-50% metinei prenumeratai. Velykų dovana!
Prenumeruoti

10 priežasčių, kodėl verta keliauti į Batumį Gruzijoje

Su didžiausia pigių skrydžių bendrove Centrinėje ir Rytų Europoje „Wizz Air” Gruzija tapo dar atviresnė bei lengviau pasiekiama keliautojams iš Lietuvos. Norintys pamatyti Gruziją kaip iš Leonido Gaidajaus filmo „Kaukazo belaisvė“, neturėtų nusivilti, mat tamados (tostų sakytojai) ir toliau kelia taures į protėvių sveikatą, kai kurie vietiniai gyventojai vis dar keliauja asilais ir verčiasi avininkyste, kalnai ir upės tebėra ten pat, kaip ir prieš tūkstančius metų. Tik nuotakas džigitams grobti uždrausta įstatymu, o šalia archajinės architektūros per pastarąjį dešimtmetį iškilo nauji modernūs pastatai.
Batumis
Batumis / Ad verum nuotr.

Jūros ir kalnų oro derinys lemia tai, kad Gruzijoje, pasak Pasaulinės Sveikatos Organizacijos, gyvena dvigubai daugiau šimtamečių, palyginus su pasauliniu vidurkiu. Pietvakarių Gruzijoje, Adžarijos regione prie Juodosios jūros įsikūręs Batumio kurortas miesto svečius vilioja švelniu klimatu, kalnais apsupta pakrante ir 16 km ilgio bulvaru. Tai buvusi senovės graikų kolonija, reiškusi „gilųjį uostą“, todėl net šiandien Batumis – pagrindinis Gruzijos uostas ir svarbiausias kurortas, į kurį per atostogų sezoną aplanko beveik 2,5 mln turistų iš viso pasaulio. 

Tai dvilypis miestas, kuriame norintys gali ištirpti sukultūrinto paplūdimio turistų minioje arba klaidžioti toliau nuo miesto centro nutolusiuose gyvenamuosiuose rajonuose ir ieškoti gruziniškos autentikos. Tai gyvas miestas, alsuojantis nuolatiniu šurmuliu, nekantrumu ir temperamentu, o kartu ramybės uostas, užliūliuojantis magnolijų žiedais, jūros ošimu ir apelsinmedžių aromatu. Pateikiame 10 priežasčių, kodėl atostogoms reikėtų pasirinkti Gruzijos pajūrio perlą – Batumio miestą.

1. Svetingumas. Kaukazo kalnuose, o ypač Gruzijoje, svetimšalis nuo seniausių laikų priimamas kaip laukiamas svečias, kuriuo nepasirūpinti – didžiausia gėda. Užsukus pas ką nors į namus, ant stalo bus sukrautos visos įmanomos vaišės, pilstomas namų vynas, sakomi tostai ir šokami tradiciniai gruziniški šokiai. Nukrauti stalą ir pasirūpinti linksmybėmis – gruzino garbės reikalas, todėl atvykėliai šalį visada paliks su pačiais geriausiais atsiminimais. 

Ad verum nuotr./Batumio gatvėse
Ad verum nuotr./Batumio gatvėse

2. Gruziniška Supra ir Tamada kultūra neturi analogų pasaulyje. Daugelyje šalių egzistuoja tostų prie stalo paprotys, bet Tamados fenomenas stipriausias Gruzijoje. Tamada – tostų sakytojas, atsakingas už supros (šventės) tostus, šventės eigą, todėl yra gerbiamiausias puotos narys. Ne bet kas gali juo tapti: žmogus, išrinktas būti tamada, turi būti išsilavinęs, gerai mokėti istoriją ir žinoti Gruzijos kultūrą, būti socialus, iškalbingas, turintis humoro jausmą ir muzikalus. Toks įvairiapusiškumas būtinas todėl, kad tamada ne tik sako tostus, bet linksmina svečius, pasakodamas istorijas, deklamuodamas eilėraščius bei dainuodamas.

Ad verum nuotr./Chachapuri
Ad verum nuotr./Chachapuri

Supra ir jos eiga – Gruzijos istorijos ir kultūros atspindys, todėl jos taisyklių ir papročių laikomąsi net šiuolaikinėje modernioje visuomenėje. Yra apie 300 skirtingų tostų, pritaikomų skirtingoms suproms, priklausomai nuo jų paskirties ir trukmės.

