ir šamanai. Taigi tai tiktai išsilavinimo klausimas.  

– Ar mūsų orai tokie jau išskirtiniai, palyginti su kitais kraštais? Kaip manote, kodėl lietuviai tokie nepatenkinti savo oru? Ar bambam, nes mums tiesiog reikia išsibambėti?  

– Greičiausiai taip – reikia. Kažkodėl taip susiklostė, kad lietuviai nebemėgsta savo orų – smarkiai abejoju, ar taip buvo, tarkime, tarpukario Lietuvoje. Dabar tikram lietuviui orai visuomet blogi. Lyja – blogai, sausa – blogai, vėsu – blogai, karšta – irgi blogai.

Atmetus visus „blogai“, išeitų, kad tikram lietuviui lyti turi kartą per parą tarp pusės keturių ir pusės penkių nakties, kad ir iš smuklės būtų galima grįžti, kai dar nelijo, ir karvių melžti atsikelti jau po lietaus. O šilumos dieną turėtų būti 24,5 laipsnio. Atrodo, labai panašios sąlygos yra Kanaruose. Tai kodėl gi mes ne ten? 

– Kurioje Lietuvos dalyje vasara labiausiai tinka atostogoms? Kur sausiausia ir daugiausia saulės?  

– Priklauso nuo to, ką per atostogas norite veikti: ar grybauti, ar meškerioti, ar uogauti, ar saulėje kaitintis? Kai kuriuos dalykus suderinti sunkoka, tad tenka rinktis, ko jums reikia. Statistikos duomenimis, daugiausia saulėtų valandų vasarą būna prie jūros. 

– Po kelių karštų vasarų Lietuvoje jau ėmėme tikėtis, kad gal taip bus visada. Ar yra koks karščių dėsningumas pagal metus? Gal mūsų vasaros – kaip tos obelys, kurios vienais metais duoda vaisių, o kitais – ne? 

– Turiu nuvilti – dėsningumo nėra.  

– Kas apskritai būdinga lietuviškai vasarai? 

– Iš esmės, lietuviška vasara yra būdinga tik Lietuvai. Ji nėra panaši į turkišką vasarą, ir jau visai nepanaši į vasarą Alžyre. Beje, į suomišką arba norvegišką vasarą ji taip pat nepanaši. Bet yra šiokių tokių panašumų į vasarą Latvijoje.  

– Kas vasarą Lietuvoje gali atostogauti? 

– Jei tikimasi saulės, tai turėtų būti labai turtingas žmogus, kuris gali išsinuomoti namą pajūryje mėnesiui ir tuomet yra tikimybė, kad vieną savaitę pasitaikys puikus oras. Kuo ilgiau vasarą išbūsime Lietuvos pajūryje, tuo tikimybė grįžti įdegus yra didesnė. 

– Gal galėtumėte įvardyti, kokių savybių, kokio oro mėgėjai, o gal net kokia apranga apsirūpinę žmonės gali ilsėtis Lietuvoje? 

– Manyčiau, kalbėti reikia ne apie drabužius, o apie humoro jausmą. 

– Kaip pats reaguojate į orus? Ar jie turi įtakos jūsų planams, nuotaikai?

– Planams įtaka tikrai yra, nes, pavyzdžiui, pjauti žolę apie namą pliaupiant lietui tiesiog nepatogu. Geriau palaukti, kol nustos. O nuotaikai įtakos seniai nėra.  

– Koks oras jums yra blogas? 

– Ne, nėra tokio. Nors kartais orai nebūna patogūs.  

– Koks oras – labiausiai pageidaujamas per jūsų atostogas? 

– Jeigu noriu grybauti, tinka ir patinka vienokie orai, jeigu meškerioti – kitokie. Jeigu pajūrio paplūdimyje drybsoti – dar kiti. Viskas priklauso nuo atostogų formos. Kita vertus, įsivaizduojant, kokie galbūt bus tie orai, galima rinktis. Lietuva – ne Kalahario dykuma, čia yra įvairių galimybių.   

– Ar atostogaujate ir Lietuvos pajūryje?

– Stengiuosi kasmet.  

– Kur atostogausite šiemet?

– Keliose vietose – ir Lietuvoje, ir kitur. Šiemet sudomino Kreta.   

– Kodėl vasarą renkatės ir atostogas užsienyje? 

– Dėl daugelio priežasčių. Viduržemio jūros pakrantėse saulėti orai, galima sakyti, garantuoti – kaip ir Indijoje, Kanaruose ar Maldyvuose. Šilumą mūsų šeima irgi mėgsta. Be to, tai ir kita šalis, ir kiti papročiai, ir kitas maistas, ir kiti vaizdai, ir apskritai – viskas kitaip. Tas „kitaip“ ir vilioja. 

– Kokie yra jūsų atostogų lūkesčiai? Ko tikitės iš savo atostogų? 

– Ko nors švelnaus, nepatirto ir artimo? Turbūt ne. Greičiau – ko nors malonaus, nematyto ir įdomaus. 

– Kokiose užsienio šalyse vasarą galima tikėtis malonaus atostogų oro?  

– Priklauso nuo to, kokie orai patinka konkrečiam žmogui? Pažįstu žmonių, kurie neįsivaizduoja atostogų be stingdančio kalnų viršūnių šalčio, uraganinio vėjo ir spiginančios aukštikalnių saulės. Nėra malonių orų apskritai. Yra malonūs orai konkrečiam žmogui.  

– Kai dirbama, tarkim, žurnalistu, tai per atostogas atsiriboji nuo rašymo, nuo bendravimo ir taip pailsi. O kaip pailsėti hidrometeorologui, kai oras – kiekvienos dienos sudedamoji? 

– Niekaip. Orai nevargina, kartais vargina žmonės.

***

Kelionių prognozės pagal „Tez Tour“: šaltas birželis išgąsdino ir verčia atostogų dairytis svetur

Praėjusį birželį saulėtomis ir šiltomis atostogomis džiaugėsi tie, kurie buvo iš anksto pasirūpinę poilsiu svečiuose kurortuose. Lietuvą merkė lietūs ir orai buvo vėsūs. 

Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė teigia, jog nors paprastai atostogas užsienyje žmonės planuoja iš anksto ir blogi paskutinės savaitės orai kelionių pardavimams įtakos neturi, vis dėlto po šalto birželio išvykstamojo turizmo rinka suaktyvėjo. 

„Pagrindinis pasirenkamų užsienio krypčių kriterijus – jau net ne konkreti šalis, o tiesiog geras atostogų oras, kuris poilsiautojams iš Lietuvos reiškia saulę danguje ir šiltą, maudynėms tinkamą, jūrą. Nes garantijų, kad lietuviška liepa ar rugpjūtis labai skirsis nuo birželio, nėra“, – sakė I. Aukštuolytė.  

Rudeniui geriausi, populiariausi viešbučiai Kipre, Sardinijoje sparčiai rezervuojami. „Lietuviai jau įprato rūpintis savo atostogomis iš anksto ir tai džiugina, nes kuo anksčiau kreipiamasi kelionės, tuo didesnį datų, viešbučių ir kitų atostogų sudedamųjų asortimentą galime pasiūlyti. Geriausią kainos ir kokybės santykį visuomet gauna tie, kurie atostogas planuoja iš anksto“, – sakė I.Aukštuolytė. 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie PasaulisKišenėje