-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 04 15

10 didžiausių apgavysčių sporto istorijoje

Naujosios Zelandijos kanalas TVNZ nusprendė sudaryti didžiausių apgavysčių sporto istorijoje dešimtuką. Visos nuodėmės, petekusios į sąrašą, – tiek iš varžybų, tiekiš jų užkulisių. Pirmoje vietoje – Kanados sprinterio Beno Johnsono istorija.
100 metrų bėgimo finalas Seilo olimpinėse žaidynėse
100 metrų bėgimo finalas Seulo olimpinėse žaidynėse: pirmas bėga Benas Johnsonas. / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Temos: 1 Dakaras

1. Kanados lengvaatletis Benas Johnsonas buvo diskvalifikuotas dėl teigiamo dopingo testo, kai 1988 metais Seulo olimpinėse žaidynėse greičiausiai nubėgo 100 metrų ir pasiekė naują pasaulio rekordą. Sąrašo sudarytojai šiam atvejui pirmą vietą skyrė ne vien dėl diskvalifikacijos, bet ir dėl vėliau paaiškėjusių aplinkybių. Po daugelio metų čempionu tapusio Carlo Lewiso aplinkos žmonės pripažino, kad draudžiami preparatai į alų, kurį kanadietis gėrė prieš dopingo kontrolę, pateko specialiai į komisiją infiltravus agentą. Vėliau JAV spauda daug rašė apie nuslėptus teigiamus C.Lewiso mėginius.

2. Pietų Afrikos Respublikos kriketo rinktinės kapitonas Hansie Cronje, didis sportininkas ir pavyzdingas krikščionis, sugriovė savo mitą dėl pinigų. 2000 metais paaiškėjo, kad žaidėjas pardavė varžovams bei lažybų kontoroms net nacionalinės rinktinės rungtynes. Jis buvo diskvalifikuotas iki gyvos galvos. Tokio pat likimo sulaukė ir varžovų – Pakistano bei Indijos – rinktinių kapitonai.

3. Tai atsitiko daugiau nei prieš 90 metų, tačiau JAV žiniasklaida iki šiol prisimena vaiko ištartą frazę, skirtą vienam didžiausių šalies sporto skandalų. Aštuoni „Chicago White Socks” buvo diskvalifikuoti iki gyvos galvos, nes specialiai pralaimėjo pasaulio serijos finalą, susitarę su lažybų kontoromis. Tarp minėtų aštuonių buvo ir garsusis Joe Jackasonas. Visiems įsiminė atvejis, kai mažas berniukas kreipėsi į beisbolo žvaigždę su prašymu:„Joe, pasakykite, kad tai netiesa.“  

4. Miuncheno olimpinių žaidynių penkiakovės sidabro laimėtojas bei Sovietų Sąjungos armijos karininkas Borisas Oniščenka buvo gėdingai išvytas iš 1976 metų olimpiados Monrealyje. Jis buvo apkaltintas, kad fechtavimo rungtyje naudojo elektroninę sistemą, kuri, blokuodama oficialią įrangą, rodydavo, kad net nesėkmingi jo dūriai pasiekė tikslą. Apgaulę pastebėjo britų delegacija. Jos nariai atkreipė dėmesį, kad lemputė, signalizuojanti sėkmingą dūrį, užsidegdavo rusui net nesitaikant į priešininko korpusą. Be B.Oniščenko, buvo diskalifikuota visa Sovietų Sąjungos penkiakovės rinktinė.

5. JAV boksininko Myke'o Tysono gyvenimas – visų literatūros žanrų mišinys. Jis buvo uždarytas į belangę dėl išprievartavimo, tačiau šią bausmę sportine pavadinti sunku. Diskvalifikaciją už veiksmus ringe Geležinis Myke'as gavo 1997 metais, kai kovodamas dėl pasaulio čempiono titulo nukando priešininkui Evanderiui Holifielui ausį.

6. Nelsonas Pike jaunesnysis, kitaip nei jo tėvas tris kartus „Formulės-1” nugalėtojas, išgarsėjo ne puikiu vairavimu, o machinacijomis. 2008 metų Singapūro „Grand Prix“ jis specialiai padarė avariją, taip padėdamas lenktynes laimėti komandos draugui Fernando Alonso. „Renault” komanda, kuriai atstovavo brazilas, buvo diskvalifikuota 2 metams lygtinai. Be to, sportininkas prisipažino tik tuomet, kai su juo buvo pratęsta sutartis. Jis pareiškė, kad šis žingsnis buvo suderintas su komandos savininku Flavio Briatore bei vyriausiuoju inžinieriumi Patu Simondsu. N.Pike buvo atleistas, o F.Bretore ir P.Simondas – diskvalifikuoti iš visų varžybų.

7. 2000 metais vykusiose parolimpinėse žaidynėse didžiausią skandalą sukėlė Ispanijos krepšinio rinktinė, kai išaiškėjo, jog 10 iš 12 rinktinės, laimėjusios auksą, žaidėjų yra visiškai sveiki, o jų psichinio invalidumo pažymėjimai – suklastoti. Ispanai buvo priversti medalius grąžinti.

8. Kubos kilmės amerikietė Rosie Ruiz 1980 metais sugalvojo, kaip laimėti Bostono maratoną nealinant organizmo. Ji jau ruošėsi apdovanojimo ceremonijai, kai bėgimo organizatoriai išsiaiškino, kad R.Ruiz, užsiregistravusi prie starto linijos, net nesiruošė bėgti visos distancijos. Į trasą ji grįžo tik prieš finišo tiesiąją bei galingu spurtu aplenkė visas varžoves. Amerikietę, žinoma, diskvalifikavo.

9. Roberto Rojas buvo vienas geriausių vartininkų per visą Čilės futbolo istoriją. Jis tapo pagrindiniu asmeniu per 1990 metų pasaulio čempionato atranko ciklą, kai Čilės rinktinė dėl kelialapio kovojo su brazilais. Atsakomosiose rungtynėse garsiojoje „Marakanoje” Čilės komanda buvo bepralaiminti 0:1 ir tai buvo varžovams palankus rezultatas. Antrame kėlinyje netoli vartininko sprogo sirgalių mesta petarda. Vartininkas griuvo ant žaliosios vejos, o vėliau visi pamatė atvirą kaktos žaizdą. Galiausiai paaiškėjo, kad trauma buvo suvaidinta – kaktą vartininkui perrėžė į aikštę išbėgęs rinktinės gydytojas. FIFA įskaitė techninę pergalę Brazilijai, vartininką diskvalifikavo iki gyvos galvos bei uždraudė Čilės rintinei dalyvauti 1994 metų pasaulio čempionato atrankoje. 2001 metais R.Rojas viešai atsiprašė ir buvo reabilituotas.

10. Paskutinė vieta dešimtuke skirta JAV dviratininkui Floydui Landisui, vienam iš prestižinių lenktynių „Tour de France“ nugalėtojų. 2006 metais, jam jau laimėjus lenktynes, pasirodė, kad sportininkas nešvarus. Nors dviratininkas aiškino, kad dopingo mėginys buvo teigimas dėl organizmo ypatumų, iš jo titulą atėmė. Tuo tarpu jo kolegą L.Armstrongą dopingo kontrolieriai ilgus metus gaudė dieną ir naktį, tačiau nepavyko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Reklama
„Daktare, man pašalino tulžies pūslę, tačiau aš nesijaučiu gerai...“
„TOPsport A lygos tribūna“: „Panevėžio“ krizė, karštosios kėdės ir prezidentas svečiuose
Užsisakykite 15min naujienlaiškius