3. Adžarijos virtuvė ir vynas. Tradicinė gruziniška maisto fiesta – tikras produktų, gaminimo technologijų ir stalo papročių šou. Adžarijos patiekalai, su kaimynės Turkijos prieskoniu – neatskiriama Gruzijos dalis: kalnuotoje Adžarijoje vyrauja brandinti sūriai ir kiti pieniški produktai, iš vietinių vynuogių sulčių ir soduose auginamų graikinių riešutų gaminami saldėsiai, o laivelio formos krosnyje kepamas adžariškas chačapuri – šio regiono pažiba. Tradiciniai pietūs ar vakarienė tiesiog neįmanomi be vietinio vyno, kurio iki šių dienų suskaičiuojama net 50 skirtingų rūšių, tad tiks visiems skoniams.

Ad verum nuotr./Turguje
Ad verum nuotr./Turguje

4. Vienas ilgiausių pasaulyje bulvarų. 1881 metais prancūzų sodininko pradėtas bulvaras šiandien yra viena lankomiausių Batumio svečių vietų. Čia gausu fontanų, modernių skulptūrų, suformuotų floristinių salelių, kvepiančių magnolijų, palmių jaukių kavinukių ir dviračio takų. Bulvaro pradžioje pastatyta metalinė gruzinų menininkės Tamaros Kvesitadzės skulptūra „Meilė“, sudaryta iš moters ir vyro metalinių siluetų, kurie kas 10 minučių keičia savo poziciją, kol galų gale susilieja į vieną. 

Ad verum nuotr./Krantinė prie Juodosios jūros
Ad verum nuotr./Krantinė prie Juodosios jūros

5. Juodoji jūra ir beveik visus metus atostogoms tinkamas klimatas. Ilgas paplūdimio ruožas vilioja prigulti, o vakare – „paskandinti“ saulę vandenyje. Maudytis jūroje galima jau gegužės pradžioje, o pati maloniausia ji – rudenį, kada prasideda „bobų vasara“. 

Ad verum nuotr./Batumis, Meilės statula
Ad verum nuotr./Batumis, Meilės statula

6. Botanikos sodas. Tiems, kurie mėgsta gamtos įvairovę, Batumio botanikos sodas – tikra vertybė. Šis parkas neturi analogų pasaulyje, nes jame kartu auga skirtingų klimatinių zonų augalai – japonų sakuros ir Kanarų salų palmės auga tomis pačiomis sąlygomis, o kur dar nesuskaičiuojama galybė žydinčių augalų. 

Ad verum nuotr./Batumis
Ad verum nuotr./Batumis

7. Kalnų Adžarija laikoma viena gražiausių vietų pasaulyje. Gamta čia sukūrė įspūdingus reljefus, vešlią augmeniją, nuostabius krioklius, šniokščiančias kalnų upes, čia jūros ir pakrančių peizažas susilieja su 2500 m aukščio kalnų viršūnėmis, kurios sulaiko šalto oro mases, todėl kloniuose vyrauja švelnus klimatas. 

Ad verum nuotr./Gruzija
Ad verum nuotr./Gruzija

8. Autentiškas rytų turgus. Nuolatinis šurmulys, rytietiškos derybos, galybė kvapų sukuria nepakartojamą atmosferą. Miesto svečiai namo parsiveš ne vieną žiupsnį prieskonių, kurių pavadinimo galbūt neatsimins, bet žinos pardavėjo draugiškai papasakotą receptą. 

Ad verum nuotr./Prieskonių turgus
Ad verum nuotr./Prieskonių turgus

9. Turkija vos už 18 km. Autobuso bilietas iki Turkijos kainuoja beveik 20 litų, tad bet kada galima pasimėgauti kitokia rytietiška kultūra.

Ad verum nuotr./Batumis
Ad verum nuotr./Batumis

10. Gruzinams patinka lietuviai. Čia neišgirsite klausimo, ar esate iš Rusijos: vietiniai ne tik atpažįsta lietuvius gatvėje, bet ir rodo akivaizdžią simpatiją, noriai bendrauja, tuoj pat atneša vyno ir pažada draugystę visam likusiam gyvenimui. 

Tiesioginiai skrydžiai, pirmą kartą sujungę Lietuvą su Gruzija, iš Vilniaus į Kutaisį vyksta du kartus per savaitę – pirmadienį ir penktadienį. Skrydžio bilieto kaina į vieną pusę prasideda nuo 139 Lt (40,26 EUR).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įsirenkite šildymą oras–vanduo ir gaukite kompensaciją net iki 70 proc.
Reklama
Kas svarbu įrengiant biurą: keturios interjero dizaino tendencijos
Reklama
Pavasario savaitgaliams ar atostogoms – laikas pajūryje: ne tik pailsėsite, bet ir sustiprinsite sveikatą
Reklama
Norintiems investuoti į NT projektų plėtrą – kaip išsirinkti projektą pagal paskirtį?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius